Csökkenthetjük a pazarlást?

Óriási mértékben zsákmányoljuk ki Földünk erőforrásait, miközben a megtermelt javak jelentős része a szemétben landol, a hulladékot pedig akkor sem hasznosítjuk újra, ha lehetne – hívták fel a figyelmet a szakemberek az V. Fenntarthatósági Csúcson.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: PP, Fotó: Hatlaczki Balázs

„Mindenből hulladék lesz, ha valami nem kell, akkor kidobjuk. A jogszabály is így tekint a hulladékra, ezért ahhoz, hogy visszahozzuk a forgalomba, sokszor nehéz feltételeket kell teljesíteni” – mondta Kovács László, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének elnöke.

A szakember szerint az emberiség előtt két út áll: a fenntartható életvitel és gazdaság, vagy a világvége. „Ez nem üres fenyegetés: ha egy méterrel megemelkedik a tengerszint, akkor Bangladesből 200 millió ember indul meg új otthont keresni. Ilyen méretű problémákat jelenleg nem tudunk kezelni” – mondta Kovács László.

A Fenntarthatósági Csúcs 2014 többi előadásának összefoglalójáért kattintson ide!

Iszonyú a pazarlás mértéke

A mai szokásokhoz, a mai életmódhoz szinte már hozzá tartozik a pazarlás, sok esetben ezért a felesleges kapacitás megfoghatatlan. „Viszont vannak olyan ágazatok, amelyeknél komoly, megfogható adatok állnak rendelkezésünkre arról, hogy milyen óriási pazarlás megy végbe. A megtermelt élelmiszer fele (a FAO adatai szerint ez a mennyiség 1,3 milliárd tonnára tehető) a szemétben végzi, főleg a fejlett országokban” – hívta fel a figyelmet Dzubay László az MGYOSZ Környezetvédelmi és Infrastrukturális Igazgatóságának igazgatója.

Más esetekben, elsősorban a fejlődő országokban a technológia fejletlensége miatt keletkezik hulladék, az élelmiszeriparban például ez a veszteség negyven százalékra tehető. „Tehát mind a fogyasztói szokásokon, mind az alkalmazott technológiákban felülvizsgálatra van szükség” – hangsúlyozta Dzubay László.

Kevesebbet fogyasszunk – de mennyivel?

Mennyivel kell csökkentenünk a fogyasztásunkat? – tette fel a kérdést Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetségének ügyvezető elnöke. „Ha egy átlagos magyar ember fogyasztásában nézzük, akkor a felére kellene csökkentenünk a fogyasztásunkat, hogy fenntartható módon éljünk” – hangsúlyozta a szakember.

Az etikus működés megtérül!
A gazdaság és az etika kooperatív szimbiózisa a túlélésünk egyetlen esélye – mondta előadásában Garaczi Imre, a Pannon Egyetem docense. A gazdaság és etika kapcsolata mindig is létezett, azt kell most megtalálnunk, hogy a modern világban mi az, ami képes működtetni és szabályozni ezt.
Farkas István szerint a jelenlegi közgazdasági társadalmi rendszer alkalmatlan arra,hogy megfeleljen a fenntarthatóság követelményeinek. A környezetvédő szerint a döntéseket helyi szinten, a helyi közösségeknek kellene meghoznia. „El kell érnünk, hogy a közösségek a saját kezükbe vehessék a sorsukat, meg kell akadályozni a termőföld tulajdoni koncentrációját, hogy  ne lehessen kizsákmányolni a természeti erőforrásokat” – mondta Farkas István.

Az egyén nem vállalja a felelősséget

„Egy felmérésünk szerint a háztartások több mint kilencven százaléka úgy vélekedett, hogy életmódjuk nem terheli a környezetet. Harmaduk pedig nem is lenne hajlandó változtatni életvitelén a környezetterhelés csökkentése érdekében” – mondta Andacs Noémi a Tudatos Vásárlók Egyesületének képviseletében.

A szakember szerint a legtöbb emberre példamutatással kellene hatni. „Ha a szomszéd fenntartható módon él, akkor előbb-utóbb mi is követjük a példáját.”

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo