Robin Dunbar antropológus az 1990-es években állapította meg, hogy minden ember egyszerre körülbelül 150 stabil társas kapcsolatot tud fenntartani. Ez azt jelenti, hogy 150 személy az, akit észben tudunk tartani, akik napi szinten az eszünkbe jutnak és összességében aktív kapcsolatot tartunk fent velük.
Úgy tűnik az elméletet igazolja, hogy a Facebookon átlagosan 130 ismerőssel rendelkeznek a felhasználók. De milyen hatással van ez a tény a mindennapjainkra? A tapasztalatok alapján a munkahelyeken is beigazolódik, hogy a 150 főnél nagyobb csoportokban romlik a hatékonyság – mondta el Szvetelszky Zsuzsanna, szociálpszichológus és hálózatkutató. Azokban az iparágakban, ahol jellemzőek az ilyen nagy csoportok, pl. gyártó-termelő vállalatoknál, érdemes 100-150 fős alegységekbe szervezni a dolgozókat a hatékonyabb kommunikáció és csapatmunka érdekében.
A munkahelyi pletyka, mint információs csatorna
Ma egy átlagos dolgozó többet kommunikál a munkahelyéről és a munkahelyén, mint 10-15 éve
Valóság-e, amit a vezető a cégben lát?
A vezető és a beosztott kapcsolatáról Prof. Dr. Heidrich Balázs, a Budapesti Gazdasági Egyetem rektora beszélt, azon belül is kiemelten a szervezeti kultúra kapcsolatokra gyakorolt hatásairól. A vezetők egyik legnagyobb dilemmája, hogyan maradjanak hitelesek.Tipikus hiba, ha a vezető a vállalatot csak stratégiai szinten látja és csak a jövőbeli terveket figyeli, hiszen a dolgozók valósága ettől teljesen eltér. Ezért is fontos, ha nem csak olyan kollégák veszik körbe a vezetőt, akik kritika nélkül egyetértenek minden döntéssel, hanem vannak, akik képesek kritikusan szemlélni a szervezetet.
Ember és gép kapcsolata
Az emberi kapcsolatok mellett egyre nagyobb szerepet kap a gépekkel való kapcsolatunk is. Az automatizálás és robotizálás korában már el kell kezdenünk felkészülni a nem túl távoli jövőre, amikor elképzelhető, hogy az új kollégánk egy robot vagy chatbot lesz. Ujhelyi Adrienn, az ELTE Phd adjunktusa, többek között az ember és a gép kapcsolatát kutatja, ennek kapcsán mutatta be a gépekkel való kapcsolatainkat alakító pszichológiai hatásokat.
Az emberek hajlamosak emberi jelleggel felruházni tárgyakat vagy más élőlényeket. Nem kivétel ez alól sem a munkahelyi számítógép, sem a rajta használt programok. A gépeinket társas lényeknek tekintjük, jó példa erre, hogy a beszélő szoftvereket az alapján ítéljük meg, hogy női vagy férfi hangon beszélnek-e és felruházzuk az adott nemhez társított sztereotípiákkal.
Az egyre fejlettebb chatbotok is felvetnek dilemmákat. Ahogy egyre fejlettebbek a chatbotok, egyre nehezebb eldönteni, hogy géppel vagy emberrel beszélünk.