Négy tipp, hogy jó áron adjuk a terméket!

A legtöbb kisvállalkozás vagy költség, vagy konkurensei árak alapján szabja meg a saját árait, ám ez a módszer árversenyt és csökkenő profitot eredményezhet. Íme néhány szempont, amit érdemes figyelembe vennünk.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az egyes termékek életciklusa lecsökkent, ezzel párhuzamosan a cégek is egyre rövidebb időt élnek meg. Az ok, hogy a termékek és a szolgáltatások felcserélhetők és az interneten keresztül bárhonnan be is szerezhetők. Egy csaptelep megvásárlásához már nem csak a sarki (vagy legalábbis városi) szerelvényboltból választunk, Kínából, vagy az Egyesült Államokból is házhoz szállítják, akár olcsóbban is. A folyamat eredménye, hogy a végső érv sok esetben az ár lett az ügyfélnek, így a vállalatok csak arra ügyeltek, hogy minél nyomottabb áron kínálják termékeiket. Azonban ha az eladási folyamat végén már csak az ár dönt, akkor kudarcot vallottunk abban, hogy termékünk egyéb előnyeit kidomborítsuk: azt az ügyfelet, aki végső soron az ár miatt pártolt el tőlünk, már jóval korábban elvesztettük. (Egy jó sztori is lehet a jó ár kulcsa.) Ezért most a figyelmébe ajánlunk néhány szempontot, amelyet érdemes figyelembe venni az árképzésnél.

1. Pozicionáljuk a termékünket!

Iparágtól függően bevált gyakorlat, hogy a bekerülési árra ráteszünk mondjuk 40 százalékot, és ezzel le is tudtuk az árképzést.  Pedig ez korántsem olyan jó megoldás, mint hinnénk. Célszerű törekedni inkább a márka jó pozicionálására.  Amennyiben ugyanis jól tudunk fókuszálni egy adott célpiacra, meg tudjuk különböztetni magunkat a konkurenciától, és ezt ügyesen kommunikáljuk, akkor jelentősen magasabb árakat is elfogadtathatunk vevőinkkel. Egy jól pozicionált cég, márka magasabb áron is el tudja adni ugyanazt, amit a kevésbé jól pozicionált konkurense olcsóbban kínál.

A túl alacsony ár senkinek nem jó
A tisztességtelen forgalmazói magatartás hosszú távon magasabb árakhoz, szűkebb kínálathoz, adott esetben környezetvédelmi és emberi jogi problémákhoz vezet a Tudatos Vásárlók Egyesületének a nagykereskedelmi láncok árlenyomó hatását vizsgáló szimpóziuma szerint.
2. Kisebb volumenre és magasabb árra törekedjünk!

Jobb, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a magasabb ár miatt eleinte kevesebben fogják megvenni a terméket. A nagyobb profit mellett az a tudat is vigasztaljon minket, hogy a magas ár a későbbi vásárlók számára is vonzóbbá teszi a portékát. Ez a marketinget is megkönnyíti, hiszen az úttörő csoportok számára jobban fókuszálható, erősebb marketing üzeneteket lehet készíteni.Így 2-3 hónap után "leárazhatjuk" a termékünket arra a szintre, amiért eredetileg árultuk volna, és ehhez a marketingünket is hozzáigazíthatjuk, hogy az megfeleljen a tömegesebb eladásoknak. Jó, ha tisztában vagyunk a fogyasztói szokásokkal is: egy újdonságot eleinte csak a bátrabbak vásárolnak, akik hajlandók többet is fizetni. Csak egy idő után indul be a tömeg, a végén pedig azok, akik minden újtól irtóznak, de mikor már mindenki megvette, akkor ők is engednek a nyomásnak.

3. Árazzunk darabolva!

Termékeket, szolgáltatásokat nagyon könnyű feldarabolni, pláne, ha az elérhetőbbé, vonzóbbá teszi azt a célközönség számára. Amennyiben nem az egész szolgáltatást csak egy részét kínáljuk, de alacsonyabb áron, szélesebb célcsoportot érhetünk el vele, ráadásul, ha összeadjuk az adott szolgáltatás valamennyi részét, akkor összességében magasabb áron értékesítjük ugyanazt, csak több részletben. Ha valaki egyben veszi meg a szolgáltatást, terméket, akkor érdemes kedvezményt adni rá.

Ne fussunk a pénzünk után!
Vállalkozóként valószínűleg többen voltak már abban a helyzetben, hogy dolgoztak, úgy érezték, megy az üzlet, mennek az eladások, a forgalom látszólag szépen alakul, ennek ellenére soha nincs pénz éppen arra, amire kéne, mi több, a vállalkozás tőkéje egyre csak fogy. Nemhogy pénzt nem hoz, hanem pénzt kell beletenni ahhoz, hogy működni tudjon. Amíg van miből. Szakértőnk segít, hogy lehet elkerülni ezt az áldatlan állapotot.
4. Piackutatás helyett ezt csináljuk!

Az árképzés egyik eleme a piackutatás, amikor választ keresünk arra: mennyit lenne hajlandó fizetni termékünkért/szolgáltatásunkért az átlagos vevő. Ritkán születik olyan félrevezető eredmény piackutatásból, mint az árral kapcsolatos információ.  Soha ne határozzuk meg az árainkat és a várható eladásokat piackutatásban adott válaszokra alapozva, mert a vásárlók következetesen mást mondanak, amikor csak elméletben játszanak a gondolattal, és mást, amikor a gyakorlatban fizetniük is kell érte.

Ehelyett próbáljuk ki inkább azt, hogy amikor egy vevőnk épp fizetne, megkérdezzük tőle, hogy mi lenne a legmagasabb ár, amit adna ezért a termékért vagy szolgáltatásért? De hozzátesszük, hogy egy kalapból húznia kell egy cetlit, amin egy véletlen szám található. Ha az ő általa mondott maximális ár magasabb, mint a cetlin lévő, akkor ki kell fizetnie a cetlin látható árat a saját pénzéből. De amennyiben a vevő által megjelölt maximális ár alacsonyabb, mint a cetlin lévő, akkor nem veheti meg a terméket. Így kézzel fogható következménye lesz annak, ha a vevő túl- vagy alábecsüli azt az árat, amit maximálisan kifizetne. A kutatások során bebizonyosodott, hogy ezt, az első hallásra fura módszert igazolják a későbbi tapasztalatok.

HOGY MŰKÖDIK AZ ÁRKÉPZÉS?
A várható költségek becslése után látható, mekkora bevétel szükséges a cég legalább nullszaldós működéséhez. Így –a versenytársak, piaci lehetőségek függvényében- már tudunk árakat kialakítani. Számolhatunk visszafelé is: a piaci realitások ismeretében megbecsüljük, adott árakon mekkora forgalmat remélhetünk. Utána ki kell számolnunk, a becsült forgalom milyen költségek árán érhető el.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo