Miért olcsóbb a kézműves péksütemény nyugaton?

Miért és hogyan kerülhet többe egy töltött croissant Budapesten, mint Párizsban?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A prémium pékségek árazását firtató kérdésre a választ a Telex elemző cikkében keresi. De nem kell feltétlenül a Párizsig menni, hogy ekkora különbségeket kapjunk - állítja a lap. Olaszországban a bárokban nagyon sok helyen 1,5 vagy 2 euróért adnak egy csokis-mogyorós krémmel megtöltött croissant-t, egy presszó kávéval kiegészítve 2,5-3,5 euróból meg lehet reggelizni, ami 1000-1400 forintot jelent. Ez Budapesten a kézműves pékségeknél elképzelhetetlen lenne – és akkor még nem beszéltünk arról, hogy az olaszok mennyivel többet keresnek.

A croissant is zöldebb a szomszédban
A croissant is zöldebb a szomszédban
Fotó: bbcgoodfood.com

A nyugati országok áraival való összehasonlítás pedig pont emiatt tűnik abszurdnak: a pékségek költségeinek jelentős részét a dolgozók bérei teszik ki, Nyugat-Európa legtöbb nagyvárosában pedig nagyjából kétszeresét keresik a vendéglátásban, mint nálunk. Vagyis mi valahogy rengeteget bukunk az alapanyagon, a munkaszervezésen vagy valami máson. Ebben a cikkben sorra vesszük, ezekből mi mennyit nyomhat a latba.

ÁFA

Magyarországon az éttermekben az elvitelre kiadott élelmiszerre 18 százalék áfát számolnak fel. Helyszíni fogyasztásnál ez 5 százalék, de ebben az esetben rájön még 4 százalék turizmusfejlesztési hozzájárulás. Összehasonlításként: Franciaországban az éttermekre 5,5-10 százalékos áfakulcsok vonatkoznak, Olaszországban 10 százalékos és Ausztriában is 10 százalék. Ezekben az országokban Magyarországhoz hasonlóan vissza lehet igényelni az áfát – vagyis ebben nincs nagy különbség.

Béradók

A munkajövedelmet terhelő adók európai összehasonlításban -a korábbi magas értékek után - mára inkább valahol középen vagyunk, Magyarországon az OECD adatai szerint átlagosan a gyerektelen dolgozók jövedelmének 41 százalékát szedi be adóként és járulékként az állam. Ez Nagy-Britanniában (31 százalék), Lengyelországban (34 százalék) és Spanyolországban (40 százalék) alacsonyabb, de pont a legfontosabb turisztikai célpontoknál magasabb: Olaszországban például 45 százalék, Franciaországban és Ausztriában pedig 47 százalék.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo