A főnök a saját teljesítményéért is felel

Mit tehet az a vezető, aki érzi, hogy a hatékony munkavégzésnek önmaga a gátja? Mondhatjuk, hogy az első lépésen már túl is van, hiszen, az hogy felismerte, hol a probléma gyökere. De vajon hogyan tovább? Szakértőnk segítségével ennek jártunk utána.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Folyton ugyanazokba a falakba ütközünk, hasonló viták hangzanak el a vezetői értekezleteken, mintha egy körhintán ülnénk. Vajon bennünk van a hiba?

A hazai vállalkozói rétegben nagyon jellemző, hogy vezetői képzettség, tudás nélkül került valaki egy cég élére. Természetesen a szakmai tudás és tapasztalat megkérdőjelezhetetlenül fontos ahhoz, hogy valaki jó vezető legyen, de vezetőként a stabil önismeret legalább annyit nyom a latban, mint a szakmai tapasztalat. Ez ugyanis az alapja annak, hogy tudjuk, merre kell fejlődnünk.

Kép:Pixabay

Önismeret - az első lépések

Ha az önismeretünk kerül terítékre, érdemes megvizsgálni, hogy melyek azok a hibák, amik rendszeresen előbukkannak a munkánk során. De természetesen az is kerüljön a kalapba, hogy miben vagyunk sikeresek. Zádrovich Alíz business coach szerint ebben sokat segíthet, ha felidézünk korábbi szituációkat: olyanokat, amikor különösen eredményesek voltunk, és olyanokat is, amikor kudarcot vallottunk. Ezeket a helyzeteket alaposan kielemezve ráismerhetünk a legfőbb erősségeinkre és a gyenge pontjainkra.

Az apró szokások meglepő ereje
Ha sikerülne levetkőzni a rossz szokásokat, megváltozna az életünk - gondoljuk sokszor. Ráadásul nem kell semmi drasztikus, az apró változtatások is hatalmas eredményekkel járhatnak. Mutatunk néhány konkrét tippet, hogy vehetjük rá magunkat jó szokásokra!
A szakértő szerint, ha ez az önismereti munka egyedül nehézkesen megy, a vezetőként kérhetjük egy coach segítségét, aki objektív, külső szemként támogat abban, hogy felismerjük a jellemző viselkedésmintáinkat és azt, hogy miben kell fejlődnünk.

Mindannyian hallottunk, sőt vezetőként gyaníthatóan számos alkalommal töltöttünk is ki személyiségteszteket. A céljuk ezeknek ugyanaz, mint a coach támogatásának: hogy rávilágítsanak a kritikus pontokra. Bár egy papíron látható hiba kevésbé ösztönöz változtatásra, mint egy személyes támogató coaching folyamat, kiindulásnak nem rossz.

Fejlesszünk tudatosan!

A vezetőként dönthetünk úgy is, hogy egy vagy több tréningen fejlesztjük a készségeinket. Ez a megoldás inkább általános útnak felel meg, hiszen kevésbé személyre szabott megoldásokat kínál. Elméleti ismereteinket kitágítja, de a saját benső helyzetünket csak további, mélyebb munkával tárhatjuk fel. A szakértőnk szerint ezeket azért ne vessük el egy laza csuklómozdulattal, hiszen mivel a tréningek többsége csoportosan zajlik, lehetőség van a jellemző munkahelyi szituációk lemodellezésére, megoldási stratégiák kidolgozására. Fontos azonban, hogy a tréningválasztás előtt a vezetőként legyünk tisztában azzal, mire is van szükségünk. Nagyon sokféle tematikus tréning van a hatékony időgazdálkodástól kezdve a stressz-kezelésen át a munkatársak motiválásáig.

Nem érdemes egyszerre fejest ugrani a közepébe két hónap alatt ledarálni a hazánkban elérhető összes kurzustípust. Zádrovich Alíz szerint, ahhoz, hogy a vezető valóban profitálni tudjon egy-egy ilyen képzésből, tudnia kell, hogy miben kell a leginkább fejlődnie, és ennek megfelelően kiválasztani a tréninget. - A cég kultúrájától, a csapat méretétől, jellemző kihívásaitól és a vezető személyiségétől is függ, milyen képzés a leghasznosabb neki. - hangsúlyozza a szakértő.

Milyen konferenciára éri meg elmenni?
Konferencia, szeminárium, üzleti reggeli, tréning, és még hosszasan sorolhatnánk a tudásbővítés szervezett lehetőségeit. A kínálattal nincs is baj, a témák és események száma végtelen. És itt a bökkenő, hogyan is válasszuk ki a számunkra legjobbat? Segítünk!
Ha az alapoktól indulnánk, nézzük sorra a kínálatot, csemegézve a leglényegesebbekből. Vannak általános vezetői készségeket fejlesztő tréningek. Ezek általában 7-10 alkalmasak, és többnyire önismereti modullal kezdődnek. A coach szerint, ha valaki frissen kinevezett vezető, vagy többféle vezetői kompetenciáját fejlesztené, akkor ez egy jó indulás lehet.

Ezen kívül a leggyakoribbak a rövidebb, egy vagy kétnapos tematikus tréningen, amelyek a legalapvetőbb vezetői kompetenciákra fókuszálnak: prezentációs készségek, munkatársak motiválása, delegálás, döntéshozatal, időgazdálkodás, stressz-kezelés, hatékony kommunikáció stb. Ezekre akkor érdemes elmenni, ha a vezetőként már rendelkezünk annyi önismerettel, ami alapján pontosan tudjuk, miben kell fejlődnünk, melyik az a terület, amelyikben szeretnénk jobban elmélyedni.

Szemléletformáló képzés

Vannak olyan tréningek is, amelyek a coaching szemléletű vezetést tanítják a résztvevőknek. A kommunikáció hangsúlyos terület, mert itt megtanulhatjuk, hogyan kérdezzünk jól a munkatársaiktól, hogyan motiváljuk őket személyre szabottan, és hogyan fókuszáljunk a megoldásra a problémák taglalása helyett. Ez nem annyira tematikus, hanem sokkal inkább átfogó, szemléletformáló képzés, aminek a vezetőként hosszú távon is a hasznát vehetjük. Tulajdonképpen arra kapunk megoldási útmutatót, hogy hogyan húzzuk ki saját magunkat a nehéz helyzetekből, és hogyan segítsünk a beosztottainknak a kritikus helyzetek elsimításában, a praktikus megoldásban.

Ha az önismeret elmélyítése a célunk, arra nagyon jók az érzelmi intelligenciát (EQ) fejlesztő tréningek, amelyek szintén nem egy-egy kompetencia fejlesztésére helyezik a hangsúlyt, hanem mélyebb szinten, a személyiség fejlesztésére hatnak. Itt a résztvevőként felismerhetjük, hogy milyen helyzetekben működünk nagyon jól, és mikor, mivel akadályozzuk saját magukat. Zádrovich Alíz szerint az ilyen típusú képzések abban is segítenek, hogy a vezetők jobban megértsék a munkatársaikat, a viselkedésük mögötti mozgatórugókat, ezáltal jobban tudjanak hatni rájuk.

A kínálat igen széles, ahhoz hogy jól válasszunk, meghatározott célok mentén haladjunk. Az önismereti tréningek, és a tematikus, szakmai tudást adó képzések ára lehet akár a csillagos ég. Pontosan határozzuk meg, hogy miben szeretnénk fejlődni, alaposan böngésszük át a lehetőségeket és így biztosan nem fogjuk úgy érezni, hogy feleslegesen, kútba dobáltuk a pénzünket. Hiszen a fő célunk pont a személyes hatékonyságunk növelése.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo