Százmilliók hiányoznak az árvízkatasztrófa elhárítására

Csak a múlt héten újabb 800 000 ember maradt fedél nélkül, ahogy tovább folytatódik az esőzés. De a pakisztáni vízözön elszabadulásáért nemcsak a rekord-mennyiségű csapadék, hanem a gátrendszer korszerűsítésének elodázása és az északi hegységekben folytatott felelőtlen fakitermelés is felelős. Az ENSZ augusztus 11-én 460 milliós segélyalapot indítványozott, azóta 1 milliárdra duzzadt a segélyfolyósítás. A régióban népszerűtlen Egyesült Államok most imázsa javítására használja részvételét a humanitárius és mentőakciókban. Eközben militáns csoportok is igyekeznek a maguk malmára hajtani a(z ár)vizet, és az emberek kétségbeesését kihasználva hívőket toborozni.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az előző kormányok nem sokat törődtek a gleccserek és folyók körüli víztározók és gátak kiépítésével, vagy a meglévők megerősítésével és felújításával. Pedig olyan országot irányítottak, melyet nyáron a monszun heves esőzései uralnak. Árvízjelző- és riasztó-rendszer kiépítésével sem fárasztották magukat.

Biztonsági kérdések

Az Indus-folyó most negyvenszer nagyobb, mint általában lenni szokott. És a monszun-szezon még nem ért véget. A károsultak megsegítésére fordított akciók nem elég hatékonyak, hiszen 15-20 millió ember bajának enyhítésére lenne szükség. A lakosság elégedetlensége mindig kiváló táptalajt ad a populizmusnak és terrorizmusnak - még ha ez esetben elázott táptalajt is. A rosszul szervezett mentést és segítségnyújtást látva a kevés vagyonukból kimosott, földönfutóvá vált emberek könnyen radikalizálódhatnak. (Néhány napja 59 áldozatot követelt egy robbantás Quettában. Lahoreban pedig egy muszlim vallási ceremónia közben robbantott egy öngyilkos merénylő.)

A nincstelenek persze nem kizárólag így reagálhatják le kínzó helyzetüket: lehetséges, hogy elkeseredésükben a társadalom széles rétegei vonulnak az utcára és megdöntik a hatalmon lévő kormányt. Csakhogy nem mindegy kinek a kezében összpontosul a hatalom: Pakisztán egyike a nukleáris fegyverekkel rendelkező országoknak.

Humanitárius versengés: muszlim és amerikai segítség

Washington több éve tartó segélyprogramja eddig 7,5 milliárd dollárt adott Pakisztánnak, amelynek nem titkolt folyománya jelenlétet biztosítani az amerikai csapatoknak a tálibok kifüstölésére. A programot John Kerry és Richard G. Lugar kongresszusi képviselők verték keresztül a törvényhozáson. Kerry nemrég ellátogatott az árvíz-sújtotta területekre, hogy személyesen győződjön meg a károkról és a mentési munkálatokról.

Júliusban tartott pakisztáni látogatásakor Hillary Clinton még olyan projekteket sorolt fel, mint a helyi erőművek korszerűsítése vagy a pakisztáni mango nemzetközi piacokra való bevezetése, mára teljesen átrendeződtek a prioritások.

Lapértesülések szerint a keményvonalas iszlám jótékonysági szervezetek 27,2 tonna segélyt szállítottak eddig a térségbe. Megindult tehát a verseny az elesettek szívének megnyeréséért. A New York Times rámutatott, hogy a felkelők muníciója is elúszott az árral. Vagyis nemcsak az ENSZ helyi élelmiszer-raktára lett a víz és enyészet martaléka, ahogy arról a CNN beszámolt.

Az ENSZ augusztus 11-én előirányozott 460 milliós alapja mellett jelentős segélyek folynak be Pakisztánba az ENSZ csatornáin kívül. A muszlimok szent ünnepe éppen telibe találta az árvizet: a Ramadán idején kötelességnek tekintik az adakozást és mások segítését. Az iszlám államok egyike sem járult hozzá az ENSZ alapjához, inkább közvetlenül segítik Pakisztánt. Törökország egymillió dollárral, Kuvait 5 millióval, Szaúd-Arábia 80 millióval.

Mexikóban is árad
A felhőszakadás annyi esőt zúdított Mexikó déli szomszédjára, Guatemalára, hogy a hétvégén 18 ember halt meg, amikor egy földcsuszamlás maga alá temetett egy buszt az egyik autópályán. A trópusi időjárás az egész Mexikói-öbölben nagy csapadékmennyiséget okozott a múlt héten. Több mexikói folyó kiáradt. A mexikói elnök a Twitteren biztosította a lakosságot arról, hogy folynak az elöntött területek lakóit segítő mentési munkálatok.

Nem elég adakozók a donor-országok

Az adakozásra képes nyugati országok lelkesedésének hiánya az árvíz lassúságának is betudható, ami nem készteti olyan megrendítő érzésre a közvéleményt, mint egy hirtelen szökőár vagy földrengés.

Bizarr, de valós megfigyelés, amiről az angolszász sajtó ír: a fotogén szó helyett a "telegén" szót használják annak megmagyarázására, hogy a haiti földrengéshez és a romba dőlt épületek képsoraihoz képest a magas vízben lavírozó emberek látványa a tévéképernyőn nem váltja ki ugyanazt az érzelmi hatást a nézőkben. Mintha egyfajta népszerűségi versenyről lenne szó - a szűkös időkben hathatós képekkel kell elérni a világ gazdagabbik felének a szívét. A gazdasági helyzetre jellemző, hogy a francia kormány azt a magyarázatot fűzte az átutalt 1,3 millió dolláros készpénz-segélyhez, hogy a persely legmélyéről szedték ki.

Nem növeli a segítségnyújtó szándékot, hogy Pakisztán a tálibok hazájaként ismeretes és korrupt intézményrendszere sem örvend valami nagy népszerűségnek külföldön.

Az Obama-adminisztráció segélyei már 150 millió dollárra rúgnak. A sorban második Ausztrália. A szigetország 26,6 millió dollárral járult hozzá Pakisztán megsegítéséhez. Az Egyesült Királyság 40 millió dollárnyi segélyt küldött (de az ENSZ-t kikerülve), a német kormány 20 milliónyit. Az Európai Unió megduplázni készül -már átnyújtott- 51 millió dolláros adományát.

Az elmúlt két hétben folyósított összegekről részleteket nem tudni, így csak találgatni lehet, hogy a legújabb hír, miszerint 1 milliárdot is meghaladta a segélyek összege, valójában mit is takar. Nehezen hozzáférhető az ENSZ rendszerén kívül érkező adományok adatai is, de becslések szerint ennek összege 200 millió dollárt is meghaladja. 

A magánforrásból eredő felajánlások messze alulmúlták a korábbi katasztrófáknál tapasztalt bőkezűséget. Az Internatonal Rescue Committee 1,8 millió dollárt hozott össze és 0,7 milliót vár Bill Gates és felesége humanitárius alapítványától.

Érthető módon, az iszlám régióban a magánemberek is adakozóbbak hittestvéreik felé: Szaúd-Arábiában az Abdullah király által indított gyűjtőakciónak már az első napján 20 millió dollár folyt be!

Sanyarú kilátások

A pakisztáni közutakat ért kárt 76 millió dollárra becsülték. A gazdasági élet helyreállását nehezíteni fogja a gyapotmezők 20 százalékának megsemmisülése. Az ország exportjának 60 százalékát a gyapot adja.

A fékezetlenül áradó, szennyezett víz legnagyobb veszélye, hogy tömeges kolerajárványt okoz: máris 1 millió ember szenved a vízzel szervezetbe kerülő betegségtől vagy légúti megbetegedésektől és 65 000-en kaptak maláriát.

Az élelmiszerárak már felmentek a helyi piacokon és áruházakban. Az ország nemcsak a krízisben szorul rizs, tej és más alapélelmiszerek behozatalára. Mivel a belföldi állatállományból 200 000 jószág megfulladt és az árvíz 6,8 millió hektár termőföldet kerített víz alá, az importkényszer jövőre is fennállhat! Mivel elérkezett az ültetés, a veteményezés ideje, ám a víz alatt álló földeken nem lehet gazdálkodni, ezért jövőre  minden bizonnyal visszaesik a pakisztáni mezőgazdasági termés és élelemhiánytól kell tartani. A termőföldből kimosta a tápanyagokat a víz, ezért 3-4 évig nem lehet rá számítani, hogy az ország mezőgazdasága visszatér a régi kerékvágásba.

Árral szemben

Az iszlamabádi kormány nemzetközi hitelekből finanszírozhatja hiányait, ami a harmadik világ jól ismert szimptómájához vezethet: kamatozva bővülő adósságállományhoz. Angliában például több szervezet fogalmazott meg nyílt levelet a nemzetközi közösségnek, azt javasolva, hogy engedjék el Pakisztán jelenlegi tartozásait. Az ilyesfajta "debt relief"-et többször érvényesítették már a nyomorgó afrikai országoknál.

A természeti katasztrófák olykor jó alkalmak arra, hogy évtizedes ellenségeskedéseket söpörjenek el: a 170 000 emberéletet követelő 2004-es távol-keleti szökőár után a Szabad Aceh Mozgalom és az indonéz kormány egyaránt hajlandó volt a közeledésre, és 2005 augusztusában béke-megállapodást kötött. De e tragédiák katarzist generáló ereje rendszerint akkor működik, ha helyi konfliktusokról van szó. A nemzetközi kiterjedésű terrorizmus már más tészta.

Utánam a vízözön
Károk, áldozatok
  • Az ország területének 20 százalékát öntötte el a víz
  • 17,5 millió embert kellett kiköltöztetni otthonából
  • 6 millióan szorultak segélyre (élelem, ivóvíz, gyógyszer, orvosi ellátás, sátoros elhelyezés)
  • 1,2 millió ember nem jut tiszta ivóvízhez
  • Nemcsak falvakat, de 250 000 fős városokat is kiürítettek
  • Az ország 1167 egészségügyi létesítményéből 200 használhatatlanná vált vagy összedőlt
  • 1 millió otthon semmisült meg
  • 1 millió kolerafertőzött beteg
  • 65 000 maláriás megbetegedés
  • Az állatállományból 200 000 jószág pusztult el
  • Halálesetek száma: 1738
  • Ez Pakisztán történetének legpusztítóbb árvize
  • Korábbi árvizek: 1956, 1973, 1976, 2007

Segítség

  • A segélyszervezetek 935 000 sátort kaptak, de ennek duplájára lenne szükség.
  • Eddig közel 800 000 embernek szolgáltattak élelmet, 1,4 millió embernek ivóvizet, 1 milliónak lakhelyet.
  • Az orvosi segélyszállítmányok 1,8 millió ember ellátását tették lehetővé.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo