Van segítség a családi vállalkozásoknak

A rendszerváltó országok családi vállalkozásai hasonló problémáinak megoldásában segíthet a Family Business Network (FBN) magyar kezdeményezésre formálódó közép-kelet-európai szervezete. 

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kürti Tamás a European Family Business
szakmai szervezet alelnöke

A 2009-ben alakult Felelős Családi Vállalkozásokért Magyarországon Egyesület (FBN-H) sikeres működése és aktív szerepvállalása nemzetközi szinten is elismert. Alelnökét, Kürti Tamást 2010-ben meghívták a családi vállalkozások nemzetközi szervezetének (FBN-I) vezetőségébe, ahol kulcsfigurájává vált a Next Generation bizottságnak; emellett tavaly óta a szakpolitikával foglalkozó szervezet, az European Family Businesses (EFB) elnökének felkérésére alelnökként is tevékenykedik. Idén az FBN-H tovább erősíti nemzetközi szerepét: folyamatosan dolgozik annak érdekében, hogy a 2011 óta magyar kezdeményezés alapján formálódó régiós együttműködés a bevált gyakorlatok megosztásával, iránymutatással sikerrel támogathassa a hasonló helyzetekkel, dilemmákkal szembenéző rendszerváltó országok családi vállalkozásait, miközben tovább erősíti az FBN-H és tagjai súlyát és szerepét a hazai és a nemzetközi színtéren egyaránt.

A Felelős Családi Vállalkozásokért Magyarországon Egyesület (FBN-H) a családi vállalkozások nemzetközi szervezete, a Family Business Network International (FBN-I) elismert tagjaként 2011 áprilisában nemzetközi konferenciát rendezett Family Business Bridges címmel, melynek során a bolgár szervezettel aláírt együttműködési szándéknyilatkozat révén formálódni kezdett a magyar egyesület régiós vezető szerepe is. A 2011 októberi, Szingapúrban rendezett éves konferencián a térségi szerepvállalás értéke egyre inkább megmutatkozott, amint a résztvevő közép-kelet-európai országok felismerték, hogy a rendszerváltáshoz is köthető, kulturálisan hasonló dilemmáik mennyiben különböznek, illetve hasonlítanak a világ más régióiban tapasztaltakhoz. Kürti Tamás, az FBN-H alelnöke vezetésével folyamatos egyeztetés zajlik a bolgár szervezettel, illetve folyamatban van az együttműködési lehetőségek keresése román, cseh és szlovák partnerekkel annak érdekében, hogy a rendszerváltó országok regionális együttműködése elindulhasson.

A generációk együttélésének kihívásai, az utódlásra való felkészülés, a felelősen és szakértelemmel irányított, minden szempontból életképes, fenntartható vállalkozás működtetésének dilemmái feloldhatók, a felelős vezetés pedig tanulható.

A Kürt Zrt. második generációs vállalkozó tagja, Kürti Tamás 2008-ban, a kutatás-fejlesztés üzletágának felépítését követően kezdte el aktívan keresni a lehetőségeket arra, hogy felkészülhessen saját szerepére a családi vállalkozásban, amelyre tudatos, felelős, értékteremtő tulajdonosként tekintett. Mivel Magyarországon még nem állt rendelkezésre megfelelő összegyűjtött tapasztalat ezen a területen, útkeresése külföldön folytatódott; így ismerkedett meg az FBN-I-vel és az európai szakpolitikával foglalkozó European Family Businesses szervezettel (EFB).

„Az FBN-I több száz fős, globális rendezvényein a várakozásaim beigazolódtak: a tudás, amit kerestem, létezik, a családi vállalkozással kapcsolatos kérdéseimre pedig valóban használható válaszokat kaphatok. A generációk együttélésének kihívásai, az utódlásra való felkészülés, a felelősen és szakértelemmel irányított, minden szempontból életképes, fenntartható vállalkozás működtetésének dilemmái feloldhatók, a felelős vezetés pedig tanulható" - összegzi nemzetközi tapasztalatait Kürti Tamás. (A családi vállalkozás sikerének titkáról egy igazán szakavatott ember, Zwack Izabella beszél itt.)

„A családi vállalkozás egy speciális tulajdonlási forma, melynek képviselői sokszínűségük ellenére világszerte ugyanazokkal az alapvető helyzetekkel néznek szembe, legyen szó többgenerációs vállalatcsoportról Ázsiában vagy első generációs kisvállalkozásról Közép-Európában. Ez a felismerés egyértelművé tette azt, hogy a legtöbbet mások élő példáiból, tapasztalataiból tanulhatunk, bevált gyakorlataik alkalmazásával pedig a családi vállalkozást sikeresebbé tehetjük." (Míg a magyar családi vállalatok és vállalkozások súlya a hazai össztermék 40-60 százaléka, fejlettségük, növekedési lehetőségeik messze elmaradnak az EU-átlagtól, annak ellenére, hogy tőkeerejükhöz mért jószolgálati tevékenységük és munkaerő-megtartó képességük még válság idején is sokkal erősebb, mint a multinacionális nagyvállalatoknak.)

