Itt megtalálja, kikhez kell menni az uniós pénzért

Új uniós portál indult, amely országonként megmutatja, hogy melyik bank, kockázatitőke-társaság kínál az adott országban kedvezményes európai uniós forrást induló vállalkozásoknak és kkv-knak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: EU

A most indított Access2eufinance weboldal gyakorlati útmutatóval szolgál az uniós forrásokra pályázni szándékozóknak. Az oldal egyebek mellett egy helyen összegyűjtve országonként listázza, hogy mely bankok vagy kockázatitőke-alapok biztosítanak uniós támogatású finanszírozást. A térképen Magyarországra kattintva megtaláljuk a hazai intézményeket.

A gyűjtőportál összesen 100 milliárd euró forrást jelenít meg egyszerű, átlátható módon, amelyek a különböző lokális pénzintézeteknél elérhetőek a jelen programozási időszakban, azaz 2013 végéig. Az unió számtalan program keretében támogatja a kkv-k hitelhez jutását a helyi pénzintézeteken keresztül. Ilyen a CIP, a Progress mikrofinanszírozás, a Kockázatmegosztási Eszköz (FP7 – Risk Sharing Instrument), az Európai Befektetési Bank (EIB) hitelprogramjai, valamint a Strukturális Alapok.

Az európai kis- és közepes vállalatok (kkv-k) kulcsszerepet játszanak a válság leküzdésében, de ehhez jobb és könnyebben hozzáférhető finanszírozási forrásokra van szükségük, áll a bizottság közleményében. Immár öt éve dolgoznak azon, hogy a helyzet javuljon, ami visszatükröződik a bizottság és az Európai Beruházási Bank (EIB) Csoport most kiadott, közös jelentésében is. Ez áttekinti a kkv-k rendelkezésére álló uniós finanszírozási eszközöket. – A kkv-k pénzhez jutása még mindig nehézségekbe ütközik, ami az egyik legjelentősebb oka napjaink gazdasági hullámvölgyének. Ezért a bizottság elhatározta, hogy kitágítja a kkv-knak nyújtott garanciaprogramot a 2014–2020 között zajló új COSME program keretében. A tapasztalatok szerint a programban nyújtott minden egyes euró átlag 30 euró bankhitelt indukálhat. Ez kritikus annak érdekében, hogy Európa munkahelyteremtő motorjai, a kisvállalkozások újra zökkenőmentesen működhessenek. Ezek a cégek hozzák létre az új munkahelyek 85 százalékát – mutatott rá Antonio Tajani, az Európai Bizottság iparért és vállalkozáspolitikáért felelős alelnöke.

Közel 220 ezer kkv jutott forráshoz a CIP Programban

Az EIB Csoport kkv-knak nyújtott támogatása elérte a 13 milliárd eurót 2012-ben. Ezen felül a versenyképességi és innovációs keretprogram (CIP) keretében nyújtott támogatott garancia – az összege 1,1 milliárd euró volt – hozzájárult, hogy több mint 220 ezer kisvállalkozás szerte Európában több mint 13 milliárd eurónyi hitelhez és 2,3 milliárd euró kockázati tőkéhez jusson, olvasható a bizottság közleményében.

A hitelnyújtási garanciaprogram olyan esetekben használható, amikor a vállalkozó vagy a kisvállalat nem rendelkezik megfelelő biztosítéki háttérrel, és ezért a bank nem finanszírozná. A támogatott garancia haszonélvezőinek 90 százaléka legfeljebb tíz főt foglalkoztató kis cég, vagyis épp az a vállalkozói réteg, amely a legnehezebben jut hitelhez Magyarországon és a legtöbb uniós országban. Az átlagos hitelnagyság 65 000 euró, azaz hozzávetőleg 19,5 millió forint.

Az elsősorban a kis- és középvállalkozásokat (kkv-k) megcélzó CIP az innovációs tevékenységeket – többek között az ökoinnovációt – támogatja, jobb hozzáférést biztosít a finanszírozáshoz és vállalkozástámogató szolgáltatásokat nyújt a különböző régiókon belül. Ezen túlmenően ösztönzi az információs és kommunikációs technológiák jobb kihasználását, és nagyban hozzájárul az információs társadalom fejlesztéséhez. A három operatív programból álló, 2007-től 2013-ig tartó kezdeményezés előmozdítja a megújuló energiák fokozott használatát és az energiahatékonyságot is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo