A demokraták és a klímaváltozás is keresztbe tesznek Trump fosszilis terveinek

Az olajkutakat, az olajvezetékeket és az atomerőműveket is időről időre megrongálják, s működésüket nehezítik a viharok, hurrikánok, aszályok és árvizek. Az amerikai törvényhozás alsó házának számító képviselőházban többséget szerző demokraták belendültek, és januárban felülvizsgálják Trump profosszilis energiapolitikáját.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A klímaváltozás miatt jelentkező szélsőséges időjárás károsítja a fosszilis alapú energiarendszerek infrastruktúráit. Trump energiapolitikája, melynek központi eleme a szén- és az olajkitermelés növelése, ezen fog elbukni, - derült ki a 13 állami szervezet által novemberben közösen kiadott Nemzeti Klíma Összefoglaló című jelentésből, melyet a kongresszus egy korábbi rendelete értelmében kötelesek elkészíteni az állami tudományos intézetekben dolgozó tudósok.

Energiafüggetlenség – de fosszilis forrásokból

Donald Trump elnöksége elején azzal a szlogennel indította el a kampányában beígért energiaipari deregulációt -mellyel lebontja Obama zöld törvénycsomagjának főbb oszlopait, melyek a fosszilis energiahordozók kitermelését és használatát fékezték klímavédelmi megfontolásból-, hogy eljött az USA „energiadominanciájának” ideje, s ezzel megkezdődik „az amerikai energia aranykora”.

Ahelyett, hogy a demokrácia gondolatával időnként(?) hadilábon álló közel-keleti olajsejkektől és az iszlám fundamentalista terrorizmus aktuális térnyerésétől vagy visszahúzódásától tenné függővé az amerikai lakosság olajhoz való hozzáférését, Trump teret enged a „fúrj, baby, fúrj!” (drill, baby, drill) alapelvének: engedi a földgáz, palagáz és tengermélyi kőolaj kitermelését saját használatra belföldön és exportálás céljából. Ezt érti Trump „energiadominancia” alatt.

Trump Energiaügyi Minisztere, Rick Perry egyenesen úgy fogalmazott, hogy Amerika „szabadságot exportál” a cseppfolyósított földgáz eladásával, melyet nagy tankhajókon szállítanak távoli országok termináljaiba.

Kép: Freeimages.com

Kánikula

Trump megkönnyíti, hogy a régi széntüzelésű erőművek hosszabb ideig üzemelhessenek, mint ahogy azt az Obama-adminisztráció rendeletei lehetővé tették. Csakhogy az aszályok és kánikulák csökkentik az ilyen erőművek kapacitását, és csökkentik az áramhálózat hatékonyságát is – vélik az említett jelentés szerzői.

Aszály

Trump az ország nyugati részében akarja növelni a fosszilis energiahordozók kitermelését. Ezek azonban nem konvencionális készletek, vagyis vastag kőzetek megtörése kell ahhoz, hogy hozzájuk férjenek.

Erre vetik be a hidraulikus kőfúrást (az angol szakzsargonban fracking, ami a fracturing szóból ered). Csakhogy e módszerhez iszonyatos mennyiségű vízre van szükség, hogy azt nagy nyomással fecskendezzék a kőzetekbe, melytől az széttöredezik. Kaliforniában bő négy évig tartott a legutóbbi aszály, s az USA nyugati részének egésze sem mentes a kóros szárazság, illetve a kánikulák gyakoribbá válásától. Emiatt teljesen elhibázott a fracking alkalmazása a nyugati területeken.

Trump Alaszkában is fel akarja lendíteni az olajkitermelést. Itt hagyományosan olyan eszközöket lehet bevetni, amiket úgy terveztek, hogy bírják a szörnyű mínusz fokokat. Csakhogy Alaszka most kétszer olyan gyorsan melegszik, mint az USA többi része. Már évekkel ezelőtt megkezdődött az állandóan fagyott talaj, a permafrost olvadása arrafelé. Az erdőket „részeg erdőknek” hívják, mert a felolvadt talajban összevissza dőlnek a fák törzsei.

Kép: archív

Hurrikán

Ahogy a globális felmelegedés miatt egyre melegebb az óceánok vize, s abból egyre nagyobb energiára tesznek szert a hurrikánok, úgy erősödik az erejük, és képesek egyre messzebbre behatolni a szárazföldre is.

A Harvey hurrikán által okozott áramkimaradások csak az előjelei annak, hogy mire lehet számítani a következő évtizedekben. A Sandy hurikán 2012-ben annyira megakasztotta a rendszert, hogy több olajfinomító működésképtelenné vált, több kilométer hosszú sorok alakultak ki a benzinkutaknál, 8,7 millió ember maradt áram nélkül. Ez a hurrikán indította arra New York és New Jersey állam energiacégeit, hogy korszerűsítsék erőműveiket, hogy azok jobban bírják a szélsőséges időjárási jelenségeket. Egyes eszközöket magasabbra helyeztek, hogy az árvíz ne férhessen közel hozzájuk.

A Con Edison és a Public Service Electric and Gas (PSEG) kétmilliárd dollárt költött e munkálatokra. Az Irma és Mária hurrikán miatt tönkretett Puerto Ricó-i áramhálózat rendbetétele 17 milliárd dollárba került. A jelentés szerzői azonban nem bocsátkoztak becslésekbe arról, mekkora kárt okozhatnak a hurrikánok a következő évtizedekben az energiainfrastruktúrában. Nincs általános árcédula a káros hatásokon.

Kép: Pixabay

Tengerszint és erőművek

Ha az USA partjainál a tengerszint 100 centiméterrel nő az évszázad végére – amit tudósok nem tartanak elképzelhetetlennek –, akkor több tucat erőmű működése kerülhet veszélybe. Ezek a létesítmények összesen 25 gigawattnyi energiatermelő kapacitást jelentenek, és 18 millió háztartást látnak el villamos energiával a 325,7 millió lakosú országban. A energiapolitikája részeként Trump 80 millió holdnyi (32,3 millió hektárnyi), a szövetségi kormány tulajdonában lévő területet kíván megnyitni az olajkitermelés előtt a Mexikói-öbölben – mintha a 2010-es BP-olajkatasztrófa meg sem történt volna.

Csakhogy az az ipar, mely feldolgozná a kitermelt kőolajat, infrastrukturálisan veszélyben van. A Mexikói-öbölnél helyezkednek el az amerikai olajfinomítók és olajvezetéket többsége, s a szélsőséges időjárás eddig sem kímélte ezeket. A régióban már 49 centiméteres tengerszint-emelkedés végzetes hatással lehet a texasi és louisianai olajipar üzemeire.

Szakértők úgy látják, az időjárási kockázatok elriaszthatják a befektetőket az olajiparba való befektetéstől.

Donald Trump
Fotó: flickr/Matt Johnson

Bekeményítenek a demokraták

Kedvező hír, hogy a hagyományosan klímatudatos amerikai Demokrata Párt többséget szerzett a washingtoni törvényhozás alsó házának számító képviselőházban, ahol a tudományos bizottság élén Eddie Bernice Johnson kétnapos meghallgatást tervez januárban, hogy felülbírálja Trump fosszilispárti energiapolitikáját, kidomborítsa a nyilvánosság számára annak káros hatását a Föld klímájára nézve. A meghallgatáson szakemberek nyilatkoznak majd arról is, hogyan lehet csökkenteni az üvegházgázokat az országban, valamint felkészülni a tengerszint-emelkedésre.

Ez Trump eddig legőrültebb beszéde a klímaváltozásról
Trump, aki sosem a kristálytiszta gondolatmeneteiről és logikájáról volt híres, dobott egy klasszikus klímaszkeptikus szöveget, hogy megpróbálja elfogadtatni a fosszilis energiáknak kedvező politikáját és ódzkodását az USA globális klímapolitikában való részvételétől.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo