2010 már a kamatemelésről szólhat

Vegyesen zártak tegnap az amerikai részvénypiacok. Főként a pénzügy és energiarészvények emelkedetek a nap során - Folytatta az olaj az emelkedést, egészen a 73,5 dolláros ellenállásig erősödött tegnap - A bankok vezetésével esnek az ázsiai indexek - Tovább erősödött a dollár, 1,44 alatt is járt az EUR/USD keresztárfolyam - Gyengült a jen, a forint a 279-es ellenállás alatt oldalaz - MOL: az Ina és a horvát kormány módosították a korábbi gázkeretszerződést - A Pannergy tegnap sajtótájékoztatót tartott - Az Mtelekom cáfolta a vezérigazgató távozásáról szóló híreket - Mtelekom: Újabb fejlemények a mobilhálózat leállásáról - Ma további esésre számítunk a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Vegyesen teljesítettek tegnap az amerikai részvénypiacok, a Dow mínuszban zárt, az S&P viszont pluszban (Dow -0,1%; S&P +0,1%; Nasdaq +0,3%). Főként a pénzügyi és az energia részvények emelkedtek a nap során.

A Fed Nyíltpiaci Bizottsága a tegnapi ülésen a várakozásoknak megfelelően nem emelte a történelmi mélyponton, 0,25%-on tartózkodó irányadó kamatrátát. Az öröm azonban nem volt felhőtlen, hiszen több szereplő úgy értelmezte a döntést követő nyilatkozatot, hogy a Fed igyekszik felkészíteni a piacot a jövő évben esedékes kamatemelési ciklusra. A Citigroup 5,4 milliárd részvényt bocsátott ki a korábban bejelentett tőkeemelésnek megfelelően. A bank azért emel tőkét, hogy visszafizesse az államtól a bankmentő csomag (TARP) keretében kapott összeget. A piac azonban a várt árfolyam alatt, 3,15 dollárért volt hajlandó csak lejegyezni a részvényeket (összesen 17 milliárd dollár értékben), ami a tegnapi 3,45-ös záróárhoz képest is meglehetősen alacsony. Ez azért is kellemetlen, hiszen az állam 3,25 dolláros átlagáron vette még a TARP keretében az elsőbbségi részvényeket, ezért az eladásra szánt kormányzati csomag értékesítését 90 napig elhalasztották, a kormányzat ugyanis nem akar veszteséget realizálni.

A fogyasztói árindex a várakozásoknak megfelelően 0,4%-ot ért el novemberben, 1,8%-ra emelve ezzel az év/év alapú inflációt. A maginfláció némileg elmaradt a várttól. Az előrejelzésekkel megfelelő mértékben nőtt a novemberi megkezdett lakásépítések száma, a kiadott építési engedélyek pedig az elemzői várakozásokat is felülmúlták. Az előrejelzéseknél némileg nagyobb, 108 milliárd dollár lett az USA folyó fizetési mérleg hiánya. A Kongresszus elfogadott egy 154 milliárd dolláros gazdasági segítőcsomagot, valamint 290 milliárd dollárral emelte a kormány által felvehető hitelek törvényi keretét. A Bank of America Brian T. Moynihan-t nevezte ki az új vezérigazgatójaként, miután a korábbi vezető, Lewis a vártnál korábban vonult nyugdíjba. Ma a FedEx, a Nike és az Oracle publikálja a második pénzügyi negyedéves gyorsjelentését.

Olaj és arany: Az olaj ára folytatta az emelkedést a tegnapelőtti fordulat után a vártnál jobb készletadatok nyomán. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal közlése szerint 3,7 millió hordóval csökkentek a kőolajkészletek, az elemzők által becsült 2 millió hordóval szemben. A benzin terén nem ilyen jó a helyzet, ott további 1,25 millió hordós bővülést láthattunk, mely meghaladja az előrejelzéseket. Utóbbi továbbra is gyenge üzemanyag-keresletről tanúskodik, de ezen nem is lepődhetünk meg, hiszen a téli időszak jellemzően alacsonyabb gépjárműhasználattal párosul. Ez viszont a nyersolaj árára is visszahathat. Tegnap egészen a 73,5 dolláros ellenállásig (a korábbi felső sáv aljáig) emelkedett a fekete arany árfolyama; most kiderülhet, sikerül-e visszatérni a 73,5- 82 dolláros bázisba, vagy ez csak egy visszatesztelése-e a kulcsszintnek. Ma reggel némi korrekció tapasztalható, a WTI kőolaj jelenleg 72,2 dolláron jár. Az arany ára tegnap 1.137 dollárig emelkedett, ma viszont korrigált 1.126 dollárra.

Távol-Kelet: A kínai piacok vezetésével folytatódik a lejtmenet az ázsiai tőzsdéken (Nikkei -0,1%; Hang Seng -1,4%; Shanghai -2,3%; Kospi -1%). A nap vesztese a bankszektor, a tegnapi rallyt követően a pénzügyi szektor került a legjobban a víz alá. A Sumitomo Financial Group a tegnapi 14 százalékos száguldás után jelenleg 1,5 százalék mínuszban tartózkodik, a Mitsubishi Financial Group 1,3 százalékot veszített értékéből. A National Bank Australia 4,7 százalékot esett, miután bejelentette, hogy 1,5 milliárd ausztrál dollár értékben bocsát ki részvényeket, az AXA Asia Pacific Holdings felvásárlásának finanszírozásához.

Devizák: Folytatódott a dollár rally, a tegnapi korrekció után az éjszakai órákban gyors erősödésbe kezdett a dollár. Újabb szint sérült az 1,445-es támasz esett el nemrég, és jelenleg már 1,44-nél jár az EUR/USD. A jen tovább gyengült, jelenleg 90,1 környékén mozog az USD/JPY. A forint tegnap erősödött, majd a reggeli órákban ismét gyengülésnek indult az euróval szemben. Komoly mozgást azonban nem láthattunk a hazai fizetőeszköz árfolyamában, jelenleg 278,6 forintot kell fizetni egy euróért.

Határidős piacok: Az USA határidős indexei jelenleg mínuszban tartózkodnak.

Erste kommentár

Tehát megérkezett. Már arról sincs szó, hogy oly nagyon akarná a FED csitítani a kamatemelési kedélyeket, sőt a likviditást fokozó intézkedések nagy részét vissza fogja venni a jövő év folyamán. Ez bizony fontos jelzés a piacok számára, hiszen eddig azt áraztuk, hogy a beindul a növekedés. Most már ez meg van és valójában a kamatemelés egy része is be van árazva a piacokba, hiszen soha sem hitte el senki, hogy az örökké valóságig ilyen alacsonyan maradnak a hozamok, de ennek ellenére a hozamemelkedés árfolyamesést indukál a részvénypiacokon. Szerintünk a jövő év első fele (de lehet, hogy a második is) a kamatemelések találgatásáról fog szólni. Így inkább csökkenést sugallnak a tények a jövő év elejére.

Vállalati hírek

A MOL és a horvát kormány aláírták a Gáz Keretszerződés módosítását

A MOL BÉT-en publikált közleménye szerint december 16-án módosították a még 2009. január 30-án aláírt Gáz Keretszerződést.

A megállapodás főbb pontjai:

  • Az INA Gáz Ellátás-Kereskedelem Üzletének kormány által történő átvételi határideje 2010. december 1-re módosult.
  • A megállapodás szerint a felek biztosítják, hogy a Gáz Ellátás-Kereskedelem üzlet a kormány 2010. december 1-i átvételéig veszteségmentesen működjön.
  • A felek megállapodtak az INA szénhidrogén termelése után fizetendő bányajáradék mértékéről: a bányajáradék fokozatosan emelkedik 2015-ig (évi 0,5%-kal), majd az azt követő 10 éven át 10%-os szinten marad (a korábbi megállapodásnál alacsonyabb).

A januárban aláírt Gáz Keretszerződés és módosított Részvényesi Megállapodás minden egyéb pontja változatlan. A fenti lépések lehetővé teszik a MOL számára, hogy anyavállalati hitelt nyújtson az INA-nak, így az INA állam felé fennálló adótartozásának egy jelentős része 2009. év végére rendeződhet. Az adótartozások fennmaradó részének rendezésére a kormánynak és a MOL-nak finanszírozási megoldást kell találnia 2010-ben.  Hírforrások szerint a MOL 1 milliárd kunányi adókötelezettséget még az évben megfizet a horvát kormánynak, a maradék 300-700 millió kunát pedig március 31-éig törlesztik. A horvát kormány pedig 25%-kal emeli a gáz árát, hogy segítse az üzletág nyereséges működését.

A hír véleményünk szerint pozitív, hiszen a gáz üzletágon korábban elért évi 150-200 millió dollárra (29-39 milliárd forint) rúgó éves veszteség többet nem jelentkezik. Ez az INA részvények fair értékét 100 kunával emelheti, ami a MOL-ra nézve 200 forintnyi részvényenkénti felértékelődést jelent.

Az MTel cáfolta a vezérigazgató távozásáról szóló híreket

A Magyar Telekom cáfolta a vezérigazgató távozásáról szóló híreket. A vállalat hangsúlyozta, hogy Mattheisen úr szerződése 2011 decemberéig érvényes. A bejelentés nem lesz hatással a részvényárfolyamra, mivel a pletyka sem okozott részvényárfolyam hatást.

MTel: újabb fejlemények a mobil hálózat leállásáról

A 2009. december 4-i T-Mobile hálózat leállásával kapcsolatos kárát 700 millió forintra becsüli a távközlési cég, ami nagyrészt a kieső bevételekből tevődik össze. A vállalat kárpótlásként ingyenesen lebeszélhető perceket ajánlott fel az előfizetőknek. A mintegy 700 milliós kár csekély mértékben, 0,4%-kal csökkentheti a negyedik negyedéves árbevételt. Az üzemi költségekre gyakorolt hatás is jelentéktelen. Továbbra fenntartjuk ajánlásunkat (Tartás) és célárunkat (800 forint)

A PannErgy tegnap sajtótájékoztatót tartott

Gyimothy Dénes a cég vezérigazgatója elmondta:

  • A cég megkapta a Miskolci kútfúrási engedélyt, kedden.
  • Az első fűtőmű, Szentlőrincen és jövő év szeptemberében indulhat el. A 2010-es árbevétel elérheti a 30-40 millió forintot. 400-500 millió forint támogatás várható a projekthez.
  • Miskolcon is elindulhat még a tél előtt a fűtőmű, amely 5MW-os lehet. A fúrási eredmények nyár végére várhatók.
  • A 110 millió eurós hitel elbírálására a jövő év második felében kerülhet sor az EIB-nél.
  • A nem geothermiához köthető eszközöket három éven belül el kívánja adni a cég.

A hír gyokorlatilag nem tartalmaz új elemet a nem rég publikált elemzésünkben levőkhöz képest.

Rövid hírek

- Tegnap az OTP Bank és az EBRD módosította a 2009. július 9-én megkötött 200 millió eurós alárendelt kölcsöntőke nyújtására vonatkozó megállapodást. A módosítás értelmében az OTP számára a kölcsön lehívására eredetileg nyitva álló határidő 6 hónappal meghosszabbodik.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: http://www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo