Először is: fontoljuk meg!
Természetesen nagyon kecsegtetően hangzik az, hogy minden hónapban érkezik a számlánkra egy nagyobb összeg úgy, hogy azért alig kell megdolgoznunk. Ugyanakkor látnunk kell, hogy főbérlőnek lenni nem feltétlenül egyszerű feladat. Ahhoz, hogy a kiadásból a legtöbbet hozhassuk ki, értenünk kell a könyveléshez, szert kell tennünk ügyvédi ismeretekre, tisztában kell lennünk néhány vonatkozó jogszabállyal. Emellett ráadásul szinte non-stop rendelkezésre kell állnunk, mihamarabb intézkednünk kell, ha bármilyen probléma felmerül az ingatlan kapcsán, és mindezt barátságos, mégis kemény hozzáállással kell tennünk.
Mielőtt tehát belevágnánk, el kell döntenünk, hogy számunkra megéri-e ez az egész, és hogy van-e egyáltalán időnk ilyesmire – hamar rá fogunk ugyanis jönni, hogy ez a bevételi forrás nem is annyira passzív. Ha ennek ellenére elhatároztuk, hogy számunkra ez igenis járható út, még döntenünk kell a finanszírozás kapcsán is: meg tudjuk venni készpénzzel vagy hitelt kell felvennünk? Amennyiben hitelt kell felvennünk, a havi bérleti díjat be tudjuk úgy állítani, hogy az lefedje a törlesztőrészleteket? Ezeket mind érdemes átgondolni, akár egy független tanácsadó segítségével is.
Mire figyeljünk az ingatlan kapcsán?
Most pedig térjünk rá arra, hogy milyen egy jó ingatlan, amit kiadásra szánunk! Mielőtt cél nélkül elkezdjük böngészni az eladó lakásokat Budapesten vagy egy vidéki nagyvárosban, ezeket az aspektusokat vegyük sorra!
Elhelyezkedés
Kétségkívül a legfontosabb tulajdonság egy ingatlan esetén, és ez akkor is igaz, ha befektetésnek szánjuk azt. Képzeljük magunkat a potenciális bérlők helyébe, és gondoljuk végig, mit keresnek majd egy adott környéken! Megfelelő tömegközlekedési lehetőségeket? Csendes utcákat vagy inkább a belváros közelségét? Jó iskolákat vagy helyettük egyes szolgáltatásokat, például éttermeket és üzleteket? Egyénenként eltérő lehet, hogy ezek közül mit tartanak fontosnak, ám általánosan igaz, hogy mindenki biztonságos környezetre és hangulatos utcákra vágyik, így ezek kapcsán nem érdemes kompromisszumot kötni.
Az otthon típusa
Az otthon típusát, azaz hogy lakást vagy éppen kertes házat keresünk, elsősorban az elhelyezkedés függvényében határozhatjuk meg. Például: ha diákoknak szeretnénk kiadni az ingatlant, akkor egy egyetemek vonzáskörzetében elhelyezkedő dizájnos kis stúdiólakással járhatunk a legjobban. Egy hátsó udvarral rendelkező ház azonban inkább a külső, családbarát kerületekben lehet vonzó bérlemény, ahol kiváló iskolák is vannak a környéken. Emellett természetesen a költségvetési keretünk is nagyban befolyásolja a lehetőségeinket ezen a téren.
Rezsiköltségek
Ma már egyáltalán nem mindegy, hogy egy lakásnak mekkora a rezsije: minden bérlő rá fog ugyanis kérdezni erre az összegre. Ilyen szempontból persze az a legjobb, ha a ház vagy lakás valamilyen zöld energiaforrásra támaszkodik, hiszen hosszú távon mindig ez éri meg a leginkább. Sajnos azonban Magyarországon még elég kevés ilyen lehetőség van. De azért akadnak más tényezők is, amelyek segíthetnek a rezsicsökkentési limiten belül tartani a rendszeres kiadásokat. Népszerűek például a felújított vagy szigorú energetikai szabályok alapján épített lakások, valamint a megfelelő szigeteléssel és nyílászárókkal ellátott otthonok.
Könnyű fenntarthatóság
Egyáltalán nem mindegy, hogy a bevételünk mennyire lesz passzív, azaz: mennyit kell foglalkozunk a lakás fenntartásával. Általános vélekedés, hogy az újabb építésű otthonokkal kevesebbet kell majd foglalkoznunk, hiszen frissen lettek beépítve a vadiúj csőrendszerek, lefektetve a burkolatok és felhúzva a fal. Ez persze nem szabályszerűség, lehet, hogy egy nagy belmagasságú, polgári lakással lesz szerencsénk, ami Budapest belvárosában található. Ha szükséges, vigyünk magunkkal egy szakembert, aki segíthet ennek a kérdésnek a felmérésében! (Ne feledjük azért: a falak mögé ő sem lát be!)
Gondolkodjunk hosszú távon!
Amikor beírjuk a keresőbe, hogy eladó lakások Budapesten, vagy akár azt, hogy eladó kertes házak Szegeden, annyiféle lehetőség tárul elénk, hogy könnyen fókuszt téveszthetünk. Ilyenkor érdemes a fent felsorolt aspektusokat elővenni, és azok alapján is ellenőrizni az ingatlant, ami a szívünket –vagy a szemünket – már megnyerte. Mindezek mellett azért azt is tartsuk szem előtt, hogy ezt az ingatlant nem magunknak keressük, tehát nem nekünk kell megfelelnie, hanem a logikus szempontoknak. Végül, de nem utolsó sorban pedig gondoljunk bele, hogy hosszú távon is jó döntés-e az adott ingatlan megvásárlása!