Finn kutatók kollégáikkal együttműködve egy évtizede 21 észak-európai és kanadai madárfigyelő állomáson 195 vándormadárfajta vándorlási időszakait rögzítik. A mérések szerint az éghajlatváltozással rendre módosulnak a ciklusok: az európai és az amerikai földrészen telelő madarak átlag másfél-két nappal korábban térnek vissza, mert hamarább beköszönt a tavasz. A távolabbi telelőhelyekre utazó szárnyasok átlagosan fél -másfél nappal korábban repülnek vissza. Egyes fajoknál még nagyobb a változás: az énekes hattyúk például mintegy két héttel korábban repülnek tavasszal vissza Finnországba, mint még a 80-as években.
Az éghajlat változása ugyanakkor a sarkkörvidéki városok lakói számára jelent növekvő veszélyt (s persze a veszély forrásaira is): a jég olvadásával a jegesmedvék nem tudnak fókákkal táplálkozni, ezért a városokban, elsősorban a hulladékban keresnek élelmet. A jegesmedve rendkívül jó szaglása lehetővé teszi, hogy már 30 km távolságban megérezze a táplálék szagát...
Az orosz Novaja Zemlja szigeten az idei télen annyira elszaporodtak a többmázsás állatok, amelyek már lakóházakba is betörtek, hogy a hatóságok riadót fújtak. Lármázással először ugyan sikerült a medvéket elriasztani, de azok megszokják a zajt. Maradnak a fényrakéták, a bors-spray és áram alá helyezett drótkerítések. Még fontosabb, hogy különösen a szemétlerakókat kerítsék be.
(Forrás: Aargauer Zeitung)