A cégek harmada nem tervez béremelést az idén

Előremenekülés és hatékonyságnövelés jelenthet kiutat a cégek számára a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. és a DEVISE Hungary közös kutatásának eredményei szerint. Szervezet-átalakítás, munkaerő-fejlesztés és -képzés, ösztönző rendszer bevezetése a csodavárás eszközei 2013-ban.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A vezetők és a HR-esek túlnyomó többsége az előremenekülést és a hatékonyságnövelést látja lehetséges kitörési pontnak a változó gazdasági környezetben. Ennek érdekében elsősorban az értékesítés fejlesztését, a munkaköri szerepek átalakítását, a képzéseket, a felső- és középvezetők

fejlesztését és coachingját tervezik. Kiemelt eszköznek tekintik továbbá a folyamatok és a szervezet átstrukturálását, az ösztönző/motivációs rendszer bevezetését vagy finomítását, új jövőkép és stratégia alkotását, a munkavállalók elégedettségének és elkötelezettségének vizsgálatát, illetve a teljesítménymenedzsmentet – közölte Dara Péter, a DEVISE Hungary ügyvezető igazgatója a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft.-vel együttműködésben készült, 584 szervezet álláspontját és terveit összegző országos felmérés eredményeiből.

Aktívan kell változtatni

A szakértő szerint egyre több vezető ébred rá, hogy a tétlenség, a csodavárás önmagában nem vezet eredményre, és azon, ami láthatóan nem működik, aktívan változtatni kell. Ez a felismerés vehető észre abból is, hogy bár az idézett kutatásban a válaszadók közel 6%-a semmit sem tervez idén tenni a hatékonyság fokozása érdekében, számuk azonban jelentősen kisebb annál, mint amit az elmúlt két év több országos kutatása mutatott ugyanezen témakörben.

Idén a cselekvéstől, a változtatásoktól konkrét eredményeket várnak az érintettek. Ezt mutatja az is, hogy míg a 2012-es évet a munkáltatók 34%-a rossznak, 49%-a átlagosnak tartja, s csak 17%-uk zárta jó eredménnyel, addig a jövőt illetően többen optimisták.

A 2013-as évet tekintve 25%-ra csökken azok aránya, akik negatív eredményt várnak, 4%-kal nő azoké, akik stagnálásra számítanak a tavalyi évhez képest, ugyanakkor a cégek 22%-a javuló vagy erősen javuló gazdasági kilátásokra számít. (A felmérésben részt vevő – 49%-ban magyar, 45%-ban külföldi tulajdonban álló, míg 5%-ban állami/önkormányzati érdekeltségű, 1%-ban nonprofit – szervezetek összesen közel 230 ezer főt foglalkoztattak az elmúlt évben, ezért tapasztalatuk, véleményük országosan is számottevő.)

A munkáltatók harmada nem tervez béremelést

Az átlagadatok természetesen jelentős különbségeket mutatnak akár ugyanazon szektoron belül is. Míg például a hatékonyságnövelést a válaszadók 8%-a a tervezett elbocsátásoktól várja, ugyanakkor folyamatosan nő azok aránya, akik a forráshiányos időszak ellenére a képzésektől, a vezetők fejlesztésétől várják a megoldást – hangsúlyozta Dara Péter. Ez érthető, hiszen egyre többen tapasztalják, hogy a szervezetek közötti különbséget nem a termékek és a szolgáltatások, hanem a szervezeteket irányító vezetők és az ott dolgozó szakemberek adják – tette hozzá.

Éppen ezért fontos lojalitásuk, megbecsülésük, értékként való kezelésük, amely értelemszerűen a bérekben és a juttatásokban is megnyilvánul. A válaszadók 65%-a nem érintett a minimálbér-emelésben, hiszen a náluk dolgozók ennél magasabb összegű jövedelemmel rendelkeznek. Ugyanakkor a gazdasági helyzetet jelzi, hogy a munkáltatók harmada nem emel bért 2013-ban, ötödük még bizonytalan e kérdésben, s csak 41%-uk tudja biztosan, hogy idén valamilyen mértékben emelni fog.

Felértékelődik a cafeteria szerepe 

Ebben a helyzetben értelemszerűen felértékelődik azon munkáltatók lépése, akik béren kívüli juttatásokkal kompenzálják vagy egészítik ki a béremelés elmaradását. A cégek 5%-a teljesen új megoldásként vezeti be a cafeteriát, 11%-uk emeli az erre a célra fordítható keretösszeget (akár azzal, hogy kihasználja az idei évtől 8000 forintra emelt kedvezményes adózású Erzsébet-utalványt, hozzájárul iskolakezdési támogatással a gyermekes szülők jövedelméhez, étkezési lehetőséget biztosít a dolgozóinak, belépőt ad sport- és kulturális szolgáltatások igénybevételére, stb.). A kutatásban részt vevő döntéshozók ötöde még gondolkodik, hogy mit tegyen e kérdésben, többen a kutatás eredményére építve, az abból származó információkra alapozva hoznak majd döntést.

Tervezett cafetera elemek 2013-ban

Mennyit és mire költenek az idén a cégek?

A felmérés korábban már publikált részleteiből az derült ki, hogy - miként arról beszámoltunk a béren kívüli juttatásokról egyértelműen pozitívan döntő cégek éves átlagos keretösszege idén bruttó 251 887 forint. Azonban azok, akiknél jól bevált a rendszer, ennél magasabb, 266 ezer forintban maximálják dolgozóik juttatásainak összegét. A cafeteria-elemeket frissen bevezetni tervezők pedig átlagosan 168 ezer forintos összeghatárban gondolkodnak.

A munkáltatók többsége a dolgozók étkezését, pihenését, egészségmegőrzését és rekreációját támogatja a felmérés szerint az idén béren kívüli juttatásokkal. A különböző cafereia elemek közül a legnépszerűbb az Erzsébet utalvány és a Szép-kártya különböző alszámlái.

Az Étkezési Erzsébet-utalványt az idén a béren kívüli juttatásokat adó cégek 98 százaléka tervez biztosítani dolgozói számára, különböző keretösszegben. A többség kihasználja az idei évben megemelt 8000 Ft/fő/hó kedvezményes adózású keretösszeget, s 14 százalékuk még ezt is túllépi.

A SZÉP Kártya különböző alszámlái a felmérésben résztvevők kétharmadánál szerepel  a tervek között. Ez továbbá az egészségpénztárak és az önsegélyező pénztárak iránti érdeklődés a felmérés készítői szerint azt jelzi, hogy a cégek vezetői közül egyre többen ismerik fel a munkáltatói gondoskodás fontosságát a pihenés, az étkeztetés, az egészségmegőrzés és a sport tekintetében.

Így változik 2013-tól a cafeteria
A cafeteria adója nőtt majdnem öt (4,76%) százalékkal az elfogadott adótörvények értelmében, ami a cégek többségénél nem jelent drasztikus mértékű tehernövekedést. Ezen kívül a béren kívüli juttatások számos eleme változik. A legnagyobb nóvum: már devizahitelt és rezsit is fizethetünk a kedvezményesen, 35,7 százalékkal adózó juttatásból.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo