2-3 év múlva elérhető lehet a 200 ezer forintos minimálbér

Orbán Viktor miniszterelnök belengette a 200 ezres minimálbért. A kormányzati célkitűzéssel a munkáltatói érdekképviseletek is egyetértenek, miközben az emelés mértéke nagyban függ majd az inflációtól, továbbá attól, hogyan alakul a magyar gazdaság teljesítménye a következő években.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"A horizontunkon a 200 ezer forintos minimálbérnek kell lennie” – javasolta Orbán Viktor miniszterelnök a múlt héten, aztán az elmúlt napokban több fórumon is beszélt a részletekről.
Többek között arról, hogyha ezt az emelést rázúdítják a kkv-kra, szerinte tömegesen fognak csődbe menni. Ezért az ilyen vállalkozásokat terhelő adókat csökkenteni kell, ezzel kell majd elérni a kívánt célt egy vagy két lépésben. Erről még tárgyalások folynak. Bizonyos minimálbér emelés vállalása esetén tehát csökkentenék a kis- és középvállalkozások terheit.

A Kormányinfón laptársunk, az Mfor. hu kérdezte meg, az emeléshez milyen adókönnyítésre számíthatnak majd a kkv-k. Orbán Viktor válaszából kiderült, hogy a kormány újabb megállapodás megkötésére készül a munkaadókkal, miután a 2016-ban kötött hatéves bérmegállapodás kifut. Jelezte ugyanakkor, hogy a mostani adószinteken már figyelni kell a költségvetés teherbíróképességére is, de mint szavaiból kiderült, a gazdasági növekedés jelenthet tartalékot a további adócsökkentésekhez.

Pénteken a Kossuth Rádiónak adott interjúban arra is kitért a miniszterelnök, meg kell találni az összhangot a minimálbér-emelés és a kis- és közepes vállalkozások versenyképességének megőrzése között. Továbbá meg kell állapodni a kkv-kkal, hogy ezt ki tudják-e gazdálkodni, milyen segítség kell nekik.

„Azon dolgoznak, hogy elérhető legyen a 200 ezer forintos határ, a garantált bérminimum pedig még ennél is magasabb lesz, és mindez felfelé nyomja a béreket” – mondta Orbán Viktor.
Honnan hova?
Érdemes felidézéni, hogy 2021-ben különsen hosszas tárgyalássorozat után született meg a megegyezés a legkisebb bérekről. Ennek értelmében csak februártól nőttek a fizetések: a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak megállapított havi minimálbér bruttó 167 400 forintra (nettó 111 300 forintra), a legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalónak alapbérként megállapított garantált bérminimum havi összege bruttó 219 ezer forintra (nettó 145 600 forintra) emelkedett. A kkv-szektorban minimálbéren nagyjából 200 ezer embert, garantált bérminimumon 500 ezer embert foglakoztatnak.
Megkérdeztük a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségét (VOSZ) és a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségét (MGYOSZ), mi a véleményük Orbán Viktor bejelentéséről.
„Egyetértünk ezzel a megközelítéssel, erre az alapelvre épül a 2016 őszén kötött, hatéves bérmegállapodás is. Akkor lehet adminisztratív eszközökkel növelni a minimális bértételeket, ha az élőmunka terheket – a még mindig magas magyar adóéket – csökkentjük. Mi, munkaadók eddig is vállaltuk és meg is valósult, hogy az adó- és járulékteher könnyítéseket bérfejlesztésre fordítjuk” – közölte lapunkkal Perlusz László, a VOSZ főtitkára.
Perlusz László emlékeztetett: a 27 százalékos szociális hozzájárulási adó mértéke mára 15,5 százalékra csökkent, és a pénzügyminiszter jövőre további adó- és járulékteher mérséklést jelentett be. A hatéves bérmegállapodás ötödik évére, vagyis 2021-re a 2016-os minimálbér több, mint a másfélszeresére nőtt, a garantált bérminimum (szakmunkás minimálbér, amely kétszer annyi munkavállalót érint közvetlenül, mint a minimálbér) pedig közel 70 százalékkal lett magasabb.
„Látható, hogy a minimális bértételek emelésének alapvető feltétele az adóék csökkentése, de a munkaadók e felett is növelték a béreket, figyelembe véve az infláció és a munka termelékenységének növekedését is” – mondta.
A VOSZ főtitkára úgy látja, ha a jövőre lejáró hatéves bérmegállapodás szellemében fejlesztenénk, a továbbiakban is közösen – munkaadók, munkavállalók és kormányzat – a béreket és a gazdasági dinamika visszatérne a korábbi gyors fejlődési pályára, akkor 2-3 év múlva elérhető lehet a 200 ezres minimálbér.
„És azt se felejtsük el, hogy akkor – ha a tendencia folytatódik – garantált bérminimumban már a 300 ezres összeg felé közelítenénk" – tette hozzá.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo