100 milliárd beruházásra

100 milliárd forint keretösszegű beruházási célú hitelpályázatot indít az OTP Bank elsősorban nagyvállalatoknak. A bank szakértői főképp az exportra termelők és az agrárvállalkozások hitelezésére számítanak és arra, hogy a most megnyíló forrás 170-200 milliárd forint beruházást generálhat. Ezen kívül a vissza nem térítendő EU-források elköltéséhez is hozzájárulhat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:PParchív

„Van pénz, ha van finanszírozható cél és menedzsment”, szögezte le Wolf László az OTP Bank Kereskedelmi Banki Divíziójának vezérigazgató-helyettese a szerdai sajtótájékoztatón, ahol a bank bejelentette: 100 milliárd forint keretösszegű hitelpályázatot indít felbuzdulva a tavaly júniusban elkezdett OTP Széchenyi 500 Vállalati Hitelprogram sikerein.

A hitelprogram keretében Magyarországon székhellyel vagy telephellyel rendelkező vállalatok pályázhatnak piacilag indokolt, fizikailag és pénzügyileg is megvalósítható fejlesztés finanszírozására. A hitelcélok között szerepelhet ingatlan vásárlása, építése, felújítása és korszerűsítése, valamint gépek, berendezések és technológia vásárlása, felújítása, korszerűsítése. Ezen felül a kétfordulós, elektronikusan benyújtható pályázati eljárás keretében tenyészállat-vásárláshoz is igényelhető forrás. Wolf László leszögezte: ingatlanfinanszírozásnál elsősorban a „pénztermelő” ingatlanok jöhetnek szóba, valamint a termőföld megvásárlása. A bank azt szeretné, ha a gépek és berendezések vásárlása szerepelne nagyobb súllyal a hitelcélok között. (Pénzhez jutás szempontjából a legrosszabb helyzetben a mikro- és kisvállalatok vannak. Bár látszólag számos forrás közül kereshetik meg a stratégiájukhoz leginkább illeszkedőt, valójában sokuk már az első rostán kiesik. Itt olvashat a megoldásokról.)

OTP Európa Vállalati Beruházási Hitelprogram
  • Hitel összege: minimum 50 millió forint, maximum 4000 millió forin
  • Hitel aránya: a nettó fejlesztési költség maximum 60 százaléka, többlet forgóeszköz-igény esetén annak maximum 50 százaléka
  • Saját erő: a hitel és a támogatás mértékétől függően, de minimum 20 százalék
  • Futamidő: maximum 10 év, tartós forgóeszköz finanszírozás esetén maximum 5 év

Az akár megkezdett beruházás finanszírozására is igénybe vehető forrásra a már egy lezárt üzleti évvel rendelkező vállalkozások pályázhatnak. Projekttársaságok finanszírozása sem kizárt, ám ebben az esetben a bank magasabb önrészt kér.

A sajtótájékoztatón a hitel árazásáról nem hangzott el konkrétum, az azonban kiderült: a bank palettáján is megtalálható EIB Global Loan teméket vagy a refinanszírozott MFB hiteleket olcsóbbak kínálja a pénzintézet.

A vállalkozások pénzhez jutását segíti, hogy a pályázati dokumentáció elérhető az interneten, így viszonylag gyorsan és kevés adminisztráció mellett választ kap a cég arra, hogy banki szempontból a projekt és a vállalkozás finanszírozható-e.
– Harminc napon belül vállaljuk, hogy az előminősítést elkészítjük, ami ugyan még nem számít visszavonhatatlan hitelajánlatnak, de a pályázó számára egyértelművé teszi, hogy érdemes-e a további lépéseket tennie akár az uniós vissza nem térítendő pályázatok kapcsán is – mutatott rá Wolf László, aki szerint ily módon a cégek a beruházás tervezési szakaszában informálódhatnak arról, hogy az elképzeléseik hitelképesek-e.
Az előminősítési eljáráshoz mindössze egy pályázati adatlapot kell letölteni a bank honlapjáról és azt kitöltve elektronikusan elküldeni. A teljes körű hitelbírálatra a második lépcsőben kerül sor.

A bank elsősorban az exportra termelő vállalkozások és az agrárszektorban tevékenykedő cégek finanszírozásában szeretne részt venni, mert ezekben a szektorokban lát valós növekedési potenciált. A program kiemelt prioritása az európai uniós pályázati forrásokból tervezett beruházások megvalósításának finanszírozása, kiemelten a feldolgozóipar, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén. (A kisvállalkozások export lehetőségeiről kérdeztük Nyíri Ivánt, a terület szakértőjét.)

Az OTP szakértői szerint a kormányzatnak a hosszú távú finanszírozások kamattámogatásában kellene nagyobb és általánosabb szerepet vállalnia, illetve a garanciaintézmények támogatásában, hiszen a legtöbb esetben a bank a hitelt csak garanciavállalás mellett nyújtja.

A hitelelbírálásnál az ügyfél múltját vizsgálják, valamint a hitelcélt és annak piacképességét.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo