A jól működő HR olyan tevékenységeket végez nap, mint nap, amelyek a munkavállalók termelékenységét növelik, ezáltal a vállalat képes lesz üzleti céljait elérni.
Lássuk, mi az a néhány HR tevékenység, ami azonnali pozitív hatást hozhat a szervezet teljesítményében!
Rendszerszintű gondolkodás – egyszeri, ad-hoc fejlesztési programok helyett ajánlatos HR rendszerben gondolkodni, és olyan szisztémát, rutint kialakítani, ami a szervezetet a vállalati célok elérésére sarkallja. Egy ilyen integrált HR program részeseként minden munkavállaló tudni fogja a feladatát az üzleti siker érdekében.
Belső kommunikáció - a legelhanyagoltabb stratégiai eszköz, amit legtöbbször nem használnak ki a vezetők a céljaik eléréséhez. A kommunikáció is a HR rendszer része, de önállóan is komoly eredményt hozhat a vállalatnak, ha megfelelő időben megfelelő üzenetekkel, információval látják el a munkavállalókat. Ide tartozik a tudásmegosztás és a virtuális tér, ahol munkaidőben és munkaidő kívül egyaránt mozoghatnak az emberek. A kevesebb több – ez a kommunikáció esetében nagyon igaz –csak annyi információt és akkor adjunk át, amikor valóban súlya lehet, különben elvész a csatazajban.
A valódi teljesítmény jutalmazása – szintén a HR rendszer része, de önálló programként is életképes. A teljesítményértékelés akkor éri el a célját, ha a vállalat elismeri és példaképként kezeli a jól teljesítő munkavállalókat, akik a legtöbb hasznot hozták a céghez. Az értékteremtés elismerése megerősíti a többi munkavállalót is abban, hogy mi a fontos, mi az elvárás és mi a jutalom alapja a cégnél. Ha az erkölcsi és anyagi elismerés együtt jár, akkor a kívánt értékrend szerinti eredmény teljesítésére törekszenek majd a munkavállalók.
Olcsó és egyszerű toborzás – különösen tudás-intenzív területeken érdemes megerősíteni a belső toborzást, hogy ne vérezzen a terület, amíg új munkavállalók megérkeznek. Ennek számos lehetséges módja van, amit nagyon ritkán használnak a cégek. A toborzás-kiválasztás ugyancsak az integrált HR rendszer része kell hogy legyen, de önállóan is néhány egyszerű szabály alkalmazásával flottul elvégezhető. A napjainkban – főleg nagyvállalatoknál végzett és nekik nyújtott – toborzás-kiválasztás már körülményes és drága gyakorlat egy kis vagy közepes méretű vállalkozás számára, ezért alternatív megoldásokat alkalmaznak sikerrel. (Remekül használható például a munkavállalói ajánlás rendszere, amivel még spórolhat is a cég.)
Belső erőforrások rugalmas mozgatása – Ugyancsak a HR rendszer része az erőforrás-terv. Ez azért fontos, mert egyre több a szezonális és projekt munka a vállalatoknál. A túlterheltség elkerülhető, ha ezt tudatosan, belső mozgatással, tervszerűen kezelik. Így a tűzoltás helyett a könnyed és rugalmas változás-követés lesz a napi rutin. (A szervezeteknek egyébként is muszáj manapság bírni a változást a túléléshez. Itt olvashat arról, hogyan növelhető az agilitás képessége.)
A fenti néhány ötlet hozzájárul a vállalati papírmunka csökkentéséhez, a káros stressz csökkentéséhez, és az erőforrások optimális kihasználásához is. Fontos, hogy a HR ne egy üzleti terület mellett működő, lazán és időszakosan kapcsolódó bürokrata terület legyen, hanem a vállalat részeként napi munkája során üzleti értéket teremtsen. Transzparens és mérhető HR működés a jövő sikerének a záloga, ami a vállalat boldogulását szolgálja.
Antal Melinda Human Excellence