„Mindenből hulladék lesz, ha valami nem kell, akkor kidobjuk. A jogszabály is így tekint a hulladékra, ezért ahhoz, hogy visszahozzuk a forgalomba, sokszor nehéz feltételeket kell teljesíteni” – mondta Kovács László, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének elnöke.
A szakember szerint az emberiség előtt két út áll: a fenntartható életvitel és gazdaság, vagy a világvége. „Ez nem üres fenyegetés: ha egy méterrel megemelkedik a tengerszint, akkor Bangladesből 200 millió ember indul meg új otthont keresni. Ilyen méretű problémákat jelenleg nem tudunk kezelni” – mondta Kovács László.
A Fenntarthatósági Csúcs 2014 többi előadásának összefoglalójáért kattintson ide!
Iszonyú a pazarlás mértéke
A mai szokásokhoz, a mai életmódhoz szinte már hozzá tartozik a pazarlás, sok esetben ezért a felesleges kapacitás megfoghatatlan. „Viszont vannak olyan ágazatok, amelyeknél komoly, megfogható adatok állnak rendelkezésünkre arról, hogy milyen óriási pazarlás megy végbe. A megtermelt élelmiszer fele (a FAO adatai szerint ez a mennyiség 1,3 milliárd tonnára tehető) a szemétben végzi, főleg a fejlett országokban” – hívta fel a figyelmet Dzubay László az MGYOSZ Környezetvédelmi és Infrastrukturális Igazgatóságának igazgatója.
Más esetekben, elsősorban a fejlődő országokban a technológia fejletlensége miatt keletkezik hulladék, az élelmiszeriparban például ez a veszteség negyven százalékra tehető. „Tehát mind a fogyasztói szokásokon, mind az alkalmazott technológiákban felülvizsgálatra van szükség” – hangsúlyozta Dzubay László.
Kevesebbet fogyasszunk – de mennyivel?
Mennyivel kell csökkentenünk a fogyasztásunkat? – tette fel a kérdést Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetségének ügyvezető elnöke. „Ha egy átlagos magyar ember fogyasztásában nézzük, akkor a felére kellene csökkentenünk a fogyasztásunkat, hogy fenntartható módon éljünk” – hangsúlyozta a szakember.
Az egyén nem vállalja a felelősséget
„Egy felmérésünk szerint a háztartások több mint kilencven százaléka úgy vélekedett, hogy életmódjuk nem terheli a környezetet. Harmaduk pedig nem is lenne hajlandó változtatni életvitelén a környezetterhelés csökkentése érdekében” – mondta Andacs Noémi a Tudatos Vásárlók Egyesületének képviseletében.
A szakember szerint a legtöbb emberre példamutatással kellene hatni. „Ha a szomszéd fenntartható módon él, akkor előbb-utóbb mi is követjük a példáját.”