A fenntartható energiagazdálkodás megalapozásához közérthető számokon nyugvó, reális tervekre van szükség. Csakis emberi léptékkel felfogható mértékegységekkel érhető el ugyanis, hogy mind a döntéshozók, mind a fogyasztók ésszerű energetikai döntéseket hozzanak. A jó hír az, hogy létezik ilyen közérthető gondolkodásmód, amely egy brit kutató könyvének hazai debütálásával mostantól a magyar közönség számára is megismerhető és követhető modellé válhat. Az energiaárak folyamatos emelkedése mindenkit előbb-utóbb belekényszerít a pénztárca kímélő, leginkább hatékony megoldások alkalmazására. Az igény a fokozott energia megtakarításra leggyakrabban akkor jelentkezik, ha kevés van valamiből vagy drágán tudunk hozzájutni. Egy-egy jelentősebb energiaár emelés mindig lendületet ad a takarékosabb, hatékonyabb technológiák fejlődésének. (Spórolási lehetőségekről itt olvashat.)
Az igazán fenntartható megoldások megtalálásának és széleskörű elfogadtatásának feltétele a tények pontos ismerete. Ehhez jelzők helyett számokra van szükségünk. A számok igazi jelentőségét sokszor elhomályosítja a nagyságuk, és gyakran olyan számokat választanak az energetikai vitákban, amelyek a valódi informálás helyett csupán valamelyik fél érvelését támasztják alá - áll az új gondolkodásmód szerint.
„Egy elefántra mondhatjuk, hogy nagy, és mondhatjuk azt is, hogy háromezer milliméter magas. Azonban az egyik jelző nem megfogható, a másik pedig emberidegen. Ha azt mondjuk, hogy egy elefánt kb. egy emeletnyi magas, azzal máris érzékelhetővé tettük a kérdést. Nincs ez másképpen az energetikában sem" - állt elő szemléletes példával James Atkins, a Vertis Környezetvédelmi Pénzügyi Zrt. elnöke. „Egy brit fizikaprofesszornak köszönhetően szerencsére néhány éve létezik olyan gondolkodásmód és eszköztár, amellyel az energetikai problémákat közérthetővé tudjuk tenni."
David J. C. MacKay brit fizikus „Fenntartható energia - mellébeszélés nélkül" című könyve most magyarul is megjelent. Eredetije két évvel ezelőtt robbant be az angol-szász országok köztudatába. A kötetben a professzor az általa bevezetett mértékegységre alapozva mutatja be azt a gondolkozásmódot, amelyre alapozva áthidalható lehet a fogyasztás és a fenntartható energiatermelés közötti szakadék. MacKayt meglátásai alapján a brit kormány energiapolitikai tudományos főtanácsadójának kérte fel. Atkins a könyv magyar kiadását az energiaszektor éves szakfórumán, az IIR Hungary által szervezett EnKon Plusz konferencián mutatta be a hazai szakmai közönség számára december 6-án.
MacKay könyve nem riogat világvége szcenáriókkal és nem lobbizik egyik energiaágazatnak sem. Fizikus létére inkább új mértékegységet vezet be, amelynek legfőbb előnye, hogy összemérhetővé tesz mindenfajta energiatermelést és -fogyasztást. Ez a mérték az egy főre eső napi energiafelhasználás, illetve -termelés. Bármely ország statisztikai adatai alapján az értékek eszerint már kiszámíthatók és összehasonlíthatók. A könyv így lépésenként méri össze a fogyasztói társadalom emberének napi energiaszükségletét és a különböző fenntartható energiatermelési formák korlátait.
A közérthető mértékegység alkalmazásával a szerző könnyedén leszámol a lényegi kérdésekről elterelő téveszmékkel, mint például, hogy „ha kihúzod a telefontöltőt, máris tettél valamit". Ugyanis a sok kicsi ebben az esetben nem megy sokra: egy bennfelejtett telefontöltő egész napos fogyasztása egyetlen autó egyetlen másodperces energiafogyasztásának felel meg - derül ki az összehasonlításokból.
„MacKay professzor rendszerének legnagyobb előnye, hogy gondolkodásmódja, a konkrét példák és számítások, illetve az eszköztár az egyén, a gazdasági szereplők és a politikusok szintjén is használható," - hívta fel a figyelmet Atkins. „MacKay számára mindegy, hogy állami vezetők döntenek egy ország energiastratégiájáról, cégek irányítói vagy bankok egy beruházás kapcsán, vagy éppen egy energetikai korszerűsítés során az állampolgár választ a lehetőségek közül - gondolkodásmódja és példái mindannyiunknak hasznos segítséget nyújtanak, amelyek mentén ésszerű döntéseket hozhatunk."