Kutatók az Egyesült Királyságban nézték meg, hányan hagytak fel a húsevéssel ökológiai okokból, vagyis azzal a tudatos szándékkal, hogy csökkentsék ökológiai lábnyomukat, tudván, hogy az állattenyésztésnek óriási a karbonvonzata. A szarvasmarhák nagy mennyiségű ürüléket produkálnak, és kérődznek is. Mindez metánkibocsátást jelent, takarmányuk termesztése, a húsipari gyártás, a szállítás mind erősen szennyező tevékenységek. A hús előállítása a teljes üvegházgáz-kibocsátás 20 százalékáért felel. Szakértők szerint, ha mindenki vegán étrendre váltana, azzal a felére lehetne csökkenteni az élelmiszer-előállítással kapcsolatos emissziót.
Inkább a zöldségek, mint a tömegközlekedés?
A szigetországban a lakosság 7 százaléka tartja magát vegánnak – vagyis a tejtermékektől is tartózkodik –, 14 százalék pedig vegetáriánus környezetvédelmi megfontolásokból. Azonban azok száma, akik hibridautókat szereztek be, hogy így csökkentsék ökológiai lábnyomukat mindössze 800 ezer, vagyis a népesség 4 százalékát teszik ki, és 2 százalék az elektromos autókkal közlekedők aránya. Az autóvezető polgárok 16 százaléka véli úgy, hogy két éven belül áttér valamilyen „zöldebb" autóra. Ha ez megtörténik, akkor a „zöld" autók száma 8 millióra nőhet Angliában. Tíz éven belül ezek adhatják az új járművásárlások nagy részét.
A comparethemarket.com vizsgálatának magyarázata rámutatott, hogy egy többgyermekes családnál nehéz elvárni a szülőktől, hogy autó nélkül navigálják a családtagok életét, főleg ha még a felnőttek karrierje is utazással jár.
Attenboroughra hallgatnak
A britek 64 százaléka változtatott már a fogyasztásán valamilyen módon a környezetvédelem fontosságát felismerve. Amikor Sir David Attenborough emberközelbe hozta a tengerek plasztikszennyezésének problémáját tévéműsoraiban, az hatott a brit társadalomra, a polgárok 47 százaléka felhagyott azzal, hogy műanyag szatyrokat használjon. A következő környezettudatos magatartásról számoltak be a megkérdezettek:
- 68 százalék szelektíven gyűjt hulladékot
- 64 százalék tudatosabb a háztartási hulladék kezelésében
- 53 százalék inkább zuhanyozik, mint fürdik, hogy kevesebb vizet használjon
- 50 százalék felhagyott az egyszer használatos, eldobható műanyag csomagolás használatával
- 48 százalék energiatakarékossá tette otthonát
- 47 százalékk már nem használ műanyag szatyrokat
- 43 százalék LED-világítást használ otthon
- 43 százalék újra használható vizes- vagy kávéspoharat használ
- 40 százalék komposztálja a szerves hulladékot
- 39 százalék ritkábban vesz új mobiltelefont, illetve cseréli le a régit újra.