Sok a cég, de kevés működik

Magyarország a vállalkozók országa, mivel több, mint 565 ezer társas vállalkozás jut az alig 10 milliós lakosságra, és 880 ezer cégtulajdonos van országunkban. Ráadásul a tapasztalatok azt mutatják, hogy tényleges gazdasági tevékenységet ebből hozzávetőlegesen 100 ezer cég végez. Egy kisebb, de stabilabb cégstruktúra elősegítené a gazdasági helyzet stabilizálódását, különösen, ha az „álvállalkozókból" és a tartozásokat maguk mögött hagyó cégekből lenne kevesebb. 

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Bisnode csoporthoz tartozó Dun & Bradstreet nemzetközi cégminősítő elemzéséből kitűnik, hogy a cégek száma ugyan még mindig nő hazánkban, de a cégszám bővülés már kisebb mértékű, mint korábban. Míg 2008 elején még közel 490 ezer működő társas vállalkozást regisztráltak hazánkban, ma ez a szám már megközelíti az 566 ezret is, ami 4 és fél év alatt 15 százalékos emelkedést jelent.

Lassul a bővülés

A folyamat azonban koránt sem egyenletes. Míg 2008-ról 2009-re 5,5 százalékkal nőtt a cégek száma, addig 2010-ről 2011-re csak 4,6 százalékkal. Ennek oka, hogy a cégalapítások számának enyhe csökkenése mellett a cégmegszűnések (felszámolások és végelszámolások) száma jelentősen megemelkedett.

Előrehozott döntések

Amennyiben az újonnan alapított társas vállalkozások számát vizsgáljuk már nem egyértelmű a tendencia, mert a törvényi szabályozások erősen befolyásolják a cégalapítások mértékét. 2012 elején például volt egy nagy cégalapítási láz, mivel az illeték drágult, illetve szigorodtak a szabályok és meghosszabbodott a cégbejegyzési folyamat. Emiatt sokan, akik fontolgatták a cégalapítást előbbre hozták a bejegyzést.

A megugrott cégalapítás után, áprilisban már jelentősen csökkent az új cégek száma. Sőt 2012 első negyedévében először, a cégbezárások száma már meghaladta az új cégek számát. Valószínűleg a tendencia nem marad így, mivel az elmúlt néhány hónapban az év eleji változások miatt szélsőségesen csökkent a cégalapítási kedv. Az azonban egyértelműen látszik, hogy stagnáló céglétrehozási szám mellett, a cégmegszűnések száma rohamosan nő, ami az összes működő cég számának csökkenéséhez is vezethet hosszú távon.

Az építőiparban már fogynak a cégek

Iparáganként még mindig a legtöbb szektorban nő a cégek száma, de a 2011. augusztus 1. és 2012. augusztus 1. közötti végpontokat vizsgálva már néhány jelentős iparágban - mint például az építőiparban - már csökkent a cégek száma. A legnagyobb mértékben egy év alatt az építőiparban, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása, a papíripar, a bányászat és a textilipar területén csökkent a működő vállalkozások száma, melyhez sajnos a nagyarányú cégbezárások jelentősen hozzájárultak.


Cégszám változás 2011. aug. 1 és 2012. aug. 1. között megyénként

Régiós eltérések

Területileg az elmúlt egy évben csak Nógrád és Jász-Nagykun-Szolnok megyében csökkent a cégek száma, és a nyugati és a középső országrészben bővült a vállalkozások száma a leginkább. A legnagyobb cégszám növekedést - 2 százalék felettit - Pest, Komárom-Esztergom és Csongrád megye könyvelte el az elmúlt egy évben.

Középtávon is életképes vállalkozói rétegre lenne szükség

Keleti József, a magyar Bisnode Csoport Country Managere elmondta, hogy még mindig nagyon sok vállalkozás működik hazákban és hosszú távon a gazdaság stabilizálódásához egy minőségi, stabil és közép-hosszú távon is életképes, üzleti tervvel és stratégiával rendelkező vállalkozói réteg járulna hozzá. A legjobb az lenne, ha az a réteg tűnne el, amelyik vállalkozói tevékenysége közben jelentős tartozásokat hagy maga után.

A NAV már megtette a lépéseket annak érdekben, hogy a korábban nagy adótartozásokat felhalmozók ne jegyezhessenek be új céget, de a vállalkozói rétegnek is nagy szerepe van ennek kialakításában. Amennyiben mindenki tudatosan figyel arra, hogy olyan cégekkel kössön üzletet, amelyek stabilak és megbízhatóak, akkor hosszabb távon a megbízhatatlan vállalkozások ellehetetlenülnének.

Erre már olyan eszközök állnak rendelkezésre, mint az előzetes vevőminősítés, melyet a nagy cégek előszeretettel alkalmaznak. A KKV-k körében is nőtt az elmúlt években az odafigyelés, és nagy részük már használ valamilyen céginformációs eszközt, sőt náluk is egyre fontosabb, hogy különösen nagyobb üzletek esetén megbízható cégminősítést használjanak. A stabil gazdasághoz vezető egyik út, hogy minél nagyobb vállalkozói réteg él ezekkel az eszközökkel, és kiszűri a nem fizető megrendelőket.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo