11 vonzó passzív jövedelem a koronavírus idején

Mi az a passzív jövedelem? Nem mindig csalás, de sokszor csak ámítás – tapasztalhatja, aki a dolog mélyére ás. A koronavírus-karanténban sokaknak van ideje és igénye arra, hogy új jövedelemforrások után nézzen. Mások lehet, hogy teljesen erre lesznek utalva a már elindult mély válságban. Összefoglaltuk a passzív jövedelem legfontosabb fajtáit és tudnivalóit.

8. Meg lehet-e élni kötvénykamatokból?

A kötvények hozama jelenleg nagyon alacsony, a legtöbb országban nem éri el az inflációt sem. (A koronavírus-válság infláció-gerjesztő és dezinflációs hatásokat is kiválthat, ezeket most nem részletezzük.) A kevés kivétel egyike a magyar lakossági állampapír (Magyar Állampapír Plusz és Prémium Magyar Állampapír). Ha a részvényekhez hasonlóan itt is négy százalék inflációval számolunk, évi 1,0-1,4 százalék körüli reálhozamot várhatunk tőlük.

Az amerikai és a német tíz éves államkötvények irányadó éves refeernciahozama (Tradingview.com)

Ha itt is évi hárommillió forintos jövedelem-igényt feltételezünk, akkor ennek eléréséhez e kötvényekkel 214-300 millió forint befektetésére van szükség. Az átlagembernek Magyarországon soha nem gyűlik össze ennyi megtakarítása.

9. Kereskedők magas halálozási rátával

“Tanuld meg könnyen, gyorsan, hogy kell napi két óra munkával a devizapiacon havi X ezer eurót keresni”, ““Pár óra alatt megtanulhatsz befektetések között választani” – reméljük, a hasonló hirdetéseknek ma már senki nem hisz. A különböző tőkeáttételes határidős, opciós, CFD üzletek valójában nagyrészt veszteséggel zárulnak a kisbefektetők számára. A különböző becslések a veszteségek arányát 65-90 százalék közé teszik.

A befektetők mintegy 90 százaléka nem is marad meg túl sokáig ezen a szuperkockázatos területen. Passzív jövedelmet, rendszeres bevételt alapozni erre aligha lehet. Inkább pénznyelőként működik, ahol a nagyok és profik elnyerik a kicsi amatőr játékosok pénzét.

10. Hektikus kriptodeviza-befektetések

A fiatalok, számítástechnikusok és más high-tech érdeklődésű személyek (geek-ek) különösen hajlamosak arra, hogy a kriptodevizákban lássák a pénzügyek, a megtakarítások nagy lehetőségeit. Ám a gyakorlatban ezek rendkívül volatilisnek bizonyultak. Nem ritka, hogy napok vagy 1-2 hét alatt feleződik, máskor meg duplázódik az árfolyam. A 2017 végi kriptodeviza-őrület megismétlődésére már mintegy két éve nem sok minden utal. Nem tudjuk, mit fognak csinálni a kriptodevizák árfolyamai a jövőben, de ilyen hektikus, spekulatív termékekre rendszeres vagy kiszámítható jövedelmet alapozni nyilván nem lehet.

Egyes kriptodevizáknál, mint az EOS vagy a Steem, különböző passzív jövedelmet ígérnek az érmék lekötése vagy forgatása esetén. Másutt kölcsön lehet adni a fontosabb kriptókat egyfajta kamatért cserébe. Mindez azonban kockázatos és kiszámíthatatlan. Ha bevételhez jutunk, lehet, hogy elveszítjük az árfolyamok esésén. Az EOS például 52, a Steem 62 százalékot esett az utóbbi 12 hónapban. Mellesleg sok konzervatívabb közgazdász nullára tartja a kriptodevizák valós (belső) értékét.

11. És a többi passzív jövedelem

Még rengetegféle passzív jövedelmet lehet találni cikkekben, blogokon, listákba szedve: Adj bérbe gépeket, adj kölcsön pénzt vállalkozóknak (“peer-to-peer lending”), szervezz online tanfolyamokat, előadásokat, kurzusokat. Tegyél hirdetést az autódra, adj el termékeket Amazonon. Egyes listák 100-150 elmés ötletet is felsorolnak, de nincsenek csodák. Mindegyikhez vagy nagyon speciális szaktudás szükséges, vagy komoly szorgalom, vagy nagyon sok tőke, vagy nagyon nagy kockázatvállalás. Vagy pedig, és ez a leggyakoribb, ezek valamilyen kombinációja.

Azok a híres szinergiák

Ezzel darabokra szedtük a főbb passzívjövedelem-ötleteket. De ez nem jelenti azt, hogy passzív – vagy legalábbis többé-kevésbé annak nevezhető – jövedelem nem létezik. Csak azt, hogy annak kiépítéséhez hosszú és rögös út vezet. Nagyon is aktív munkát, szaktudást vagy nagyfokú elkötelezettséget, szorgalmat igényel. De lehet, hogy megéri. Vagy ha közvetlenül esetleg mégsem, olyan ismereteket szerezhet közben az ember, amiket valamely jövőbeli munkahelyen is jól hasznosíthat.

Sokan vágynak arra, hogy passzív munkahelyük egy mobil számítógép legyen. (Pixabay.com)

Ezért nem árt, ha mindenki olyasmit választ, amihez már valamelyest ért, vagy fő foglalkozásához kapcsolódik. Vagyis ajánlott “kihasználni a szinergiákat”. Például az orvos vagy ápoló egészség-blogot indíthat, a fotós fotóblogot, az érmegyűjtő numizmatikai könyvet írhat. A számítástechnikai területen dolgozó szakember pedig csinálhat szakértői oldalt valamilyen kütyükről, és megpróbálhatja valamely internetes áruház oldalára küldeni jutalékért azokat az olvasókat, akiknek megtetszett valami. A programozó indíthat programozó-sulit, online tanfolyamot.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo