A sikeres cégvezetők és menedzserek jól bevált, túlélési stratégiákkal rendelkeznek, amelyeket stresszes körülmények között alkalmaznak. Ezek csökkentik a stressz szintjét függetlenül a körülöttük zajló eseményektől, így elkerülve annak tartóssá válását. Együttműködő partnerünk, a HR Portál cikke ezekből gyűjtött össze néhányat.
1. Értékelni azt, amink van
A Kaliforniai Egyetem kutatása szerint azok az emberek akik, naponta végiggondolják, miért hálásak, jobb hangulatuk és fizikai közérzetük, több energiájuk lett. A hála 23 százalékkal csökkenti a stresszhormon (kortizol) szintjét.
2. Elkerülni a „Mi lenne, ha?” kérdést
A stressz és az aggódás táptalaja ez a kérdés. A dolgoknak millió kimenetele lehet, és minél több időt töltünk a lehetőségeken rágódva, annál kevesebb időnk marad megnyugtatni magunkat és kordában tartani stresszt. A nyugodt ember tudja, hogy a „mi lenne, ha?” kérdés feltevése olyan irányba vinné el, ahova nem akar – vagy nem kell – eljutni.
3. Pozitívnak maradni
Ha el szeretnénk kerülni a stressz tartóssá válását, pozitív gondolatokat kell előhívnunk, amelyek által az agy stresszmentes dolgokra tud koncentrálni, így segítjük elkalandozó elménket. Ez viszonylag egyszerű, amikor minden rendben van körülöttünk. Ha ennek épp az ellenkezője igaz, idézzünk fel egy kellemes momentumot a napunkból – ez lehet előző hét is -, bármilyen apróság is.
A rendszeres kikapcsolódás segíthet kordában tartani a stresszt. Ha a nap 24 órájában, a hét minden napján elérhetőek vagyunk a munkánknak, a stresszfaktorok állandó sortűzének tesszük ki magunkat. Ez elkerülhető, ha kényszerítjük magunkat offline módba váltani, sőt – vegyél egy nagy levegőt – kikapcsolni a telefonunkat. Tanulmányok kimutatták, hogy az olyan egyszerű dolgok, mint egy e-mail szünet csökkenti stressz-szintet.
5. Korlátozni a koffeinfogyasztást
A koffein fogyasztása adrenalintermeléshez vezet, amely a túlélési mechanizmus forrása. Ez kényszeríti az embert veszélyes helyzetekben a felállásra és harcolásra vagy éppen menekülésre. Eközben azonban lemondunk a racionális gondolkozásról a gyors reakció javára. A koffein által kiváltott stressz azonban igencsak túlnyúlik az „egészséges” stressz időtartamán, mivel hosszú ideig tart (nagyjából 3 óráig – a szerk.) míg a szervezet az elfogyasztott koffeinmennyiség felétől megszabadul. Ez az igen hosszú, úgynevezett felezési idő biztosítja, hogy az „édes” munkaidő addig tartson, míg a test bírja. Tehát érdemes a sikeres menedzserek tanácsát megfogadni, és mérsékelni a koffeinfogyasztást.
6. Aludni
Nem lehet elégszer elmondani, milyen fontos az alvás az érzelmi intelligencia növelésében és a stressz-szintek kezelésében. Tudniillik alvás közben az agyunk szó szerint feltöltődik, szelektálja a nap eseményeit és tárolja vagy kidobja őket (ezek okozzák az álmokat), így élénken és tiszta fejjel ébredünk. Ha nem alszunk eleget vagy megfelelő minőségben, csökken az önuralmunk, a figyelmünk és a memóriánk. Az alvásmegvonás önmagában megemeli a stresszhormon szintet és azonnali stresszfaktort jelent. A stresszes projektek révén pedig az ember úgy érzi, mintha nem lenne ideje aludni, de időt kell szánni a tisztességes éjszakai alvásra.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!