A klímaváltozásról, kicsit másképp

A klímaváltozás várható hatásait hozza kézzel fogható közelségbe egy készülő novelláskötet, amelyben olyan neves szerzők írásait olvashatja majd a közönség, mint a kanadai Margaret Atwood vagy a brit David Mitchell.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A novellagyűjteményben, amely októberben lát napvilágot I'm With the Bears (Én a medvékkel vagyok) címmel, T.C. Boyle, Helen Simpson, Toby Litt, Paolo Bacigalupi és Kim Stanley Robinson egy-egy története is szerepel - írta a The Guardian című brit napilap internetes kiadása. A radikális művekre specializálódó, független Verso kiadó gondozásában megjelenő novellagyűjtemény címét John Muir 19. századi amerikai természettudós egy mondásából kölcsönözték. A természetvédelem korai szószólója mondta egyszer, hogy "ha a fajok közötti háborúra kerül a sor, én a medvékkel vagyok".

A kötettel a kiadó célja, hogy a valószínű jövőt kézzel fogható közelségbe hozza, érzékeltesse az olvasókkal, milyen lehet az élet egy olyan világban, ahol már kimerültek a fosszilis energiahordozó-készletek, hogy valóságérzetet adjon egy embertelen méreteket öltő katasztrófának. (Tízből közel hét amerikai hiszi, hogy a tudósok meghamisíthatták az éghajlat felmelegedésére utaló adatokat.)

Klímaváltozás előtt és után

A Booker-díj esélyeseinek listájára kétszer is felkerült David Mitchell egy olyan - meglehetősen közeli - jövőt képzelt el The Siphoners című írásában, ahol egy hordó olaj 800 dollárba kerül. Az elismert amerikai novellista T.C. Boyle korai ökoaktivisták történetét beszéli el The Siskiyou, July 1989 című művében, míg Nathaniel Rich Hermie című novellájának főhőse egy tengerbiológus, akit saját fiatalsága kísért.


Cselekedni kell

A Hugo- és Nebula-díjas amerikai sci-fi író, Paolo Bacigalupi The Tamarisk Hunter című írása az Egyesült Államok szárazság által sújtott délnyugati részére kalauzolja az olvasót, ahol a vízhez való hozzáférést központilag szabályozzák. Mint arra Bacigalupi rámutat, a klímaváltozás témája olyannyira tele van bizonytalansággal, hogy szinte határtalan a megírható történetek száma. Releváns, feltérképezetlen, felfedezésre érdemes terület - hangsúlyozza az amerikai író, aki pontosan ilyen témákat keres írásaihoz.

"A globális felmelegedés kapcsán felmerülő kérdések, amelyek nemcsak azt feszegetik, hogyan változik a világ, hanem azt is, milyen alkalmazkodási technikákat választunk, termékeny kreatív talajt adnak. Amikor írok, akkor korunk legsürgetőbb kérdéseiről akarok írni. A klímaváltozás abszolút kielégíti ezt a követelményt" - mondja Bacigalupi, aki szerint a klímaváltozás egyike azoknak a jelentős, bizonytalan eseményeknek, amelyek újrarajzolják a világról alkotott képünket. "Nem is tudjuk, mennyire függünk az éghajlat stabilitásától. Azt hiszem közel vagyunk ahhoz, hogy az emberiség történetéről klímaváltozás előtti és utáni korszakokban gondolkodjunk" - véli az amerikai író.

A novellagyűjteményhez Bill McKibben, a légkörben található széndioxid mennyiségének csökkentését célul kitűző mozgalom, a könyv jogdíjaiból támogatott 350.org alapítója írt előszót. "A kulcs itt a képzelet - amíg nem érezzük meg a zsigereinkben, hogy milyen fenyegetéssel állunk szemben, addig nem fogunk elég elkötelezetten fellépni. A művészet a zsigerekig hatol. A környezetvédők nagyon sokáig próbáltak elsősorban az agynak azon részére hatni, amely kedveli a grafikonokat és a diagramokat, itt az ideje, hogy megpróbáljunk minden szinten hatni az emberekre" - hangsúlyozza Bill McKibben.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo