ÚSZT: Első pályázati tapasztalatok

Az Új Széchenyi Terv eddig megjelent kiírásaira szép számmal érkeztek a pályázatok, a honlapján megjelent statisztikák szerint viszont május elejéig csak a "Mikrovállalkozások fejlesztése" pályázat kapcsán született eredmény.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lehet, hogy nem véletlenül tartja a vállalatvezetők 37 százaléka továbbra is nagyon nehéznek a hozzáférést az uniós támogatásokhoz, miként a legfrissebb K&H kkv-bizalmiindex-kutatásból kiderül. Igaz, a közvélekedés szerint jelentősen bővül a pályázatokon eséllyel induló mikro-, kis és középvállalatok száma, bár az adminisztrációs terhek sok esetben nem csökkentek, hiszen - lévén szó uniós pénzekről - az egyszerűsítésnek megvannak a maga korlátai, amelyekről nem Magyarország dönt.

Kötelező hitel

- Pozitívum, hogy a mikrovállalkozások fejlesztése programra pályázhatnak induló vállalkozások is. Azok a cégtulajdonosok, akik még nem adták fel a reményt, most új lehetőséget kapnak a támogatások révén arra, hogy megerősödjenek - mondja Németh Gabi, a Solerte Tender Kft. ügyvezetője.

A korábbi pályázatokban kritériumként előírt gazdasági mutatók sokakat kizártak a pályázók köréből. 2010-ben például a pályázatíró cég ügyfélkörének legfeljebb egynegyede felelt meg az automatikus eszközbeszerzési pályázatok feltételének, miután a válság hatására sok cég árbevételi mutatója jelentősen visszaesett. Most az új kiírásban nem szerepel ez a feltétel, így várhatóan többen kaphatnak támogatást. A pontozásos elbírálású pályázatok feltételrendszerében viszont nincs különösebb változás, a magasabb összegű pályázatoknál a jó gazdálkodási adatok továbbra is elvárásként szerepelnek.

Szintén fontos és pozitív újdonság, hogy a legkisebbek ingatlanvásárlásra is igényelhetnek vissza nem térítendő támogatást, amire utoljára 2003-ban volt példa, akkor is kizárólag a munkahelyteremtő uniós pályázatok esetében. Némileg árnyalja a képet, hogy a pályázható összeg csekély, és a mikrovállalkozások fejlesztéséhez minden esetben kötelező hitelt igénybe venni, akár ingatlanberuházásról, akár gépbeszerzésről van szó. Bár a vállalkozásfejlesztési alapítványoknál igényelhető - a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. által refinanszírozott -konstrukció kedvező, 7-9 százalékos kamatozású, az előírt ingatlanfedezeti követelmény sokakat távol tarthat a pályázatoktól.

Sok kisebb vállalkozásnak nincs ingatlana, a cégtulajdonosok pedig érthető módon nem szívesen ajánlják fel saját otthonukat fedezetként. Csökkenti az érdeklődők lelkesedését a hitelhez kért sok és bonyolult melléklet is. Ráadásul a kötelezően beépített kölcsön jelentősen növeli a pályázás költségét. A pályázatíró cégek többsége a sikerdíjon felül a hiteligényléshez szükséges dokumentumok elkészítéséért fix díjat is kér, az alapítványok pedig 25-50 ezer forintos jutalékot számítanak fel, akár attól függetlenül is, hogy sor kerül-e a hitel folyósítására.

A pozitívumok
■ Az Új Széchenyi Terv bevezetésével a pályázók most már élhetnek a döntések elleni jogorvoslat lehetőségével.
■ Az esetek többségében elegendő a pályázatokat CD-n benyújtaniuk.
■ Könnyítést jelent – a csatolandó mellékletek számának jelentős csökkentése, – az eddigi kétfordulós pályáztatás megszüntetése, – az automatikus értékelésű pályázatok körének bővítése.
■ Formai hiba miatt egyetlen pályázó sem utasítható el.
■ A fejlesztési célok megvalósulását szolgáló pályázatokat hosszú időtartamra írják ki, a pályázatok pedig mindaddig beadhatók lesznek, amíg a források rendelkezésre állnak.
■ Áttekintették a határidők egész rendszerét, a hiánypótlási folyamat gyorsabbá és egyszerűbbé vált.
■ A nyilatkozattételhez elegendő egyetlen lap kitöltése, s a jelentéstételi kötelezettség is egyszerűsödik azáltal, hogy csupán a kifizetésekhez lesz szükség jelentések készítésére.
■ Elvileg felgyorsul az elnyert összegek átutalása: az ígéretek szerint az eddigi átlagos 60 napról 45-re csökken a kifizetések maximális ideje.
■ A komplex pályázatok esetében jelentősen csökkent a minimálisan elvárt projektméret a mikrovállalkozások magas aránya és tőkeszegénysége miatt. Ezzel a mikrovállalkozások számára sem lehetetlen a kitörés.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo