Ahogy a focicsapatba kell kapus és csatár, de jobb és balhátvéd is, a céges csapat összeállításánál sem jó, ha csupa vezéregyéniségből áll. A sikeres csapatnak sokféle személyiségre van szüksége. Hogy pontosan mennyi és milyen ember kell, illetve milyen típusoknak kell többségben lennie, az persze nagyban függ a feladat jellegétől. Vannak azonban közös pontok, olyan személyiségtípusok, akik elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy valóban hasítson a közös munka. A feladat típusa lényegtelen, ha ez a négy személyiségtípus az alapcsapat tagja, megteremtettük a jó alapokat.
Irányító
Ahhoz, hogy esélyünk legyen mederben tartani a munkát, szükség van egy irányítóra, vezetőre. Ő határozott, erős jellem, aki az egyéni érdekeket is szem előtt tartja, de a fő fókusz számára a csapat végső céljának elérése. A jó irányítót nem ragadják el az érzelmei, realista szemléletmódja megkérdőjelezhetetlen. A csapat tagjai elfogadják vezetőnek, hisznek döntései helyességében, mert hiteles személyiség. Az irányító azonban az esetleges konfliktusok kezelésére is képes, nem okoz gondot számára a nehezebb személyiségekkel (pl egy zárkózott programozó) való kommunikáció. Erősen motiválja a csapatot, nagyon jól szervez és delegál, így képes kihozni a csapatban rejlő lehetőségeket és fenntartani a folyamatos aktivitást a tagokban.
Kutató
A kutató szerepe, hogy új információkkal lássa le a csapatot, behozza az innováció szemléletét, észre vegye és a csapat elé tárja az új lehetőségeket. Alapvetően kíváncsibb az átlagnál, folyamatos információ éhségben szenved. A jó kutató típusú csapattag ugyanakkor rendszerszemléletű, vagyis az új információkat azonnal be tudja illeszteni oda, ahol a csapat számára leginkább hasznosak. Mivel minden részletre figyel, és jól építi a személyes kapcsolatait, így mindig van megoldási ötlete, újítási, fejlesztési javaslata.
Az elemző elsőre csendes szemlélőnek tűnik, de látszólagos passzivitása korántsem motiválatlanságból fakad. Szemlél, majd elemez, kiértékel, és elmondja a véleményét. Észreveszi a hibákat, a logikátlanságokat, amivel olykor talán meg is bánt másokat, a csoport számára azonban hasznos ez a „tiszta fej”. Nem viszik mellékvágányra a hirtelen érzelmi ingerek, kritikus helyzetekben is képes reális helyzetértékelést végezni, felvázolni a lehetőségeket és feltárni az erőforrásokat és hiányokat, vagyis megalapozni a racionális döntést.
Megvalósító
A megvalósító tulajdonképpen az elemőz ellentéte. Abban leli örömét, ha megvalósíthatja az eltervezett dolgokat, az apró feladatokat is képes hatalmas átéléssel és odafigyeléssel végezni. Következetes, kitartó és alapos, kicsit talán konzervatív is, ha a feladatok megvalósítását tekintjük. Szereti a dolgokat szépen, sorban kipipálni, rendben tartani, ugyanakkor képes megérteni a csapat céljait és alkalmazkodni azokhoz, elfogadja, sőt szereti a saját helyét a rendszerben. Tulajdonképpen ő a tökéletes hangya, a legpozitívabb értelemben.
A sikeres csapat felépítéséhez azt kell felismerni, hogy valamennyi szerep egyformán fontos. Éppúgy szükség van a csendes megvalósítóra, mint az olykor kényelmetlen igazságokkal szembesítő elemzőre, a soha nem nyugvó kutatóra, mint arra a vezetőre, aki képes az egész egyveleget egyben tartani. Ha a kiválasztás során figyelünk a személyiségjegyekre is, rengeteg későbbi problémától kímélhetjük meg magunkat. Érdemes előzetesen tesztelni a jelölteket, de a már velünk dolgozó kollégákat is (erre online is könnyen elérhető remek tesztek léteznek) ebből a szempontból is, és a legjobban összeillő egységet kialakítani. A kollégákat is boldogabbá tesszük, ha nekik megfelelő szerepbe kerülnek. A boldog munkavállaló pedig hatékonyabban dolgozik...