Nemzetközi hírek
USA:
- Tegnap George Washington születésnapja (President's Day) miatt zárva tartottak az amerikai tőzsdék. A határidős indexek azonban erős mínuszba fordultak, mely elsősorban a líbiai kormányellenes felkelés eszkalálódásának következménye.
- Líbia kormánya tegnap nagy erőkkel támadott a tüntetőkre, többen arról számoltak be, hogy vadászrepülőkről bombázták az ellenállókat. A felkelők az ország második legnagyobb városát, Bengháziát vonták ellenőrzés alá.
- Azokat a híreszteléseket, miszerint Kadhafi elnök elhagyta volna az országot, az elnök maga cáfolta. Annak ellenére nem hagyta el az országot - mondta -, hogy a katonák egy része dezertált, és nem volt hajlandó a tüntetőkre támadni.
- A legnagyobb olajkészletekkel rendelkező afrikai ország instabilitása az olajár robbanásához vezetett, mely 8,7%-kal drágult. Egy hirtelen olajár-sokk pedig könnyen stagflációba (magas infláció, zéró növekedés) navigálhatja a világgazdaságot.
- Az amerikai piac fél éve stabilan emelkedik, a túlvett piacon pedig a befektetőknek nem kell nagy negatív hír, hogy elinduljon egy profitrealizálási hullám. Ma tehát egy nagyobb mértékű korrekcióra számíthatunk az USA börzéin.
- Véleményünk szerint a ma megjelenő fogyasztói bizalmi index, illetve vállalati gyorsjelentések (Wal-Mart, Home Depot, Hewlett-Packard) csak kisebb mértékben fogja befolyásolni a piacok mozgását.
Olaj és arany:
- A márciusi határidős olajárfolyam, mely a mai napon fut ki, 8,7%-kal 94 dollárig drágult a pénteki záráshoz képest. A már gyakrabban kereskedett, holnaptól a generikus árfolyamot meghatározó áprilisi határidős kontraktus 8,4% emelkedés után 97 dollár felett tartózkodik.
- A líbiai helyzet fokozódásával a befektetők félnek, hogy sérülhet az ország olajexportja, a kitermelés biztonságával kapcsolatos aggodalmakról beszélt korábban Kadhafi elnök fia is.
- Az áremelkedéssel 10 dollárra szűkült a Brent-WTI olaj áprilisi határidős különbözete, hiszen az Európában elterjedt kőolajtípus (Brent) csak 5%-ot emelkedett péntek óta.
- Az arany ára 1,2%-kal 1.400 dollár fölé emelkedett tegnap, ma azonban enyhén korrigált (-0,5%), így jelenleg 1.399 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Zuhannak az ázsiai indexek a közel-keleti feszültségek miatt, ráadásul Új-Zéland második legnagyobb városát földrengés rázta meg. (Nikkei -1,8%, Hang Seng -1,9%, Shanghai -2,3%, Kospi -1,8%, All Ordinaries -0,9%).
- A japán indexnek az sem tett jót, hogy a Moody's stabilról negatívra rontotta az ország Aa2-es hitelminősítésének kilátásait. A hitelminősítő döntését azzal indokolta, hogy a kormány erőfeszítései nem biztos, hogy elegendőek lesznek a költségvetési hiány csökkentésére.
- Az egész régióban csak az olajrészvények és a bányatársaságok emelkedtek (Inpex +1,8%, BHP Billiton +2,8%, Newcrest Mining +0,6%). A BHP Billiton 4,75 milliárd dollárért megveszi a Chesapeake Energy arkansas-i gáz-eszközeit, amivel megduplázza amerikai olaj- és gáztartalékait. A befektetők kedvezően fogadták a hírt.
- A szöuli indexet az építőipari cégek húzták le (Hyundai Engineering & Construction -5,0%, Daewoo Engineering & Construction -4,2%).
Devizák:
- A tegnapi stagnálás után a ma reggeli órákban erősödött a dollár (1,358).
- A jen árfolyama stagnál, 83 környékén araszol az árfolyam.
- A monetáris tanács a vártnak megfelelően tegnap nem változtatott irányadó rátáján, az alapkamat maradt tehát 6%-on. A hír hatására enyhén gyengült a forint, a reggeli órákban már 271,9 forintot kellett fizetnünk egy euróért.
Határidős piacok:
- Erős mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
Újra félünk az arab világtól. A forradalmak végigsöpörnek a feudális vagy félfeudális államokon. Talán ott is megérett a változás a demokratikus államrendek kialakulására. Ha nem a fundamentalizmus tör inkább a felszínre. Ez a nagy kockázat most jelen pillanatban. Na meg az, hogy ezek a folyamatok meddig zajlanak le, s végül mennyi olajkiesést lesznek kénytelen elszenvedni a fejlett piaci szereplők. Persze ez az egyik tényező, a másik az olaj ára, amely száguldhat az arab események hatására. Ez pedig inflációt, majd ha hosszabb ideig fenn marad, hétköznapi termékek árába tovagyűrűző inflációt okoz, amely végső soron fékezi a világ fellendülését. Az pedig gazdasági lanyhuláshoz vezet, amely újra fölerősíti a hitelválságot. Ezek a tények mutatják azt, hogy milyen törékeny az a fellendülés, amely majdnem két éve kezdődött a világban. Mindenestre most a félelem hajtja az árakat (olaj föl, részvények le). A kérdés az, hogy valósággá válik-e a félelem. (pl. elzáródnak az olajcsapok, befagynak nagy követelések?)
Rövid hírek
- A MOL tegnap jelentette be, hogy a pakisztáni TAL Blokkban ismét gázt talált. A kút, melynek fúrása 2010. június 21-én kezdődött, napi 462.000 köbméter (2.900 hordó olajegyenérték) gázt ad 164 bar termelési kútfejnyomáson. A hír kedvező, ugyanakkor, noha a MOL a blokk operátora, csupán 10%-os részesedése van a projektben. Számításaink szerint a blokk éves szinten 2,5-5 millió dollár (0,5-1 milliárd forint) árbevételt hozhat. A hír tehát kedvező, de érdemi hatása nem lesz a cég eredményére.
- A MOL irányítása alatt lévő INA kivonja alkalmazottait Líbiából. Mivel az INA líbiai portfóliója nem túl jelentős, árfolyamhatásra sem az INA, sem a MOL esetében nem számítunk.
- Igor Sechin orosz miniszterelnök-helyettes egy interjúban elmondta, hogy a Szurgutnyeftegaz nem szándékozik eladni a mintegy 20%-nyi MOL pakettjét. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.
- A Synergon bejelentette, hogy a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság eláll a Synergon Rendszerintegrátor Kft-vel 2009. július 17-én kötött Erőgazdálkodási és Információs-riasztási Rendszer (ERIR) megújítását célzó nettó 149,2 millió forint értékű megállapodástól. A hír kedvezőtlen, és mintegy 5 forinttal csökkentheti a Synergon részvényenkénti árát.
- A Graphisoft Park tegnap zárás után közétett negyedéves gyorsjelentése szerint a cég 2010. IV. negyedévében 177%-kal (563 ezer euróra) tudta növelni eredményét. Bár a kihasználtság az év eleji 77%-ról 83%-ra nőtt, az üzemi eredmény a csökkenő árbevétel és a növekvő költségek miatt csökkent. Ugyanakkor a mintegy 369 ezer eurós társasági adó visszaírás jelentősen javította a nettó eredményt. Idén a társaság 700 ezer eurós eredmény vár a tavalyi 290 ezer eurós nyereség, és a veszteséges 2009-es év után.
Makrogazdasági hírek
- Az MNB tegnap a várakozásoknak megfelelően 6,0%-on hagyta az irányadó kamatrátát.