Kürti ezt a felismerést, a családi vállalkozások közösségéhez tartozásának élményét és a tapasztalatok, gyakorlatok megosztásának fórumát „hozta haza" akkor, amikor 2009-ben tíz magyar családdal közösen megalapította a Felelős Családi vállalkozásokért Magyarországon Egyesületet (FBN-H). Az egyesület sikerét a gazdasági és társadalmi értékteremtés, a generációk közötti együttműködés, a kutatás és képzés támogatásában jól fémjelzi mind a hazai családi vállalkozások érdek-, és értékképviseletét ellátó független, aktív szakpolitikai fórumának tevékenysége, mind az elkötelezett hazai közösség, és a tagvállalatok számára havi rendszerességgel megrendezett programok.

Felelős Családi Vállalkozásokért Magyarországon Egyesület
A Felelős Családi Vállalkozásokért Magyarországon Egyesületet kizárólag magyar tulajdonú vállalkozások alapították. Az egyesület célja, hogy elősegítse a felelős családi vállalkozások létrehozását és működtetését azért, hogy az általuk felhalmozott anyagi és szellemi értékek hosszú távon hozzájáruljanak a családok, a vállalkozások és a nemzeti kultúra fejlődéséhez. Az egyesület tevékenységének középpontjában a tulajdonos családok generációi közötti és azokon belüli együttműködésének fejlesztése áll.
Az egyesület integrációs, képzési, kutatási támogatást nyújt, valamint elősegíti a tagok együttműködését, tapasztalatcseréjét, érdekeik érvényesítését. Olyan vállalkozásokat támogat, segít és integrál, amelyek célja a társadalmi szerepvállalás, munkahelyek létesítése és fenntartása, a családi vállalkozási modell meghonosítása, fenntartása és fejlesztése. A támogatás képzési-kutatási, érték és érdekképviseleti, nemzetközi és regionális együttműködési területeken valósul meg. Tagja a legjelentősebb hasonló nemzetközi szervezeteknek, tagvállalatai között pedig a magyarországi szakmai szövetségek és tömörülések jórészét üdvözölheti.

A nemzetközi szervezetekben végzett aktív munkát Kürti Tamás 2009-től az FBN-H alelnökeként és nemzetközi kapcsolatainak vezetőjeként folytatta. Tevékenységének elismeréseként mind az uniós szakpolitikai szervezet, az European Family Businesses (EFB), mind pedig az FBN-I beválasztotta saját elnökségébe. Kürti az előbbi alelnöki feladatait látja el, míg az utóbbi Next Generation bizottságának tagjaként és második generációs példaképként a családi vállalkozások új nemzedékeinek aktív útkeresését a nemzetközi gyakornoki program, a Fiatal Családi Vállalkozók Díj, tapasztalatcserélő fórumok, inspiráló előadások, konferenciák és számos további kezdeményezés révén támogatja.

Kürti Tamás 2008 óta végzett nemzetközi non-profit szervezeti munkájának köszönhető, hogy 2011-re az FBN-H saját jogán is jelentős tényezővé vált az FBN-I-n belül és kívül is. A nemzetközi partnerszervezetek vezetőségeiben, bizottságaiban végzett munka mellett intenzívebbé váltak a kapcsolatok a határon innen és túl működő régiós vállalkozói szervezetekkel, melyek rendezvényeiken, kezdeményezéseik kapcsán számítanak az FBN-H tapasztalatára, szakértelmére és nemzetközi kapcsolatrendszerére. Ugyanakkor, 2011-ben az FBN-H lehetőséget kapott arra is, hogy Budapesten rendezze meg a családi vállalat-tulajdonosok közép-kelet-európai regionális tapasztalatcseréjének otthont adó konferenciát, amely a Family Business Bridges elnevezést kapta. Innen indult el egy új párbeszéd a közép-kelet-európai régió országai, ezek között is kiemelt intenzitással a magyarok és a bolgárok között, amelynek célja egy térségi sajátosságokra építő tudatos együttműködés, közös gondolkodás és iránymutatás - ez a tavaly októberi szingapúri FBN-I konferencia során a régiós partnerek közötti egyeztetések révén tovább formálódott.

E fokozatos közeledés, Kürti szerint, magával hozta a térség családi vállalkozásai közötti hasonlóságok felismerését, és ezzel a magyar egyesület régiós szerepének erősödését. „A közép-kelet-európai régió országainak családi vállalkozásaira egy sor külső tényező sajátos kombinációja hat: a rendszerváltás utáni új vállalkozási környezet, az EU-csatlakozás, a túlnyomó részt első generációs tulajdonlás, a közel egyidőben várható tulajdonosi generációváltás, valamint a tulajdonosi kultúra fejlesztéséhez kapcsolódó beszállítói környezet formálásának kihívásai, amelyekkel a vállalkozásoknak sokáig viszonylag elszigetelten, tapasztalatok nélkül kellett szembenézniük" - világít rá az együttműködés jelentőségére az alelnök. „Ezek azonban csak példák, amelyekkel kapcsolatban lesz lehetőségünk összegyűjteni és megosztani az elmúlt húsz év tapasztalatait és megtalálni a legjobb megoldásokat. Először azonban fontos feladatunk, hogy minél jobban tudatosítsuk a régió egyik legmeghatározóbb sajátosságát: a legnagyobb előnye, és egyben talán a legnagyobb nehézsége is a családi vállalkozás működtetésének az, hogy mindennapi dilemmát jelent a rövid távú üzleti érdekek és a hosszú távú lét családból fakadó értékeinek összeegyeztetése."

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo