A tavaly szeptemberi könnyítések hatására, idén negyedévente több mint 10 ezer cég alakult Magyarországon. A cégalapítási láz annak ellenére tart, hogy az elmúlt negyedévben enyhén csökkent a tendencia. Egekbe szökött a változásbejegyzések száma, de nőtt a felszámolások aránya is - mutat rá az Opten Informatikai Kft. harmadik negyedéves jelentése. A tavalyi 34 ezres darabszámhoz képest idén már most több mint 36 ezer céget alapítottak Magyarországon.
A változásbejegyzések száma az új TEÁOR szerinti tevékenységi körök cégjegyzékben történő átkódoltatási kötelezettsége miatt az egekbe szökött: tavaly egész éves 180 ezer változásbejegyzéshez képest idén szeptember végéig 496 ezer történt. Bár utólag módosították a jogszabályi kötelezettség határidejét, a számok azt jelzik, hogy sokan siettek és az időközben eltörölt határidőre cselekedtek - hívta fel a figyelmet Csorbai Hajnalka, az Opten Kft. stratégiai igazgatója.
A harmadik negyedév végén az idén közzétett felszámolási eljárások száma meghaladta a 8100-at, ami 12 százalékkal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Most már biztos, hogy a felszámolási eljárások száma idén először meghaladja a tízezret, azaz minden 50. társas vállalkozás fizetés képtelenségi eljárással küszködik. A végelszámolások száma 10 százalékkal nőtt a tavalyi év harmadik negyedévi bázisidőszakában mért adatokhoz képest, és számuk meghaladja a 7 ezret.
A végelszámolások számának növekedése nem örömteli esemény, hiszen a vállalkozói szektor gyengeségét mutatja, de az mindenképpen megnyugtató, hogy mind több tulajdonos választja a tevékenység lezárásának ezt a tisztességes formáját - véli Csorbai Hajnalka. Meglódultak a végrehajtási eljárások is. Tavaly egész évben 26 422 ilyen eljárás indult, idén szeptember végéig 38 588. Csorbai Hajnalka elmondta, hogy ez egyértelműen az APEH növekvő aktivitást mutatja, hiszen a végrehajtási eljárások döntő többségét az adóhatóság indítja.