Az egyszer használatos műanyag termékek (SUP) közé tartoznak azok a gyorsan forgó fogyasztási termékek, amelyeket a rendeltetésszerű használatuk után azonnal el is dobunk, ám újrahasznosításuk nem megoldott. Az EU felmérései szerint a tengerpartokon elhagyott hulladék 80–85 százaléka műanyag, ennek a felét egyszer használatos termékek adják – olvassuk Hankó Gergely és Toronyi Zoltán (a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének szakértői) a Zöld Gazdaság című tanulmánykötetben megjelent írásában.
Fotó: Depositphotos
A szerzők a 2021. július 3-tól alkalmazott, az egyes műanyag termékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről szóló EU 2019/904 irányelvet ismertetve leírják, hogy a fenti dátumtól kezdve tilos forgalomba hozni bármilyen, oxidatív úton lebomló (darabokra széteső), műanyagból készült terméket, egyszer használatos műanyag evőeszközt, tányért, fültisztító pálcikát, italkeverőt, léggömbtartó pálcát, valamint expandált polisztirolból (habosított műanyagból) készült ételesedényeket és italospoharakat. Szintén e naptól az (EU) 2020/2151 rendeletében meghatározott módon fel kell tüntetni, hogy az egyszer használatos termék műanyagot tartalmaz, és egy ábrával felhívni a figyelmet a kerülendő kezelési módokra.
Egy másik, ugyancsak jól ismert intézkedés alapján az egyszer használatos műanyag italospalack és kompozit italcsomagolás 2024. július 3-tól csak úgy hozható forgalomba, ha műanyag kupakja az italtartó részhez van rögzítve. 2024. december 31-ig a termékek gyártóinak és forgalmazóinak EPR rendszereket kell kialakítaniuk, amelyekben biztosítják az egyszer használatos műanyag ételtartó edények, italtartó poharak, flexibilis (hajlékony falú) ételcsomagolások, zacskók, italospalackok, nedves törlőkendők, léggömbök, dohányfilterek hulladékainak összegyűjtésének és kezelésének megoldását, és viselik ezek működési költségeit (ez hazánkban 2023. július 1-ével elindult).