Végveszélyben Európa legnagyobb természetvédelmi területe

Az UNESCO Veszélyeztetett Világörökségi Helyszínek Listájára kerülhet a nagy múltú, dél-spanyolországi Doñana Nemzeti Park. A védett terület 170 000 ember megélhetését biztosítja, és az európai vándormadarak kiemelt pihenőhelye, ám fennmaradása veszélybe került az illegális földgázkitermelés és bányászat miatt.

A WWF legújabb jelentésében arra figyelmeztet, hogy veszélybe kerülhet Európa legnagyobb kiterjedésű természetvédelmi területének UNESCO Világörökségi státusza, amennyiben a spanyol kormány nem tesz sürgős lépéseket a káros folyamatok megállítására.  A Natura 2000 védettségű dél-spanyolországi vizesélőhely 6 millió vándormadár kedvelt pihenőhelye, több mint 4000 fajnak ad otthont, köztük a világ legritkább macskaféléjének, a veszélyeztetett ibériai hiúznak is.

A Világörökségi Helyszínt nemzeti törvények, EU-s természetvédelmi irányelvek és nemzetközi szerződések egyaránt védik, mégis több mint 1000 illegális kút, 3000 hektár illegális farm, tervezett bányászat és földgáz-kitermelés, és a Guadalquivir folyó kotrása is nehezíti a páratlan élőhely fennmaradását, amely így kiszáradhat, értékei pedig eltűnhetnek. (Sajnos ezzel a spanyol világörökségi helyszín nincs egyedül, világszerte a cédett területek egyharmadát az eltűnés, pusztulás fenyegeti.)

Kép: WWF, Fotó: Diego Lopez

Természeti értékei mellett a terület mintegy 170 000 lakosnak nyújt megélhetést a halászat, mezőgazdaság, kutatás és ökoturizmus területén. A Doñana majdnem minden természetvédelmi előírás szerint védett területnek számít: a terület nemzeti parki besorolás alatt áll Spanyolországban, vonatkozik rá a Ramsar-i egyezmény, a Natura 2000 védettség, UNESCO Bioszféra Rezervátum és Világörökségi Helyszín státusszal is rendelkezik.

Eltűnhet a piacról a spanyol eper

„Az illegális és nem fenntartható vízkitermelés következtében, a területet elérő vízmennyiség mintegy 80%-al lecsökkent, eltűnő élővilágot és kiszáradt lagúnákat hagyva maga után. Be kell látni, hogy Doñana jövője válaszút előtt áll. A spanyol kormány vagy kötelezettséget vállal a káros folyamatok azonnali felszámolására, vagy olyan pontra ér a terület erőforrásainak felemésztése, ahonnan nincs visszaút” – fogalmazta meg a Carlos del Olmo, a WWF Spanyolország igazgatója.

Kép: WWF, Fotó: Diego Lopez

A természeti pusztítás jelentős piaci hátrányokkal is együtt jár, hiszen a környezetrombolásnak köszönhetően a világ ötödik legnagyobb földieper termelőjének számító Spanyolország évi 400 millió euró árbevételt generáló eper exportjának 70%-a a Doñana területéről érkezik.

A WWF jelentése rávilágít, hogy a Doñana jelentősége és kiszolgáltatott helyzete ellenére a Guadalquivir folyón további kotrást is terveznek, ami tovább csökkentheti a vízellátást és oda vezethet, hogy 2017 júniusában az UNESCO a Veszélyeztetett Világörökségi Helyszínek Listájára helyezheti át a Doñana területét. „A WWF petíciót indított a további rombolás megállítása érdekében, amelyhez magyar nyelven mostantól bárki csatlakozhat, és üzenetével kiállhat az Európai Natura 2000 védettségű Világörökségi Helyszín megmentése mellett.” – mondta Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója.

Milliókat tartanak el, mégis irtjuk őket
A Földön található természeti világörökségi helyszínek közel felét veszélyeztetik különböző beruházások és ipari tevékenységek a WWF tanulmánya szerint. Pedig ezek a területek nélkülözhetetlenek az emberek és a környezet számára, mégis itt folyik világszerte olaj és gáz kitermelés, bányászat, vagy illegális fakitermelés.

Véleményvezér

Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo