"A forint mintha kitöréshez készülne"

Tartotta magát a bika tegnap Amerikában. Harmadik napja drágult az olaj, az arany árfolyama nem sokat változott. A bankpapírok húzzák le az ázsiai indexeket. A dollár erősödött, a jen gyengült, az EUR/HUF nem sokat változott. Ma emelkedésre számítunk a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Ismét emelkedő napot zártak a tengerentúli börzék (Dow +0,3%; S&P +0,1%; Nasdaq +0,3%). Az USA ipari termelése októberben a vártnál kisebb mértékben, 0,1%-kal bővült, az NAHB által közölt házárindex pedig az előrejelzett emelkedés helyett 17 pontra csökkent. A piacot a telekom és technológiai papírok húzták. A Dow legjobban teljesítő tagja a Microsoft volt, 1,6%-os bővüléssel. A Home Depot árfolyama 2,7%-ot esett, miután piacnyitás előtt publikálta negyedéves gyorsjelentését. Bár a nettó eredmény a várakozásokat felülmúlta, így is 8,9%-kal csökkent a tavalyi harmadik negyedévhez képest.

Olaj és arany: Az olaj ára csak némi elmozdulást mutatott, továbbra is a 80 dolláros szint közelében tartózkodik a hordónkénti árfolyam. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma teszi közzé a kőolaj- és benzinkészletek alakulását, a várakozások szerint nem lesz számottevő változás a raktározott mennyiségben. Az arany ára tovább emelkedett, és ma reggel 1144 dollárnál új csúcsot ütött. A nemesfém árfolyama, ha esik, ha fúj, mindig emelkedik, lassan azonban megérett az idő egy kisebb korrekcióra.

Makrogazdaság: Az Eurózóna folyó fizetési mérleg hiányáról ma délelőtt szerezhetünk információt. Az USA az inflációs adatok mellett a megkezdett házépítések, és a kiadott építési engedélyek számát teszi közzé.

Távol-Kelet: Vegyes képet festenek az ázsiai piacok. Japán esik, a többi piac pluszban tartózkodik (Nikkei -0,6%; Hang Seng +0,2%; Shanghai +0,6%; Kospi +1,1%). A japán bankszektor továbbra is mély mínuszokban tartózkodik, a Mitsubishi Financials esett a legkisebb mértékben. E vállalat esetében a piac kivár, hiszen ma publikálja negyedéves gyorsjelentését. Esnek az ingatlanfejlesztő vállalatok is, miután a Tokyo Tatemono saját tőkét hígító részvényeladást jelentett be.

Devizák: Tegnap látványosan erősödött a dollár az euróval szemben, de továbbra is egy szűk sávban oldalaz az árfolyam. Jelenleg 1,49 körül jár az EUR/USD. A jen kissé gyengült tegnap, a 89,2-es támasz közelében mozog az USD/JPY. A forint kismértékben erősödött az euróval szemben, jelenleg 265,3 forint környékén jár az árfolyam.

Határidős piacok: A határidős indexek a negatív tartományban tartózkodnak Amerikában.

Erste kommentár

Úgy tűnik, hogy megerősítésre került az amerikai indexek hétfői kitörése. Az olaj ára is ficánkol és a forint is mintha kitöréshez készülne az erősödés irányába. A BUX a lokális maximum közelében konszolidálódik alacsony forgalom mellett. Ezek mind pozitív jelek, bár a kitörések még nem következtek be sok instrumentum esetében. Ezért árgus szemekkel figyeljük a kockázatos eszközöket. Ha az olaj 82 dollár fölé menne, az euró árfolyam 1,5 fölé emelkedne, vagy az euró árfolyama 263 Ft alá csökkenne, az mind pozitív jel lenne arra nézve, hogy a BUX is jó eséllyel töri át a 21.700 pontos ellenállást. Ez nem feltétlenül ma következik be, de jó esély van arra, hogy az elkövetkező napokban akár komolyabb tűzijátékot is láthatunk.

Vállalati hírek

OTP: Az orosz leánybank értékesítené problémás fogyasztói hiteleit

A Napi Gazdaság más forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az OTP orosz leánybankja eladná 5,6 milliárd rubeles (195 millió dollár, 35 milliárd forint) problémás fogyasztói hitelállományát. A bank már márciusban is szeretett volna túladni a 4,6 milliárd rubeles állományon, azonban nem járt sikerrel. Március és november között az állomány 1 milliárd rubellel nőtt, és a portfolió minősége is tovább romlott. A késedelmes fizetés 890 napról 970 napra nőtt. A 250.000 hitel több mint fele már leírásra került. A 35 milliárd forintnyi problémás fogyasztói hitelállomány nagynak számít, mivel majdnem ennyi az OTP negyedéves profitja. Ugyanakkor a fele már leírásra került, így a további veszteség 18 milliárd forint, vagyis részvényenként kb. 70 forint. Mivel köztudott, hogy Ukrajnában és Oroszországban számos probléma merült fel a válság során, a hír nem meglepő és ezért valószínű, hogy jelentős árfolyamhatással sem bír majd.

Az Mtelekom szerződést írt alá az Orbitel eladásáról

Az Mtelekom 5 millió euróért eladta bolgár leányát, az Orbitelt a Spectrum Net AD-nek. Az Orbitel az Mtelekom 100%-os leányvállalataként Bulgária egyik alternatív távközlési szolgáltatója. 2009-ben az Orbitel várható bevétele 10 millió euró, az EBITDA-ja pedig 1 millió euro körül lesz. A vevő 3,5 millió eurót fizet 2010 első negyedévében, a fennmaradó részt pedig később. A tranzakció lezárására a tervek szerint 2010. első negyedévének végéig kerülhet sor, melyhez a helyi Versenyhivatal jóváhagyása is szükséges. A vételár az EBITDA ötszöröse, ami véleményünk szerint megfelelő árazást jelent, így nem befolyásolja az Mtelekom árfolyamának értékelését. Az egy részvényre jutó pénzbeáramlás, mely a tranzakcióból származik, 1 forint. Összességében az ügylet túl kicsi ahhoz, hogy befolyásolja a részvény árfolyamát. A Magyar Posta péntektől virtuális mobilszolgáltatást indít a Vodafone-nal együttműködésben, ami arra utal, hogy élénkül a verseny. A hír enyhén negatív az Mtelekom szempontjából, de árfolyamhatásra nem számítunk.

Rövid hírek

- Tolnay Tibor, az OTP Bank Felügyelő Bizottságának elnöke november 16-án az OTP Bank, mint befektetési szolgáltató igénybevételével 5.757,-forint/darab átlagáron 30.580 darab OTP törzsrészvényt értékesített. Ezzel Tolnay Tibor tulajdona az OTP Bank által kibocsátott törzsrészvényből 0 darabra változott.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo