Csökkent a német befektetők bizalma Magyarországon

A magyarországi német társaságok jelenleg kevésbe optimisták a magyarországi gazdasági helyzetet illetően, mint fél évvel ezelőtt. A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara aktuális felmérése egybecseng azon előrejelzésekkel, miszerint jövőre lassulhat a magyar gazdaság növekedési üteme.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Mind a nemzetgazdaság egésze, mind saját vállalatuk tekintetében a magyarországi német vállalatok már nem olyan optimisták, mint a 2018. februárban végzett felmérésben. A tavaszi elemzésben a vállalatok szinte minden kérdésben több mint tíz éve nem látott bizalmat fejeztek ki, a jelenlegi, szeptember elejétől október elejéig végzett felmérésben azonban nem sikerült újra elérni ezt a magas szintet .

A magyar gazdaság jelenlegi helyzetét még hasonlóan pozitívnak tekintik a cégek, mint tavasszal, de az elkövetkező időszakra vonatkozó kilátások némileg beborultak” – nyilatkozta Dale A. Martin, a DUIHK elnöke az eredmények bemutatása alkalmából. Jelenleg a felmérés szerint a válaszadók mindössze 35 százaléka várja az általános gazdasági helyzet további javulását (tavasszal: 43%), ugyanakkor viszont 13 százalék a romlásra számító vezetők aránya (tavasszal: 6%). Hasonló képet mutat a saját iparág és a saját üzleti helyzet értékelése is.

A pozitív és negatív válaszok egyenlege

(százalékban)

Forrás: DUIHK-Konjunktúrafelmérés 2018/09

Ez elsősorban az értékesítési elvárások jelentős mértékű visszafogására vezethető vissza: Tavasszal a válaszadók 70 százaléka az árbevétel emelkedésére számított, és csak 6 százalék annak csökkenésére. Jelenleg az arány mindössze 55 – 17 százalék. Ugyanez érvényes az export-elvárások esetében is: A pozitív és negatív várakozások aránya a tavasszal mért 42 – 5 százalékról most 27 – 11 százalékra tolódott el.

Ezek az becslések összhangban vannak más intézmények előrejelzéseivel. Az Európai Bizottság pl. júliusi előrejelzésében megállapította, hogy a belföldi kereslet továbbra is dinamikusan fejlődik, azonban a külföldi piacokon uralkodó helyzet egyre kevésbé támogatja a növekedést.

Kelendő a magyar agy a német iparvidékeken
A Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány (BVK) 8. Be Smart versenyének nyertes startupjai a Ruhr Summiton, a Ruhr-vidék legjelentősebb, kiállítással és B2B találkozókkal összekötött startup konferenciáján mutatkoznak be október 11-12-én, Bochumban. A Közalapítvány és Magyarország Düsseldorfi Főkonzulátusa másfél éve tartó, intenzív együttműködésének köszönhetően számos magyar startup ért már el üzleti sikereket az Észak-Rajna-Vesztfália régióban.
A gyengülő növekedési kilátások elkerülhetetlenül a foglalkoztatási és a befektetési szándékokkiigazításához is vezetnek. Tavasszal még a megkérdezett vállalatok 53 százaléka jelezte, hogy növelné munkahelyeinek számát, és csak 9 százalék számolt be csökkentési szándékról, a jelenlegi felmérésben ez az arány viszont már csak 41 – 15 százalék. A beruházási terveknél hasonló eltolódás mutatkozik: a tavaszi felmérésben a válaszadók 43 százaléka tervezett több, és 11 százalékuk kevesebb beruházást, mint az előző évben, jelenleg azonban ez az érték 37, ill. 13 százalék.

Tekintettel ezekre a tendenciákra, a DUIHK a folyó évre továbbra is erős, mintegy négy százalék körüli gazdasági növekedésre számit, de 2019-re bizonyos mértékű lassulásból kell kiindulni, mondta a Kamara elnöke, Dale Martin.

Az exportgazdaság gyengébb külföldi keresletet tapasztal

Érdemes azonban a válaszokat az exporthányad függvényében is vizsgálni. Megállapítható, hogy az erősen exportorientált vállalatok a nemzetgazdaság és a saját vállalat jelenlegi helyzetét pozitívabban látják, mint a kevésbé exportorientált vállalatok. Az elkövetkező évre vonatkozó elvárások esetén pedig legfeljebb azonosak, de többnyire kevésbé optimisták a főleg a világpiacra termelő vállalatok válaszai, mint az alacsony exportorientációjú vállalatoké.

A legnagyobb kockázat a saját üzleti fejlődéséhez

az elkövetkezendő 12 hónapban (részvények százalékban, csak egy lehetséges válasz)

Forrás: DUIHK-Konjunktúrafelmérés 2018/09

A nagy exporthányaddal rendelkező cégek jelenleg ugyan még nagyobb arányban vennének fel új munkatársakat, de sokkal inkább visszafogottabbak, ami a beruházási terveket illeti. Úgy tűnik, hogy az exportkereslet jelenleg még indokolja a magas foglalkoztatást, de a kapacitások további bővítése már nem tűnik feltétlenül szükségesnek.

Érdemes megemlíteni ebben az összefüggésben, hogy az exportorientált vállalatok esetén a munkaerőköltség várt emelkedése „csak” 8 százalék, míg az inkább belpiaci orientáltságú vállalatoknál 10 százalékkal számolnak, amit a nemzetközi piacokon tapasztalható erősebb versenyre lehet visszavezetni.

A szakemberhiány továbbra is a legnagyobb kockázat

A szakképzett munkavállalók hiánya továbbra is dominál a jövőbeni kockázatok kérdésére adott válaszok között: minden negyedik vállalat esetében az elkövetkező tizenkét hónapban ez jelenti a vállalat üzleti fejlődésének legsúlyosabb kockázatát, közvetlenül utána pedig következik munkaköltségek alakulása. Mindkét esetben az erősen exportorientált vállalatok még inkább érintettnek érzik magukat, mint az egyéb vállalatok. A kereslet alakulását a harmadik legnagyobb kockázatnak nevezték meg, ami összhangban van a gazdasági fejlődés kevésbé optimista értékelésével.

Előrejelzések a magyar gazdaságra

előrejelzés dátuma

gazdasági növekedés százalékban

2018

2019

Európai Bizottság

2018.07. 12.

4,2

3,0

Kormány (2019-es költségvetési tervezet szerint)

2018. 06.13.

4,3

4,1

Nemzetközi Valutaalap (IMF)

2018.10.09.

4,0

3,3

Magyar Nemzeti Bank (MNB)

2018.09.20.

4,4

3,5

Végül érdemes még megemlíteni az árfolyam kérdését. Utóbbi különösen a belső piacra irányuló vállalatok esetén nem elhanyagolható kockázat, hiszen számukra a gyengébb forint elsősorban magasabb beszerzési árat jelent az importált áruk esetében, miközben az exportorientált vállalatoknak általában inkább kedvez a gyengébb árfolyam.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo