Nemzetközi Ózonnap Magyarországon

A Föld ózonrétegének elvékonyodása miatt kialakult kockázatok csökkentéséhez keres partnereket a Napsugárzás Védelmi Tudományos Egyesület. A veszélyek tudatosítása és a változáshoz való alkalmazkodás elengedhetetlen a betegségek elkerüléséhez.

A Nap fénye és melege nélkül elképzelhetetlen az élet, de az ózonréteg védelme nélkül se lenne élet a Földön a Napból érkező ultraibolya sugárzás miatt. Az elmúlt évtizedekben ez a védőréteg megsérült és ezért a Napból érkező  sugárzás veszélyezteti az emberek, az állatok és növények egészségét és életét.


Kép: sxc

1987. szeptember 16-án Montreálban írták alá azt a jegyzőkönyvet, amely az ózonkárosító anyagok kibocsátását tiltja, illetve korlátozza. Ez a megállapodás mind a mai napig a legeredményesebb nemzetközi környezetvédelmi megállapodás. Erre a sikeres megállapodásra emlékeznek ezen a napon számos országban, köztük Magyarországon is.

Annak ellenére, hogy közel 25 éve írták ezt a Jegyzőkönyvet, mégsem tudatosul kellőképpen se Magyarországon se számos más országban, hogy ehhez a változáshoz alkalmazkodnunk kell, mert az ózonréteg védő hatásának újbóli kialakulása még évtizedekig tarthat. Mivel sokan megfelelő védelem nélkül dolgoznak, sportolnak, közlekednek és pihennek a tűző napon, folyamatosan nő a bőrdaganatos megbetegedések és a szembetegségek száma.  A WHO számításai alapján az elkövetkező években a betegségek számának további emelkedésére számíthatunk.

A megbetegedések megelőzése és a változásokhoz való alkalmazkodás elősegítse érdekében alakult meg 2009-ben a Napsugárzásvédelmi Tudományos Testület, amelynek céljai, eddigi tevékenysége és az elnökség tagjai megismerhetők a www.napsugarzas.hu  honlapon. A Testület új célja, hogy a következő nyárra már most szeptemberben kezdjük el a felkészülést.

Kérjük mindazokat, akik az ózonréteg elvékonyodása miatt kialakult kockázatok csökkentését önkéntes munkájukkal támogatni tudják, hogy jöjjenek el az ózon napi rendezvényünkre vagy ezt a szándékukat írják meg a Testület titkárának címzett levelükben.

Az ózonnap programja:

1.)   Antal Z. László: Köszöntő és bevezető gondolatok

2.)   Bibók Zsuzsanna (Vidékfejlesztési Minisztérium): Az UV-sugárzás káros környezeti hatásai és az ózonréteg védelme

3.)   Tóth Zoltán (Országos Meteorológiai Szolgálat): Az UV sugárzás és az ózon mérése az OMSZ-nál, illetve a lakosságtájékoztatás a legújabb eredmények tükrében  

4.)   Antal Z. László (MTA Szociológiai Kutatóintézet): Az erős napsugárzás és a társdalom alkalmazkodóképessége

5.)   Polacsek Györgyi (Magyar Vöröskereszt): Az önkéntes munka lehetőségei

Szünet

Az önkéntes munka lehetőségeinek megbeszélése

Helyszín: Magyar Vöröskereszt, V. Arany János u. 31.

Időpont: 2011. szeptember 16. 10 óra.

Kérjük, hogy részvételi szándékát jelezze a következő címen: [email protected].

Az UV-ről
Tények
• A bőrrákot elsődlegesen az ultraibolya (UV) sugárzás expozíció okozza – származzon az akár a napból, akár mesterséges forrásokból, mint pl. a napágyak.
• 2000-ben világszerte több mint 200 000 melanómás esetet diagnosztizáltak és 65 000 melanómához kapcsolódó haláleset történt.
• A gyermekek és serdülők túlzott napsugárzás expozíciója valószínűleg hozzájárul a bőrrák kialakulásához a későbbi életszakaszokban.
• Világszerte megközelítően 18 millió ember vakul meg szürkehályog miatt, ennek az összes szürkehályogra vonatkozó betegségtehernek az 5 %-a közvetlenül az UV sugárzás expozíciónak tulajdonítható.
• Napsugárzás elleni védelem javasolt, amikor az ultraibolya index értéke 3 vagy annál nagyobb.
 UV sugárzás
Az ultraibolya (UV) sugárzás a napsugárzás egyik összetevője. Az UV sugárzás szintjét számos tényező befolyásolja:
• A nap magassága: minél magasabban van a Nap az égen, annál nagyobb az UV sugárzás szintje. • Szélességi kör: minél közelebb vagyunk az egyenlítői területekhez, annál magasabb az UV sugárzás szintje.
• Felhőtakaró: az UV sugárzási szintek a felhőtlen ég alatt a legnagyobbak, de még felhős ég esetében is magasak lehetnek.
• Magasság: az UV sugárzás szintje 1000 méterenként kb. 5 %-kal növekszik.
• Ózon: az ózon elnyeli a nap UV sugárzásának egy részét. Mivel az ózon réteg lecsökkent, több UV sugárzás éri a földfelszínt.
• Felszíni visszaverődés: sok felület visszaveri az UV sugárzást, és ez hozzáadódik az összes UV expozícióhoz (pl. a fű, talaj és víz kevesebb, mint 10%-át veri vissza az UV sugárzásnak; a friss hó több mint 80%-ot; a száraz homok kb. 15%-ot, míg a tengeri tajték kb. 25%-ot).
Egészségi hatások
Az UV sugárzás kis mennyisége hasznos az egészségre, és alapvető szerepet játszik a Dvitamin termelődésében. A túlzott UV sugárzás expozíció azonban összefügg a bőrrákok különböző típusaival, leégéssel, korai bőröregedéssel, szürkehályoggal és más szembetegségekkel. Arra is van bizonyíték, hogy az UV sugárzás csökkenti az immunrendszer hatékonyságát.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo