Egy hónappal ezelőtt úgy festett, hogy a Magyarországon kezdeményezett felszámolások száma valamikor szeptember közepén meghaladja a tavalyi egész éves szintet. Ez az aggodalom azonban az augusztusi adatok fényében túlzásnak tűnik - derült ki az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb közleményéből. Eszerint augusztusban 401 céggel szemben indítottak felszámolást a hitelezők, míg tavaly augusztusban 553, idén júliusban pedig 1329 cég jutott erre a sorsra. Az év első nyolc hónapjában így 9438 cég felszámolása indult meg, ami 31 százalékkal több, mint egy évvel korábban, de messze van még a tavalyi egész éves 11500-tól.
„Nem gondoljuk, hogy az adat okot szolgáltatna a megkönnyebbülésre, minden egyéb tényező azt sugallja, hogy a kis- és közepes vállalkozásokat sújtó válság 2009 egész második félévében tovagyűrűzik" - véli Csorba Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. A társaság adatai szerint az elmúlt hónapokban az élelmiszer-kereskedelemben, az elektronikai iparban, az autóalkatrész-beszállításban és az építőiparban több olyan nagy vállalkozással szemben indult felszámolás, amelyek biztosan sok kifizetetlen mikro- és kisvállalkozást hagytak bajban. Az igazgató szerint ezek a cégek - sok más magyar kisvállalkozáshoz hasonlóan - rendkívül éles versenyben, alacsony árréssel, s ennek megfelelően gyenge likviditási helyzetben működnek, így egy nagyobb megrendelő bedőlése gyakran törvényszerűen vezet a felszámoláshoz. „Mindezek alapján azt feltételezzük, hogy az augusztusi alacsony szám mögött sokkal inkább a cégbírósági szabadságolások állnak, semmint az üzleti környezet változása" - mondja az Opten igazgatója.
A cégbejegyzések és végelszámolások alakulása
Az Opten álláspontját támasztják alá a végelszámolási adatok is, ezekben ugyanis nemhogy visszaesés történt volna, hanem kétharmados növekedés következett be tavaly augusztushoz képest. 2008-ban a nagy szabadságolások idején 530 cég megszüntetéséről döntöttek a tulajdonosok, idén viszont már 888 eljárás megindulását jelentették be a cégbíróságok. Az első nyolc hónapban így 8873 cég végelszámolása indult meg, ez 38 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakában regisztrált adatot.
A júliusi szerény növekedés után ismét jelentősen csökkent az új cégbejegyzések száma. Tavaly a 8. hónapban 3314 új céget jegyeztek be, idén viszont csak 2291-et, ami sokkal jobban illeszkedik az első félév tendenciájába, mint a júliusi enyhe emelkedés. „Ugyanaz a helyzet, mint most a felszámolásoknál: a július kiugróan jó adat volt, ám azután visszatértünk a válság kitörése óta megszokott tendenciákhoz" - véli Csorbai Hajnalka.