Most már biztos, hogy még egy hónapja van a kereskedőknek az új pénztárgépek beszerzésére. Szeptember elseje és 30-a között a NAV csak az adóhivatalnál kikérhető üzembehelyezési kód meglétét vizsgálja. A kód megléte a pénztárgépcserére kötelezett adózó vásárlási szándékát fejezi ki, emellett azonban fontos, hogy az érintett a piacon a pénztárgépkínálat tekintetében folyamatosan tájékozódjon. Az átállás ellenőrzésének második fázisa a pénztárgép megléte vagy annak hiányában a megrendelések igazolása.
Az adóhivatal türelmi időt ad a zökkenőmentes átmenethez, és ennek megfelelően kezeli szeptember 30-ig a pénztárgépcserét. Tehát legkésőbb augusztus 31-ig minden érintett vállalkozásnak meg kell igényelnie az üzembehelyezési kódot, viszont a megrendeléseket csak szeptember 30-át követően vizsgálja a NAV. Szeptember áll rendelkezésre, hogy mindenki informálódjon és az igényeinek megfelelő pénztárgépet megtalálja és megrendelje. (Mint azt korábban megírtuk, a múlt héten a NAV és az NGM is több közleményt adott ki, amelyben ez a határidő még nem szerepelt.)
Ha a pénztárgépcserével érintett vállalkozó ezen időszakot követően még mindig nem rendelkezik online adatkapcsolatra képes pénztárgéppel, és annak megrendelését sem tudja hitelt érdemlően igazolni, abban az esetben számíthat bírságra.
A baj az augusztus 31-i dátummal van, amit már minden érintett tényként kezel. A legutolsó ismereteink alapján eddig a határidőig kell az adóhatóságtól megigényelni az új pénztárgépek üzembe helyezéséhez szükséges regisztrációs kódot. Azonban a határidő utolsó napja szombatra esik. Ennek a jelentőségét a tegnapi minisztériumi közlemény adja, amelyben rögzítették, hogy legkésőbb augusztus 30-ig kell a pénztárgépcseréhez szükséges üzembe helyezési kódot megigényelni – írta Fekete Zoltán Titusz, az RSM DTM adómenedzsere legfrissebb blogbejegyzésében.
Ha ez az állítás igaz lenne, akkor az csak azért volna lehetséges, mert a kijelölt határidő anyagi jogi határidőnek minősülne, és mivel a határidő munkaszüneti napra esik, ezért a kötelezettség teljesítése a határidő lejárta előtti utolsó munkanapon esedékes. Azonban a határidő nem anyagi jogi, hanem eljárásjogi természetű! Ezt mindenki abból tudja eldönteni, hogy nem arról van szó, hogy csak augusztus 31-ig lehetett, utána pedig már nem lehet regisztrációs kódot kérni. Hanem ellenkezőleg, aki elmulasztotta a határidőt, annak augusztus 31. után is lehet, sőt kell kódot kérnie.
Ezért a minisztériumi közleményben feltüntetett augusztus 30. biztos, hogy nem minősül, és nem minősíthető a határidő utolsó napjának, hanem a határidő az augusztus 31-ét követő első munkanapon, azaz szeptember 2-án jár le. Ennek fényében nagyon nem szerencsés az augusztus 30-i időpontot, mint határidő utolsó napját megjelölni.
Százezerért is lehet kasszát venni, de csak kettőt
A koreai gyártmányt forgalmazó Alt Cash Kft. tulajdonosaival sikerült aláírni egy megállapodást, amely szerint a társaság vállalja, hogy a pénztárgépgyártás elősegítése érdekében kapott támogatás fejében 2013. november 30-ig tízezer darab pénztárgépet legfeljebb százezer forint nettó eladási áron értékesít. Ilyen eladási ár mellett az adóhivatalnál igényelhető gépenkénti támogatásnak köszönhetően már bruttó ötvenezer forintért is hozzá lehet jutni a teljes piaci áron százharmincnyolc ezer forintba kerülő berendezésekhez. (A támogatás egyéb részleteiről innen tájékozódhat.)
Annak érdekében, minél több vállalkozás juthasson ilyen alacsony áron pénztárgéphez, a megállapodás kiköti, hogy ugyanazon vevőnek legfeljebb két darab kedvezményes pénztárgépet lehet értékesíteni.
Közben újabb online adatkapcsolatra képes pénztárgép jelent meg a piacon, így a pénztárgépcserére kötelezettek már hét engedélyezett gép közül válogathatnak. A Montel Informatika Kft. egy új MINI típusú pénztárgépre kapott forgalmazási engedélyt a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivataltól.