Eltűnhetnek a nagy felhők a légszennyezésünk miatt, melegházzá válhat a Föld

A Föld felületének 70 százalékát felhők árnyékolják be, természetes takarót nyújtva a napfény ellen. Már 2016-ban arról írtak tudósok 1983 óta gyűjtött műholdas adatokat elemezve, hogy a klímaváltozás megváltoztatja a felhők keletkezésének folyamatát. Egy új számítógépes szuperszimuláció szerint ha tovább növekszik az emberiség üvegházgáz-kibocsátása. az óceánok fölötti nagy felhők eltűnhetnek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A felhők jégkristályokból és vízcseppekből állnak és segítenek stabilizálni a földi klímát, hogy az ne forrósodjon túl az éghajlat a napsugaraktól. A gomolygó rétegfelhők, vagyis a sztratokumulusz felhők fontos szerepet játszanak ebben a folyamatban. Az alacsony égövi tengerek 20 százalékát árnyékolják be, előfordulásuk különösen a szubtrópusi régióban gyakori.

A California Institute of Technology kutatói Tapio Schneider vezetésével olyan számítógépes szimulációt végeztek, melybe a „business as usual” szcenáriót táplálták be, vagyis azt, ha nem mérsékeljük légszennyezésünket. Ez esetben száz éven belül 1200 ppm-re (parts per million) nőhet a légkör üvegházgáz-koncentrációja, ami nagyjából a háromszorosa a jelenleginek (410,92 ppm).

Kép: Pixabay

Amint a szimulációból kiderült, a levegő ilyen szintű szennyezettségénél ezek a gomolygó rétegfelhők nem tudnak lépést tartani az ÜHG-koncentrációval, csak apróbb alakzatokat tudnak formálni, többé már nem olyan kiterjedtek és összefüggő „lepedők”, mint voltak, s tudósok szerint ez vészes következményekkel jár. A kisebb felhők ugyanis egyáltalán nem képesek azt a napfényvisszaverő erőt nyújtani, amit a sztratokumulusz-felhők biztosítanak. Ezzel csökken a Föld albedója, vagyis azon képessége, hogy visszaverje a napfény energiáját az űr felé.

A tudósok mostani számítása szerint nagyjából 100-150 év alatt jöhet létre ez az átalakulás, s amint eltűntek a nagy felhők, a földi klíma olyan mértékben forrósodhat fel, ami tragikus lehet ránk nézve. Nem kevesebb, mint 12 Celsius-fokos felmelegedéssel kell számolni.

Erre utoljára 56 millió évvel ezelőtt volt példa, s a kiváltó ok igazából mindez idáig rejtve maradt a szakemberek előtt. Annyi tudunk, hogy 56 millió éve az óceánok felmelegedtek, a vízszint megemelkedett, s az állatvilág az Északi-sark felé menekült, hűvös lakhelyet keresve. A Föld ökoszisztémáit óriási viharok tépázták.

Nagyon úgy tűnik, hogy a Föld melegházzá válására a gomolygó rétegfelhők eltűnése rakott rá még egy lapáttal, s a klímaváltozást erősítő visszacsatolásként hatott.

Tudósok nemrég azt emlegették egy tanulmányban, hogy már 8 Celsius-fokos felmelegedésnél már életbe lép a „melegház szcenárió”, de a 12 Celsius-fokos felmelegedés lehetősége ezen is túltesz.

(Nature Geoscience, Business Insider, co2.earth)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo