A fellendüléshez kritikus tömegben kellenek a beruházások

Óvatos emelkedés jellemezte az amerikai indexeket tegnap  - Tovább emelkedik az olaj és az arany árfolyama is  - Ázsia: Vegyes a kép  - Erősödött a dollár, a forint és a jen stagnál  - Ma az árfolyamok emelkedésére számítunk.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Gyorsan túltette magát Amerika Portugália leminősítésén, a gyenge makroadatokon és a kínai kamatemelésen. Mindhárom főbb index a pozitív tartományban zárt (Dow +0,5%, Nasdaq +0,3%, S&P 500 +0,1%). A forgalom azonban nyári üzemmódra váltott.

- AZ ISM amerikai szolgáltató szektor főindex értéke 54,6 pontról 53,3 pontra csökkent júniusban, míg az elemzői konszenzus 53,7 pont volt.

- Ahogy Európában, úgy Amerikában is a bankszektor volt az alulteljesítő. A JP Morgan 1,1%-ot, a Bank of America 2,5%-ot veszített értékéből.

- Vállalati oldalról egy érdekes hír látott napvilágot: A Facebook állítólag a közeljövőben elindítja videotelefonos szolgáltatását, amiben a Skype lesz a partnere. Mivel a Microsoft (+1,2%) hamarosan megvásárolja a Skype-ot, az újításból Bill Gates cége is profitálhat.

- Ma arról kaphatunk információt a tengerentúlon, hogy hogyan alakult a friss és tartós munkanélküli segély kérelmek száma a közelmúltban.

Olaj és arany:

- A WTI olaj árfolyama a tegnapi stagnálást követően a reggeli kereskedésben áttörte a 30 napos mozgóátlagot, és a 97,4-ig emelkedett. Az irány továbbra is felfelé mutat, hamarosan elérheti a kurzus a 100 dolláros lélektani szintet.

- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma publikálja a készletadatokat. Az elemzők további 2,5 millió hordós kőolaj raktárkészlet csökkenésre számítanak, míg benzin terén 150 ezer hordóval apadahat a készletállomány.

- Jól teljesített tegnap az arany. Az árfolyam 1.515 dolláron indította a kereskedést, és a 20, 30 napos mozgóátlagok áttörését követően 1.528 dolláron fejezte be a napot. A hajnali órákban is folytatódott a menetelés, jelenleg már 1.532 dollárt kell fizetnünk arany unciájáért. 1.550 dollárig már nem látható megálló.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,1%, Shanghai -0,2%, Hang Seng +0,5%, Kospi +0,4%, All Ordinaries +0,1%).

- A kínai jegybank tegnap 25-25 bázisponttal megemelte az 1 éves irányadó betéti és hitelkamatának mértékét, amellyel azok rendre 3,5%-ra, illetve 6,56%-ra növekednek.

- Úgy tűnik azonban, hogy már beárazódott a kamatemelés, ugyani a Hong Kong-i bankok árfolyama a pozitív tartományban volt (HSBC +1%, ICBC +1%, Bank of Communications +1,6%).

- A Nikkei-t a közmű cégek húzták le (Kansai Electric Power -8,6%, Chubu Electric Power -7,2%, Tepco -2,9%). A háttérben egy újságcikk állt, mely szerint a márciusi földrengés és cunami után lekapcsolt erőműveket nem indíthatják újra a nyáron, mert a kormány előbb stressz tesztet szeretne végrehajtani.

- Veszítettek értékükből az autógyártók is, mivel a befektetők attól félnek, hogy a közeledő gyorsjelentési szezonban gyenge eredményekről számolnak be a cégek a tavaszi katasztrófa hatásai miatt (Honda -1,2%, Toyota -0,9%).

- A Samsung 1,5%-ot esett, miután bejelentette, hogy a második negyedévben működési eredménye 26%-kal csökkenhetett, mivel az LCD üzletág a gyenge tv és számítógép kereslet miatt valószínűleg újra veszteséges lesz.

- Ausztráliából jó hírek érkeztek (a munkanélküliségi ráta stagnált, az alkalmazottak száma a várt 15.200 helyett 23.400 fővel nőtt), ami az indexet a pozitív tartományba segítette.

Devizák:

- Nagyot erősödött tegnap a dollár, és a 20 napos mozgóátlag alá esett az árfolyam. 1,443-ról 1,432-ig zuhant az EUR/USD devizapár. Bőven van még tér lefelé, támasz csak 1,41-nél látható.

- Nagyon beszűkült az USD/JPY árfolyama, napok óta a 81-es ellenállás alatt oldalaz az árfolyam. Rövidesen kitörhet felfelé, és ebben az esetben gyorsan elmehet a kurzus 82,2-ig.

- 265 forint alatt oldalazott tegnap a hazai fizetőeszköz, miután kedden visszapattant a 263-as támaszról. továbbra is forintgyengülésre számítunk, a következő megálló 266,5-nél található.

Határidős piacok:

- A pozitív tartományban vannak az amerikai határidős indexek ma reggel.

Erste kommentár

Mostanában többen is írtak arról, hogy annak ellenére, hogy öntik a pénzt a piacra, a pszichológia hogyan gátolja meg a a gazdaságok magukra találását. Az elmúlt három évben, miközben a fogyasztást mesterségesen tartották életben, s így nem alakult ki defláció, a valóságban pszichológiailag mégis kialakult. A defláció sajátja, hogy a csökkenő árak miatt a lakosság elhalasztja fogyasztását, hiszen később olcsóbban megveheti a terméket. Ezzel a fogyasztás egy csökkenő spirálba kerül, amely áreróziót csökkenő termelést, leépítéseket, további fogyasztás- és árcsökkenést hoz. Most a lakosság és vállalatok fogyasztását is a jövőbeli kilátások miatti félelmek táplálják.

A vállalatok nettó hitelállománya jelentősen csökkent az elmúlt években (a válság kirobbanása óta), s valójában a legtöbb vállalat jelentős készpénzzel rendelkezik. Viszont egyelőre nem mernek beruházni. Az aktivitás a hatékonyság javulásával (gépek cseréje, stb.) kezdődhet el, amely foglalkoztatottság-bővülést, majd fogyasztásbővülést és újabb beruházásokat vonzhat. Vagyis egyelőre a deflációs spirált sikeresen elkerültük, de a fellendüléshez kell az, hogy valahol, kritikus tömegben induljanak meg a beruházások, amelyet vagy a technológiai fejlődés, vagy a bizalom visszatérte okoz. Magyarországon az előbbire jó példa a Magyar Telekom, amely a kormányzati különadó ellenére döntött úgy, hogy beruház a jövőbe, s megújítja mobilhálózatát.

Rövid hírek

- Horvátország jogsegélykérelemmel fordult Magyarországhoz a MOL horvát leányvállalatánál folyó vizsgálatok kapcsán, mondt el a Legfőbb Ügyészség.

- Nincs szükség a MOL magyar és az INA horvát olajtársaság közötti szerződés újratárgyalására, amíg nem határozzák meg az INA stratégiai fejlesztési irányait, összhangban Horvátországnak az energetika terén meglévő stratégiai érdekeivel - jelentette ki Davor Stern, az INA felügyelőbizottságának (FB) elnöke. Kovács Zoltán kormányszóvivő is megerősítette, hogy nincs ok a felülvizsgálatra. Tehát a piacon elterjedt pletyka részben igaznak bizonyult. A MOL árfolyama ismét esett, de ezt pszichológiai tényezőknek tudjuk be.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a Figyelőnek úgy nyilatkozott, hogy a MOL-ban fennálló 10%-os szavazati korlát csak a részvényesek többségének egyetértésével változtatható meg. Hozzátette, hogy a kormány támogatja a MOL vezetését. A hír lényegében kedvező, miután korábban elterjedt, hogy az állam el kívánja törölni a szavazati korlátot, és nem támogatja a MOL vezér Hernádit sem.

- Az OTP két "kisebb" bankot vehet Romániában, miután nem sikerült megegyeznie a Royal Bank of Scotland (RBS) helyi egységének megvételéről, mondta el Pongrácz Antal, az OTP Románia vezérigazgatója a Mediafax hírügynökség jelentése szerint. Az RBS-sel az árban nem tudtak megegyezni. Az OTP 100-150 millió eurót tartott volna indokoltnak, azonban hogy az RBS mennyit kért, az nem publikus. Szintén médiaértesülések szerint az OTP érdeklődhet a Volksbank román egysége iránt, mely 2009-ben 6,8%-os piaci részesedéssel rendelkezett. Az ár 500 millió euró körül lehet számításaink szerint.

- Richter, Egis: A Magyar Közlöny legfrissebb számában megjelent kormányhatározat a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium feladatául jelöli ki, hogy szeptember 30-ig dolgozza ki a gyógyszer kutatás-fejlesztési ösztönző rendszert a Konvergencia Programban meghatározott költségvetési lehetőségek figyelembevételével és - az Egészségbiztosítási Alapon kívüli - forrásának megjelölésével.

- A tőkeemelés során létrejött 240 ezer új E-Star részvény a mai napon kerül bevezetésre a BÉT-re. A befektetők számítottak rá, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo