Ha nem szeretnénk úgy kezdeni az új évet, hogy a bankszámlánkhoz nem férünk hozzá, akkor érdemes minél előbb leadni a banknak a tényleges tulajdonost igazoló nyilatkozatunkat. A tényleges tulajdonosi nyilatkozat hiányában a bank köteles 2015. január 1. napjától az ügyleti megbízásokat visszautasítani vagy a számlaszerződést megszüntetni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha elmulasztjuk a kitöltött nyilatkozatot év végéig eljuttatni a bankunkhoz, akkor január 1-től nem tudunk majd hozzáférni a számlánkon található pénzhez.
Minderre a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2007. évi CXXXVI. törvény 2013. július 1 - én hatályba lépő módosításai következtében lett szükség hirtelen. A tényleges tulajdonos fogalmában történő változásnak köszönhetően azon ügyfelek jelentős részénél is szükség van az érintett természetes személy(ek) beazonosítására, akik a törvénymódosítás előtti nyilatkozattételi kötelezettségüknek már eleget tettek. (A változásról ld. keretes írásunkat.)
Mivel a bankoknak jelentős mennyiségű nyilatkozatot kell rövid idő alatt feldolgoznia, érdemes minél előbb letudni ezt az újabb adminisztrációs kötelezettséget.
Az új nyilatkozat a korábbihoz hasonlóan kötelezővé teszi, hogy a természetes személy nyilatkozzon arra vonatkozóan, hogy a saját vagy a tényleges tulajdonos nevében vagy érdekében jár el, a jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet képviselője nyilatkozzon a társaság felett ellenőrzést gyakorló, azt végső soron irányító tényleges tulajdonos természetes személy(ek)ről függetlenül attól, hogy a tulajdonosi jogok gyakorlása közvetve vagy közvetlenül történik.
A korábbi nyilatkozatoktól eltérően azonban változás következett be a tényleges tulajdonos természetes személy(ek)re vonatkozó, bejelentéssel érintett adatok tekintetében. Az új típusú nyilatkozaton a tényleges tulajdonos következő adatainak megadása kötelező: teljes neve; lakcíme; állampolgársága; születési helye, ideje; azonosító okmányának típusa és száma; anyja neve; tényleges tulajdonos kiemelt közszereplőnek minősül- e; külföldi állampolgár magyarországi tartózkodási helye.
Az új nyilatkozat kitöltésénél figyeljünk rá, hogy valamennyi tényleges tulajdonos természetes személy(ek)re vonatkozó adatot teljes körűen adjunk meg.
Változások a nyilatkozat kitöltésével és adatok megadásával kapcsolatban
Az új nyilatkozat a korábbihoz hasonlóan kötelezővé teszi, hogy a természetes személy nyilatkozzon arra vonatkozóan, hogy a saját vagy a tényleges tulajdonos nevében vagy érdekében jár el, a jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet képviselője nyilatkozzon a társaság felett ellenőrzést gyakorló, azt végső soron irányító tényleges tulajdonos természetes személy(ek)ről függetlenül attól, hogy a tulajdonosi jogok gyakorlása közvetve vagy közvetlenül történik.
A korábbi nyilatkozatoktól eltérően azonban változás következett be a tényleges tulajdonos természetes személy(ek)re vonatkozó, bejelentéssel érintett adatok tekintetében. A Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. által használt új típusú nyilatkozaton a tényleges tulajdonos következő adatainak megadása kötelező: teljes neve; lakcíme; állampolgársága; születési helye, ideje; azonosító okmányának típusa és száma; anyja neve; tényleges tulajdonos kiemelt közszereplőnek minősül - e; külföldi állampolgár magyarországi tartózkodási helye (lásd formanyomtatványban megjelölve) .
Az új nyilatkozat kitöltésénél figyeljen arra, hogy valamennyi tényleges tulajdonos természetes személy(ek)re vonatkozó adatot teljes körűen adjon meg.
a) az a természetes személy, aki jogi személyben vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetben közvetlenül vagy - a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 8:2. § (4) bekezdésében meghatározott módon - közvetve a szavazati jogok vagy a tulajdoni hányad legalább huszonöt százalékával rendelkezik, ha a jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet nem a szabályozott piacon jegyzett társaság, amelyre a közösségi jogi szabályozással vagy azzal egyenértékű nemzetközi előírásokkal összhangban lévő közzétételi követelmények vonatkoznak, (pl. nyilvános részvénytársaság)
b) az a természetes személy, aki jogi személyben vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetben - a Ptk. 8:2. § (2) bekezdésében meghatározott - meghatározó befolyással rendelkezik. A Ptk. 8:2. § (2) szerint a befolyással rendelkező akkor rendelkezik egy jogi személyben meghatározó befolyással, ha annak tagja vagy részvényese, és
1. jogosult e jogi személy vezető tisztségviselői vagy fel ügyelőbizottsága tagjai többségének megválasztására, illetve visszahívására; vagy
2. a jogi személy más tagjai, illetve részvényesei a befolyással rendelkezővel kötött megállapodás alapján a befolyással rendelkezővel azonos tartalommal szavaznak, vagy a befolyással rendelkezőn keresztül gyakorolják szavazati jogukat, feltéve, hogy együtt a szavazatok több mint felével rendelkeznek.
c) az a természetes személy, akinek megbízásából valamely ügyleti megbízást végrehajtanak
d) alapítványok esetében az a természetes személy,
1. aki az alapítvány vagyona legalább huszonöt százalékának a kedvezményezettje, ha a leendő kedvezményezetteket már meghatározták,
2. akinek érdekében az alapítványt létrehozták, illetve működtetik, ha a kedvezményezetteket még nem határozták meg, vagy 3. aki tagja az alapítvány kezelő szervének, vagy meghatározó befolyást gyakorol az alapítvány vagyonának legalább huszonöt százaléka felett, illetve az alapítvány képviseletében eljár, továbbá
e) az a) -b) alpontokban meghatározott természetes személy hiányában a jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet vezető tisztségviselője;