A San Francisco déli részén működő startupnak beszédes neve van: plenty, azaz sok, temérdek. A cég egy raktárépületben működtet farmot San Franciscóban, s most újabb telep megnyitására készült Seattle-ben, nem kevesebb, mint 9300 négyzetméteren.
Az új létesítményt 2018-ban helyezik üzembe és évente kétmillió kilogramm zöldséget tud majd termelni, amivel 183 600 embert lesz képes ellátni. A világítást energiatakarékos LED-égők szolgáltatják. Először leveles növényekkel kezdik (pl. saláta), majd fűszernövényekkel bűvül a kínálat. Idővel gyümölcsöket és zöldségeket is termesztenek majd.
A Plenty tervbe vette, hogy a termesztés bizonyos munkafázisait automatizálja, vagyis gépesíti. (Vélhetően az öntözést.) Ez valószínűleg azért is fontos, mert a cég már működő üzemében állítólag olyan sűrűn termesztik a leveles növényeket, hogy az alkalmazottak is alig férnek hozzájuk. A vállalkozás egy kisebb, kísérleti üzeme Wyomingban működik, ahol 300 növényfaj termőföld nélküli termesztését próbálták ki.
A vertikális farmokban történő városi növénytermesztésnek több előnye is van.
- Nem igényel termőföldet.
- Megspórolják a benzinköltség nagy részét és annak emisszióját, mert nem kell vidékről szállítani az árut a városi fogyasztókhoz.
- Friss terményt juttatnak a közeli boltokba.
- A helykihasználás optimális, a növények állványokon teremnek, vagyis minden négyzetméterre több szintnyi termőfelület jut.
- A föld hiánya miatt kisebb a bakteriális fertőzések kockázata.
- A műtrágya előállításának karbonvonzatát is megspórolják, ezért szintén környezetkímélő az eljárás.
(Business Insider)