Mint azt korábban megírtuk a tavasz végéig összesen 150 ezer hektár földet kívánnak eladni. Ebben a körben már halastavak is lesznek, így összesen 260-280 ezer hektárt értékesítenek. Földhöz azok juthatnak, akik megfelelnek a törvényben előírt feltételeknek, és az árverésen a legmagasabb árat kínálják, a helyben lakó földműveseket pedig elővásárlási jog illeti meg. A korábban meghirdetett 200 ezer hektárból 130 ezer hektár állami föld kelt el, amelyek majd a szerződéskötést követő 60 nap után kerülnek a vásárlók tulajdonába.
Ezzel nem mindenki ért egyet
A Greenpeace szerint ugyanakkor bebizonyosodott, hogy a 2015 őszén indított földárverések ténylegesen veszélyeztetik a magyar vidék jövőjét, az ott élő emberek megélhetését; megfosztják a kis- és családi gazdálkodókat a földhöz jutás valódi esélyétől; és tovább rontják az ökológiai gazdálkodás amúgy is kritikus helyzetét. A ma bemutatott Ángyán-jelentés véleményük szerint tényekkel támasztotta alá, miként lettek a földárverések igazi vesztesei Fejér megyében a helyi kis- és családi gazdálkodók.
Dr. Ángyán József jelentésében a 2015. október 15-én elindított, és november 15. – december 31. között Fejér megyében lebonyolított árveréseket elemezte. Az itt lezajlott folyamatok a földprivatizáció állatorvosi lovának tekinthetőek – közölte szerkesztőségünkkel a Greenpeace környezetvédelmi szervezet.