Általában nem romlott a fizetési morál 2011-ben, amikor is a késedelmes fizetések legfőbb oka a kis vállalkozások készpénzhiánya, a verseny és a hitelhez jutás nehézségei voltak. Ezekben az idén sem várható változás, így továbbra is negatívan hatnak a vállalatok pénzügyi helyzetére. Ugyanakkor költségvetési ösztönző intézkedések tompíthatják a gazdasági kockázatokat és támogathatják a vállalati aktivitás fokozódását derül ki a Coface nemzetközi hitelbiztosító legfrissebb elemzéséből.
A kínai vállalatok 90 százaléka vesz igénybe valamilyen hitelt
A 2008-as válság kitörése óta a szállítói hitelek váltak a kínai vállalatok legfőbb finanszírozási forrásává. Tavaly 90 százalékra nőtt azoknak a cégeknek az aránya, amelyek ezt a módszert alkalmazzák - négy évvel ezelőtt még csak 65 százalékos volt ez az arány. A jelenség egyrészt a versenyhelyzetre vezethető vissza (a felmérésben választ adók 53 százaléka nevezte ezt meg); továbbá az üzleti partnerek között bizalom erősödésére (a válaszadók 23,5 százaléka szerint. Kevesebb vállalat kényszerült arra, hogy a partnerei cash-flow problémáiból adódóan kínáljon nekik szállítói hitelt (2011-ben 17 százalék szemben a 2010-es 25 százalékkal). Habár a szállítói hitelek egyre elterjedtebbé váltak, a szerződés szerinti fizetési feltételek csökkentek 2011-ben. A tranzakciók közel 75 százalékát 60 napos (vagy annál is kevesebb) feltétellel kötik, ami csökkenti a kockázatokat, a 90 napos (vagy annál több) határidejű tranzakciók egyre ritkábbak, és jellemzően egyszeri ügyletekre vonatkoznak.
A szállítói hitelek terjedése nem csak Kínára jellemző, világszerte tapasztalható trendről van szó, ami alól Magyarország sem jelent kivételt - mutat rá Kárpáti Gábor, a Coface Hungary ügyvezető igazgatója. Hazánkban is napi kérdésként merül fel, hogy ki vállalja az egyes ágazatok, vállalatok finanszírozásában a tényleges kockázatot. A válság kirobbanása óta eltelt időszakban háttérbe szorult a banki finanszírozás, szűkült ez a hitelpiac, miközben (egy-két negatív évet kivéve) szinte folyamatosan bővítik eladásaikat az amúgy alultőkésített cégek - ezeket pedig a szállítók finanszírozzák, azaz: még ha egy-egy értékesítés vonatkozásában rövidebb időre is kínálják ezeket a szállítói hiteleket, általuk szinte folyamatosan ők finanszírozzák az erre rászoruló partnereiket. Mindezek fényében nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos kezelni ezeknek a hiteleknek a kockázatait - hívja fel a figyelmet Kárpáti.
A fizetési késedelem gyakoribb, de rövidebb ideig tart
A szállítói hitelek terjedésének egyik jogi következményeként a kínai vállalatoknak gyakrabban kell megküzdeniük helyi vásárlóik fizetési késedelmének a hatásaival. Ez a cégek 79 százalékát érinti, szemben a 2010-es 67,4 százalékos aránnyal. Megjegyzendő azonban, hogy 2008-ban még a vállalatok több mint 90 százaléka számolt be lejárt követelésről.
Ugyanakkor rövidült a fizetési késedelem ideje; csupán 10 százalékuk haladta meg a lejárat utáni 90 napot. A benyújtott számlák 36,5 százalékát 30 napon belül rendezik, ez az adat 2008 óta folyamatosan javul.
Nagyon fontosnak tartja a Coface ügyvezető igazgatója, hogy a cégek ne csak azt tekintsék kiemelt szempontnak, hogy milyen fizetési határidőket tudnak kialkudni, hanem saját cégük likviditása szempontjából alaposan fel kell térképezniük azt is, hogy esetleg milyen fizetési késedelemre számíthatnak az adott ágazatban, az adott cég részéről. Kínában ugyan - három szektort leszámítva - az elmúlt időben inkább javult a helyzet ezen a téren, ám világszerte inkább romlott. S miután ma már a szállítói láncok gyakran nagyon komplexek, szerteágazóak, egyetlen egy láncszem (cég) fizetési késedelme bajt okozhat, s nyomában akár dominóként további cégek is dőlhetnek. Azaz, még ha a közvetlen vevője általában rendben fizet is a magyar cégnek, ha felé nem teljesítik időben a fizetést, a mai kifeszített likviditási helyzetben ez komoly bajokat okozhat. Nem lehet elégszer és eléggé hangsúlyozni, hogy a cégek feltétlenül vegyék igénybe a követelésbiztosítási szolgáltatásokat, amelyekkel nagymértékben kiszűrhetőek a kockázatok.
Három ágazatra nem vonatkozik az általános trend
Kínában három ágazatra nem vonatkozik az általános trend: ezek egyrészt az építő- és az acélipar, amelyek esetében a fizetési késedelem gyakran 60 napnál is hosszabbra nyúlik. A harmadik szektor a napenergia iparág, amit érdemes szoros figyelemmel követni, miután túlzott kapacitások és túltermelés alakult ki ebben az alternatív energiaszektorban. A kiemelkedően magas árak és az állami szubvenciók hiánya miatt a hazai piac fogyasztása nagyon alacsony, ám ennek ellenére az ágazat növekedése továbbra is lendületes.
A napenergia, illetve általában az alternatív energiatermelés területén magyar cégek is fantáziát látnak a kínai piacon, akár ottani jelenlét megteremtésével, akár szállításokkal. Éppen ezért érdemes figyelemmel kísérniük a fenti tapasztalatokat - mutat rá Kárpáti Gábor. Így tehát a napenergia termelésben - de persze minden más olyan ágazatban, ahol negatív tendenciákkal találkozhatunk - a siker, a hosszú távú eredményes működés kulcsa a szigorúbb követeléskezelés és prevenciós eljárások, módszerek alkalmazása lehet.
A kínai cégekről is elérhetőek céginformációk, őket is rendre értékelik a fizetőképesség szempontjából, s ha egy magyar partner a kínai cég késedelmes fizetését tapasztalja (még ha csak harmincnaposat is), érdemes felvennie a kapcsolatot egy követelésbehajtó céggel, amit - például a Coface esetében - megtehet Magyarországon keresztül is.
Egyébként a Coface felméréséből az is kiderül, hogy miként tavaly is, úgy az idén is a fizetési késedelmek elsődleges oka az ügyfél nehéz pénzügyi helyzete - ezt a válaszadók 63 százaléka tudatta. Ennek oka összetett, hozzájárul a készpénzhiány éppen úgy, mint a versenyhelyet és a külső finanszírozás hiánya.