A munkavállalók majdnem negyven százaléka tervezi, hogy ősszel új munkahelyet keres, derült ki a Profession kutatásából. Nagyjából ugyanennyien vannak, akik aktívan ugyan nem néznek új állás után, de nyitottak a lehetőségekre. Csupán minden ötödik válaszadó zárkózik el az új álláslehetőségektől. Míg a dolgozók 36 százaléka egyetért abban, hogy nyáron nehezebb az álláskeresés, a szabadságon töltött időt sokan arra használják fel, hogy végiggondolják, hogyan és merre tudnának előrébb lépni. Minden harmadik válaszadó szívesebben néz új állás után a szabadságot követően, mint máskor.
Szembetűnő, hogy a nők esetében sokkal többen vágnak neki az álláskeresésnek ősszel: 42 százalékuk keresne állást, szemben a férfiak 37 százalékával. A passzív álláskeresők között azonban a férfiak vannak fölényben, 46 százalékuk ugyan nem keres állást, de nyitott a lehetőségekre – a nők esetében ez az arány 37 százalék. A kutatás eredményei szerint a kevésbé kedvező anyagi körülmények között élők szintén nagyobb eséllyel pályáznak meg új állásokat a nyár végeztével. A gond nélkül élők közül csak 26 százaléka tervezi, hogy állást keres az őszi hónapok során, ugyanakkor minden második, saját bevallása szerint hónapról-hónapra anyagi gondokkal küszködő válaszadó úgy tervezi, hogy ősszel aktív álláskeresésbe kezd.
Miközben egyre többen tervezik a váltást, a vállalkozások mind nehezebb helyzetbe kerülnek: egyre élesebb harc folyik ugyanis a magyar munkaerőért: a hazai cégek mindinkább azzal szembesülnek, hogy a növekvő gazdaság keltette igény mellett a csökkenő lakosságszám is felgyorsítja ezt a folyamatot. Mint azt korábban megírtuk, ezen a helyzeten elsődlegesen a versenyképes fizetések segíthetnének, azaz a cégeknek egyszerűen több pénzt kellene adniuk a munkavállalóiknak. Ám ezen kívül is vannak olyan motivációs praktikák, amelyek segíthetnek megtartani a jó munkaerőt
Haverokkal a munka is jobban megy
A pénzen túl a munkavállalókat jelentősen motiválja a cégen belüli kapcsolatok minősége. A BlessingWhite kutatása szerint a dolgozók negyedének az egyik legfontosabb szempont a munkahelyénél, ha jó a kapcsolata a főnökével és a munkatársaival. (Bizony, a főnököt is lehet szeretni!)) Ezért teremtsünk barátságos, otthonos munkahelyi hangulatot és adjuk meg a lehetőségeket közös programok szervezésére, amelyek összekovácsolhatják a munkavállalókat. (Itt olvashat néhány tippet a jobb munkahelyi hangulathoz.)