2014. május 30-tól nem lehet trafikot működtetni egyetlen benzinkúton sem, nem üzemelhet trafik 2500 m2-nél nagyobb alapterületű üzlethelyiségben (például hipermarketben, plázában stb.), sem azokból leválasztva, sem azok kiegészítő üzletsorán, vagy parkolójában. A változások a jelenleg működő trafikokat is érintik. Ennek megfelelően, akinek üzlete a fenti kritériumok valamelyikének nem felel meg, annak legkésőbb 2014. május 30-ig módosítania kell telephelyét úgy, hogy eleget tegyen a jogszabályban meghatározott feltételeknek. Aki ezt megteszi, annak dohány-kiskereskedelmi engedélyét a NAV határozattal módosítja, így az üzlet működésében nem keletkezik fennakadás. Ellenkező esetben az engedély módosítására nincs jogszerű mód, ezért azt visszavonják.
A költöző trafikoknak azonban figyelemmel kell lenni arra is, hogy nem nyitható trafik egy másik dohánybolt bejáratától a KRESZ szabályainak megfelelő gyalogosútvonalon számított 200 méter távolságon belül. Aki tehát új nemzeti dohányboltot kíván kialakítani, annak figyelembe kell vennie a fenti szabályokat, ellenkező esetben a NAV nem adhat dohánytermék kiskereskedelmére vonatkozó engedélyt.
Mint azt korábban megírtuk: a rendelet indoklása szerint az aránytalan forgalomkülönbségek miatt kellett változtatni a szabályokon. A 6300 dohányboltból, a hipermarketekben, plázákban, benzinkutakon működő 200 dohánybolt a piaci forgalom 17 százalékát lefölözte. Ezzel szemben 2500 trafik a megélhetés határán van.
Tavaly július 1-jén hatályba lépett az új kiskereskedelmi struktúrát, azaz az árusítható helyek számát és helyét is rögzítő dohánytörvény. A szabályozásból kifolyólag a korábban megszokott elárusítóhelyeket felváltották a nemzeti dohányboltok. Ez érdemben átalakította a fogyasztói szokásokat is – egy felmérés szerint. A vásárlások gyakorisága szerint a tendencia egyértelműen azt mutatja, hogy ritkábban, de alkalmanként nagyobb mennyiséget vásárolnak a dohányosok. Az új hálózat kialakításával a törvény egyik legfőbb célja a dohányzás visszaszorítása. A válaszadók 69%-a gondolja úgy, hogy ezzel a szigorú tiltással nem lehet huzamosabb ideig a fiatalkorúak dohányzását visszaszorítani.