Biológiai fegyverek a mezőgazdaságban

Vírust terjesztő rovarokkal módosítják növények génszerkezetetét az amerikai Védelmi Minisztérium tudományos kutatási egységénél. Itt a biológiai fegyverkezés következő állomása, legalábbis ettől tartanak tudósok. A minisztérium viszont azzal védekezik, hogy kísérlete jó szándékú, az aszály- és fagykárok ellen óvná a növényeket, és amúgy is csak ideiglenes génmódosítást tesz lehetővé.

Emlékszik bárki arra, hogy az internet közel 30 évig titkos hálózat volt, amit csak az amerikai kormány használhatott? A neve ez volt: Darpanet. Az amerikai fegyveres erők és az őket felügyelő szervek kiváltsága volt a "világháló" – mielőtt a világ hálója lett. A The New York Times szenzációt – és vélhetően megdöbbentést – keltő cikkben számolt be az amerikai Védelmi Minisztérium Kutatási Részlegének, a DARPA-nak (Defense Advanced Research Projects Agency) egy új kísérletéről.

Fehér kenyér lisztérzékenyeknek: már nem sci-fi
Új lehetőségeket tár fel a gluténérzékenységben, gabonaallergiában szenvedők életminőségének javítására egy magyar, ausztrál, norvég, német és kínai kutatócsoportok együttműködésével megvalósult vizsgálat.
A DARPA nem mást csinál, mint vírusokat szállító rovarokat használ arra, hogy megváltoztassa egyes élelmiszernövények génszerkezetét. Azt állítja, azért kísérleteznek ezzel, hogy kivédjék az aszály-, árvíz- és fagykárokat, s végső soron megóvják a gazdák termését, továbbá az ország élelmiszerellátását, amit nemzetbiztonsági érdeknek tekintenek. A lényeg, hogy mindössze egy idényre, szezonra látnák el a növényeket védelmező génekkel, s ez azért jó – a minisztérium szerint –, mert gyorsabb megoldás, mint a jelenleg elérhető technológiák, mint például a CRISPR-génszerkesztés.

A tekintélyes Science folyóiratban azonban tudósok és ügyvédek tettek közzé elítélő nyilatkozatot az Insect Allies nevet viselő projekt ellen, melyet a biológiai fegyverkezéshez hasonlítottak. A The New York Timesban megjelent cikkben Guy Reeves, a németországi Max Planck Evolúciós Biológiai Intézet munkatársa kétségét fejezte ki, hogy egy ilyen mechanizmus vagy beavatkozás biztonsággal leállítható-e vagy kontrollálható-e.

Kép: SXC

Blake Blextine, a projekt menedzsere hangsúlyozta, hogy „több vészféket” is beépítettek az eljárásba, de természetesen ezeket nem részletezte. (A DARPA kérése az volt, hogy legalább három fék legyen beépítve a programba.)

A technológia egyelőre ismeretlen a külső szemlélők számára, erre a tudósok is utalnak közleményükben, hiszen nemcsak a kísérlet tényét nehezményezik, hanem azt is, hogy ha nyilvánosságra kerül a technológia, az más országokat az eljárás reprodukálására késztethet. Hozzátették, hogy a harcászati programok általában ily módon szoktak elindulni: az egyik ország reagál egy másik ország projektjeire, megpróbálja azt utolérni vagy akár túlszárnyalni. Ezzel pedig elindulhat, vagy inkább elszabadulhat a „biológiai fegyverkezési verseny”, fogalmaztak.

GMO-nak számít a génszerkesztett növény
Az Európai Unió Bírósága Luxemburgban döntött: a mutagenezissel előállított növények GMO-nak minősülnek, ezért rájuk is a génmódosított növényekre vonatkozó szigorítások érvényesek. Befékezheti ez a génszerkesztő szoftverek újkeletű divatját.
A tudósok attól félnek, hogy az új eljárást növények kiirtására is használhatják, ha a technológia ismerete illetéktelen kezekbe kerül: a rovarokat arra is használhatnák, hogy olyan vírusokkal fertőzzék meg a növényeket, amelyektől elpusztulnak, nem pedig reziliensek lesznek. Ezzel pedig – tegyük hozzá – éppen az indokként emlegetett élelmezésbiztonság sérülhet. A program kritikusai azt szorgalmazzák, hogy a DARPA inkább a hagyományos módszerekkel foglalkozzon (ilyen a repülőgépes permetezés), de erre az úgy reagált, hogy ez alacsony precizitású, és túl drága.

Guy Reeves a Max Planck Intézettől úgy vélte, az egész programot egy szándékosan alulszabályozott, a külvilág elől elzárt kormányzati egységben találta ki néhány ember, akik „őrült ötletekkel” foglalkoznak, s szerinte ha ezt a Pentagon legfelsőbb fejesei megtudják, le lesznek döbbenve. Nos, a program ténye nyilvánosságra került, a Pentagon egyelőre hallgat.

(Business Insider UK)

Véleményvezér

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.
Teljes csőd az eddigi magyar energiapolitika

Teljes csőd az eddigi magyar energiapolitika 

A hintapolitika miatt belassult Orbán-kormány nem nagyon tud gyorsan reagálni a váratlan fejleményekre.
Leteszek két és félmillió forintot és soron kívül már meg is operálnak az egyik állami kórházban

Leteszek két és félmillió forintot és soron kívül már meg is operálnak az egyik állami kórházban 

Ez már döfi, a szó átvitt és valódi értelmében.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo