Megkóstolná a tücsökfehérje szeletet?

A rovarfehérje rendelet februári megjelenése óta egyre több szó esik erről a – nekünk újdonságnak számító – alapanyagról. Van azonban egy hazai cég, aki nemcsak ismeri a piacot, de már forgalmaz is olyan fehérje- és energiaszeleteket, amelyek tartalmaznak tücsökfehérjét. Péter Dániel, a start it @K&H inkubátorprogramban fejlődött Cricks Farm Kft. startup vezetője szerint sok tévhit kering az ehető rovarok felhasználásával kapcsolatban, ami abból adódik, hogy Magyarországon még gyerekcipőben jár a téma. Valójában azonban egy rendkívül dinamikusan növekvő iparágról van szó, ami hamarosan megkerülhetetlen eleme lesz a fenntartható étkezésnek.  

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Erőteljesen megoszlanak a vélemények a rovarfehérje emberi fogyasztásáról – valaki a lehetőséget látja benne, valaki pedig idegenkedik tőle. Ami biztos, hogy egy nemzetközi szinten dinamikusan terjedő és növekvő iparágról van szó. A Technavio piackutató cég elemzése szerint nemzetközi szinten az ehető rovarok piaca 2022 és 2026 között várhatóan több mint 3 milliárd dollárral fog növekedni. Ez közel 30 százalékos bővülést jelentene néhány év alatt, aminek csak 45 százalékát fogja várhatóan kitenni az ázsiai – csendes-óceáni térség, ahol jelenleg is a mindennapi étkezés részét képezik a rovarok.

(Fotó: Cricks Farm)
(Fotó: Cricks Farm)

„A rovarfehérje felhasználása mögött leginkább az áll, hogy a népességszám drasztikus megugrása miatt szükség van a hagyományos állattenyésztés és növénytermesztés mellett alternatív megoldásokra is, hogy hosszútávon is fenntartható lehessen az élelmiszer ellátás” – mondta el Péter Dániel, a Cricks Farm Kft. vezetője. A rovarfehérje a fenntarthatóság szempontjából egy igazi jolly joker. A tücskök tenyésztése ugyanis jóval kevesebb erőforrást – vizet, energiát, takarmányt – igényel, mivel nem használnak külön energiát a testhőmérsékletük fenntartásához. Ráadásul a testük sokkal nagyobb arányban hasznosítható (80 százalék) a hagyományos vágóállatokhoz képest (50 százalék).

„Környezetünk megóvásához nem elég látványos fenntarthatósági célokat kitűznünk, szemléletváltásra is szükség van. Arra, hogy nyitottak legyünk az olyan új, bátor, innovatív megoldásokra, amelyek első ránézésre talán szokatlanok, de jóval környezetbarátabbak annál, amit jelenleg használunk. Erre a startupok merész megoldásai kiváló példát mutatnak” – hangsúlyozta Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője, mivel a start it @K&H, vezető hazai nagyvállalati inkubátorprogramként aktívan segíti az olyan fenntarthatósági startupok fejlődését, mint a Cricks.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo