A University of Southampton két kutatója összefoglalta, hol tart a tudomány a mikroplasztik-fogyasztás témájában. Igen, évente elég szép mennyiségű műanyagot fogyasztunk el a lehető legkülönfélébb élelmiszerekből. Amikor okos emberek megalkották a műanyagot, mint kőolajszármazékokból készülő mesterséges matériát, nem igazán gondoltak rá, hogy apró darabokra törik, szétszóródik a természetben, és majd állatok meg emberek fogyasztják el..
Eddig főleg annak ténye került be a sajtó fősodrába, hogy a halak megeszik az élelemnek vélt színes darabjait a műanyagszemétnek, ami a tengerekben köt ki. Csakhogy ma már annyira elontotta világunkat a plasztik, hogy mindenütt megtalálni a szemmel nem látható, apró darabjait. Nő a közvélemény tudatossága a témában, de fontos észben tartani, hogy itt már nemcsak halak emésztőrendszeréről van szó. Mi is a mikroplasztik? Olyan apró műanyagdarab, aminek az átmérője 5 milliméternél kisebb, de lehet 100 nanométer is.
Kagyló
Egy vizsgálat kimutatta, hogy egy fogyasztásra adagolt kagylókban akár 90 mikroplasztik darab is lehet. Akik rendszeresen fogyasztanak kagylót, évi 11 000 darabot is bekajálhatnak műanyagból.
Hal
Némileg homályosak a becslések a halakban megbúvó mikroplasztik-mennyiségről. A vizsgálatokban leginkább a halak emésztőrendszerét vizsgálták, holott nemcsak oda juthat be a műanyag. Ráadásul a hal gyomrát és belét eltávolítják, azt nem esszük meg. Egy elemzés a hal májában is találtak műanyagot, ami már számít, hiszen azt bizony megesszük. Előfordult, hogy halkonzervben is találtak műanyagot.
Egy kilogramm tengeri sóban nagyjából 600 darab mikroplasztik található. Ha valaki naponta 5 grammot fogyaszt el, körülbelül három darabot nyel le a műanyagból. A vizsgálati módszerek azonban is nem egységesek. Volt olyan, amelyikben a mesterséges anyagokat keresték, például poliésztert, egy másik elemzésnél csak a 200 mikrométernél nagyobb darabokat nézték. Könnyen lehet, hogy az egy kilogrammra sóra kiszámolt 600 darab mikroplasztik csak óvatos becslés és a valós szám ennél jóval nagyobb.
Négylábú állatok
A szárazföldön tenyésztett állatok is bekapnak mindenféle műanyagdarabot. Mert nem látják, nem érzik, következésképp nem köpik ki. E téren azonban nagyon limitáltak az adatok. Egy mexikói vizsgálatban, melyben háztáji csirkéket elemeztek, a csirkék zúzájában 10 mikroplasztikot találtak.
Sör
Bizony tudósok ezekben is találtak mikroplasztikot. Minden egyes pohár sörrel több tucat darabot nyelünk le.
Ugyebár eleve műanyag italos palackból isszuk az ásványvizet, a kutatók többféle palackot is megvizsgáltak. Azokban, amelyek egyszer használatosak, tehát használat utáni eldobásra tervezték őket, 2-44 darab mikroplasztik került a bennük lévő vízbe literenként. A visszagyűjtésre tervezett palackokban 28-241 darab jutott egy liter vízre.
Por
Igen, még a levegőben szálló por is tartalmaz mikroplasztikot. Ha kitesszük az asztalra az ételünket vagy az italunkat, és hagyjuk ott állni egy ideig, a rászálló porral is növeljük a mikroplasztik-bevitelünket. Évente körülbelül 70 000 apró műanyagdarabkát fogyasztunk el a porral.
(WEF)