A kemény nyilatkozatok a mélybe lökték Európát

A DAX index a kemény görög nyilatkozatoknak és az egyre inkább elúszni látszó megállapodásnak köszönhetően nagyot zuhant a nap elején megérintett 50 napos mozgóátlagról.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Emelkedett is a CDS felár 19 százalék környékéről 22,5 százalékra. Ugyan a DAX index a csökkenő trendcsatorna aljára zuhant tegnap, de valószínűleg a mai napon leteszteli a 11.200 pontos támaszt és utána jöhet majd valamiféle komolyabb korrekció. Persze ne legyenek kételyeink a 10.500 pont megtekintése kapcsán, és ezen még az sem segít, hogy alapvetően jó eredményeket láthatunk.  Ma reggel a BMW múlta felül a várakozásokat, az árfolyam mégis csak moderáltan tud emelkedni. A görög tőzsdeindex 4%-ot esett, a 10 éves kötvényhozam pedig 11% felé emelkedett arra a hírre, hogy az IMF szerint további adósság leírásra lehet szükség a görögöknél.

A BUX esetében a Richter gyorsjelentése a támasztó erő (25 százalékos súly az indexben), így itthon emelkedésre számítunk.

USA

Kifejezetten negatívan zajlott a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, az indexek már a nyitás után elindultak lefelé, és zárásig nem enyhült az eladói nyomás, az S&P500-ban hat hete nem volt ekkora napon belüli esés (Dow -0,79%, Nasdaq -1,55%, S&P500 -1,21%). Egy kiábrándító makrogazdasági adat érkezett a tengerentúlról, az amerikai külkereskedelmi hiány 51,4 milliárd dollár volt az előzetesen várt 41,2 milliárd dollár helyett. Ekkora deficitre egyébként az elmúlt húsz évben nem volt példa. Az áprilisi ADP foglalkoztatottsági adat érkezik ma a tengerentúlról.

A piaci pletykák szerint a Microsoft puhatolózó tárgyalásokat folytat a Salesforce.com céggel egy esetleges felvásárlásról. Az 50 milliárd dolláros kapitalizációval rendelkező cloud szolgáltatásokat nyújtó cég iránt nemcsak a Microsoft érdeklődik, így akár egy komolyabb felvásárlási csata is kibontakozhat a cég körül.

A Walt Disney mesébe illő számokat publikált tegnap. A bevételek 7%-kal 12,46 milliárd dollárra emelkedetek (várakozás 12,25 milliárd dollár volt), miközben az egy részvényre jutó eredmény 1,23 dollárt tett ki a konszenzusban szereplő 1,11 dollár helyett. A húzóerőt ezúttal a kalandparkok bevételei jelentették, de a Jégvarázs és a Bosszúállók c. filmekhez köthető játékok is jól fogytak. A zárás utáni kereskedésben 2%-os pluszban is járt a papír.

A Moody’s egy nappal a McDonald’s által bejelentett 3 éves készpénz visszajuttatási program után felülvizsgálja a cég A2-es adósbesorolását. A Moody’s szerint a növekvő adósság és a pénzügyi lehetőségek beszűkülése miatt az adósbesorolás csökkentésére is sor kerülhet. Az Standard & Poor’s már hétfőn „A” besorolásról „A-” besorolásba rakta át a céget.

Európa

A kezdeti lendület gyorsan alábbhagyott a Görögországgal és a brit választással kapcsolatos bizonytalanságok miatt. A FTSE 100 index 0,8%-ot, a CAC 40 index 2,1%-ot, míg a DAX index 2,5%- ot veszített értékéből. Makrofronton feldolgozóipari és a szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexek érkeznek Európából a kiskereskedelmi statisztikák mellett.

Olaj, arany

A WTI 61,3 dollárra ugrott ma reggel, ami azt jelenti, hogy ma reggel gyakorlatilag minden korábbi ellenállási szintet áttört az olaj. A WTI-nek lendületet adott az API jelentés, amely szerint 1,5 millió hordóval csökkent az USA nyersolaj készlete, ami az első alkalom az elmúlt nyolc hétben. A DOE jelentése ma fog megjelenni, a piac 1,2 millió hordós emelkedésre számít. A piac számít arra is, hogy nekilendül az USA fúrási tevékenység, legalábbis ez látszik a nem konvencionális cégek jelentéseiből.

Az arany 1,196 dollárra ugrott. A tegnapi olajár emelkedés hatására az aranyat és a többi nyersanyagot is elkezdték venni a befektetők. Az arany mellett a réz, az ezüst és a palládium esetében is emelkedés zajlott le az elmúlt hetekben. A befektetők szerint az olaj áttörte a legfontosabb szinteket, így további potenciál lehet a nyersanyagárak emelkedésben, míg az arany esetében a befektetők egy része az infláció visszatérésére számít.

Devizák

Forinterősödéssel indult a tegnapi kereskedés, az árfolyam 301,1-ig süllyedt, ahonnan egy éles fordulatot követően 304,1-ig emelkedett az árfolyam, majd zárásra 303,3-ig süllyedt az EUR/HUF kurzusa. A napközbeni fordulat a többi régiós devizára is rányomta bélyegét, általános hangulatromlás volt megfigyelhető a nemzetközi piacokon.

A két napig tartó korrekciót követően tegnap ismét gyengülni kezdett a dollár az euróval szemben. Az 1,146-os nyitást követően egy leszúrást láthattunk 1,106-ig, ahonnan meredek emelkedés indult és a reggeli kereskedésben már 1,124-nél jár az árfolyam.

Távol-Kelet

A japán részvénypiac továbbra is zárva tart. A vártnál kedvezőbb kínai adatokra a Hang Seng 0,8%- ot, a Shanghai index pedig 1,7%-ot emelkedett. A végleges áprilisi értékek alapján 52,9 pont lett a HSBC beszerzési menedzser indexének értéke a szolgáltató szektorban, szemben az 52,3 pontos várakozással. Ez új 2015-ös csúcsot jelent az index értékében.

A japán gazdasági miniszter-helyettes elmondta, egy olyan javaslaton dolgoznak, hogy a gyenge jen miatti extra profit egy részét az exportőr vállalatoktól az importáló vállatokhoz csatornázzák át. A döntés megvalósulása esetén a profitot újraoszthatják a vállaltok között, ami elsősorban az exportorientált vállalatok értékeltségét érintené negatívan.

Határidős piacok

Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.

JOGI NYILATKOZAT
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo