Márciusban a McDonald's felsővezetése Amerikában több olyan döntést is hozott, amiből úgy tűnik, az üzleti szférában terjedő zöld szemlélet egyik zászlóshajójaként igyekeznek pozicionálni a gyorsétteremhálózatot, hogy versenyelőnyre tegyenek szert.
- A Meki az első étteremhálózat a világon, mely elkötelezte magát a tudományos alapú emissziócsökkentés mellett, vagyis a klímatudomány elveit magáévá téve mérsékli légszennyezését. (A Science-Based Targets a Carbon Disclosure Project, az ENSZ Global Impact, a World Resources Institute és a World Wildlife Fund közös kezdeményezése.)
-
Kevesebb műanyagszemetet termelne a LidlKevesebb műanyagot használ majd a Lidl a saját márkás termékeinél, energiatakarékos izzókra cserélik a mostani lámpáikat is. Nálunk az energiaitalok csomagolásában látható először változás.
- A kibocsátás intenzitását is visszafogja a McDonald’s, vagyis kevesebb lesz az egy tonna ételre és csomagolásra jutó üvegházgáz-mennyiség.
- Az emissziócsökkentő zöldülés elsősorban a szarvasmarha-tenyésztést, az éttermek áramfogyasztását (továbbá az áram beszerzését), a csomagolást és a hulladékkezelést érinti. Ezek együttesen adják a McDonald’s globális emissziójának 64 százalékát.
- A hálózat papírból készült szívószálakkal helyettesítené a jelenlegi műanyagokat. Azok ugyan elvileg újrahasznosíthatók, de a gyakorlatban szinte alig hasznosítják újra őket. Egy pilotprojekt keretében először a cég egyes angliai éttermeiben próbálnák ki a papír alapú szívószálakat. Angliában 1300 étterme van a Mekinek, melyek naponta 3,7 millió fogyasztót szolgálnak ki, és éves szinten 8,5 milliárd szívószálat osztanak ki. Amerikában 14 100 egysége működik, melyek csak egy nap 500 millió szívószálat adnak a vendégeknek. Mivel a tengerekben óriási mennyiségben halmozódik fel a műanyaghulladék, a Meki a maga keretein belül kívánja orvosolni a problémát.
- A McDonald’s továbbá létrehozza a Csirke Fenntarthatósági Tanácsadó Bizottságot. Ennek lényege, hogy a lehető legtöbbféle érintettet (stakeholdert) bevonják a fontos kérdések és döntések megvitatásába, beleértve a beszállítókat, a tudományos szakembereket és a környezetvédő szervezeteket. A Mekit korábban már érte kritika azért, hogy nem vigyáz eléggé arra, hogy az állatok méltányos körülmények között nőjenek fel. (A növekedési hormonok és antibiotikumok használatától a zsúfoltságig sok minden kritikát a Meki fejéhez vágtak már.) A McDonald’s kamerákat is felszerel a csirkefarmokon, hogy jobban megértse a jószágok viselkedését és életkörülményeit.
Persze az is igaz, hogy a hirdetésben megfogalmazott ajánlások nagyjából megegyeznek azokkal az alapelvekkel, melyeket a McDonald's 2017 októberében hozott nyilvánosságra, bejelentve, hogy 2024-ig ezeket teljes mértékben megvalósítja ellátási láncában, tette hozzá a Sustainable Brands.
Bár a környezetbarát elhatározások a multi legfelsőbb szintjén születtek meg, vélhetően előbb-utóbb a magyar egységeinek működését is áthatja majd.
(Sustainable Brands)