Az önkormányzatok mostanában postázták a vállalkozások iparűzési adófolyószámláját. A folyószámla kivonatot kézhez kapva, többen döbbenten tapasztalták, hogy bár az adóban túlfizetésük volt, a hatóság mégis késedelmi pótlékot rótt ki rájuk.
Mit tehetnek, hogy ez legközelebb ne forduljon elő?
A 2012. májusában leadott bevallás tartalmazza a 2011-es iparűzési adó alapját és összegét a cégnek, ennek alapján kerül megállapításra a 2012. szeptemberében és 2013. márciusában fizetendő adóelőleg. A fizetési határidőre kiszámolt és bevallott összeget kell megfizetni még akkor is, ha a vállalakozás iparűzési adó alapja időközben elmaradt a bázisértéktől (például jelentősen csökkent az árbevétele).
Székely Péter dr., a Saldo adótanácsadója szerint a cég három dolgot tehet fenti esetben. Egyrészt az előírt összeget határidőre befizeti, és a többlet 2013. május 31-én visszajár. Vagy előlegcsökkentést kér az önkormányzattól. Ezt abban az esetben lehet megtenni, ha a várható éves iparűzési adó alapja elmarad a bázistól (például az árbevétele csökken), és így éves szinten kevesebb lesz a ténylegesen fizetendő iparűzési adó. Természetesen ezt a kérelemben számításokkal kell alátámasztania. Harmadik lehetőség, hogy a vállalkozó önhatalmúlag kevesebbet fizet, mert időközben látja, hogy az idei iparűzési adó alapja kevesebb lesz. Ám ez drága megoldás, az önkormányzat ekkor a különbözetre késedelmi pótlékot számít fel, a mindenkori jegybanki alapkamat dupláját, ami jelenleg 13,5 százalék, de évközben többször változhat. Hiába látja tehát a cégvezető, hogy az idei tényleges adatai alapján szeptemberben kevesebb iparűzési adó előleget kellene fizetnie, amennyiben korábban nem kérte az önkormányzattól az előleg csökkentését, a nem befizetett összegre május 31-éig felszámítják a késedelmi pótlékot.
A csökkentési kérelem lehetősége és következményei
Az előleg csökkentését levélben lehet kérni. Ebben az esetben arra kell figyelni, hogy a hatóságnak 30 nap áll rendelkezésére a kérelem elbírálására. Mivel a következő fizetési határidő szeptember közepe, az erre vonatkozó számításokat és adatokat tartalmazó beadványt legkésőbb augusztus közepéig kellett (volna) eljuttatni az önkormányzatokhoz. Ha a cég a fizetési határidőig nem kapta kézhez az önkormányzat előleg csökkentést jóváhagyó határozatát, a korábban megállapított összeget kell befizetnie. A márciusi fizetési határidőre előírt összegre viszont majd kérhet csökkentést, január végén.
Az önkormányzatok általában kedvezően bírálják el a beadványokat, hiszen nekik nincs vesztenivalójuk. Annál több azonban a vállalkozásnak, hiszen ha az év második felében váratlanul „szárnyakat kapnak”, és időközben az önkormányzat által kérésükre csökkentett előleg összegét a tényleges éves összeg időarányos része meghaladja, a hatóság a bevallás beérkezését követően a különbözetre mulasztási bírságot szab ki.
Fordított esetben, ha a vállalkozás a korábbi évhez képest jelentősen megnöveli a bevételét, nem kell felfelé módosítani a bázisadatok alapján kiszámolt előleg összegét.