Milliárdok keresik gazdájukat!

Elstartolt a 2014–2020-as uniós pályázati ciklus: eddig összesen kilenc pályázatot írtak ki 120 milliárd forintos keretösszeggel. A kis- és középvállalatok az első körben két programra pályázhatnak, a rendelkezésre álló keretösszeg 10 milliárd forint, és akár még idén az első kifizetésekre is sor kerülhet. A központi régió cégei viszont nem indulhatnak ezeken a pályázatokon.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

Nincs sok újdonság az eddig kiírt pályázati célok között, szinte valamennyinek az elődjét megtaláljuk az előző hétéves ciklusban is. Nem véletlenül. A pályázatok kiírásakor az Európai Bizottság még nem hagyta jóvá az operatív programokat. Éppen ezért a kormány olyan célokra írta ki a forrásokat, amelyek esetében szinte biztosra vehető az uniós támogatás. Máskülönben saját zsebből kéne állni a cehhet.

A kilenc pályázat közül ötöt gazdaságfejlesztési céllal hirdetett meg a Nemzetgazdasági Minisztérium 58 milliárd forint értékben. Ezek közül kettő célozza közvetlenül a kkv-kat: 8,5 milliárd forint áll rendelkezésre a technológiai korszerűsítésre, és 1,5 milliárd forint a külpiaci megjelenés támogatására. Ahogyan ezt már korábban is tudtuk, a GINOP forrásaira pedig kizárólag a konvergencia régió – a Közép-magyarországi régió kivételével Magyarország összes régiója e kategóriába tartozik – vállalkozói pályázhatnak.

Új rend

Az új ciklusban a pályázatok megjelenésétől számítva 30 nap áll a cégek rendelkezésére, hogy felkészüljenek. A szükséges dokumentumokat a 30. napot követően lehet benyújtani. Az új eljárási renddel szeretné a kormányzat elkerülni, hogy egy-egy népszerű pályázatot szinte a kiírása pillanatában be kelljen zárni, mivel az „élelmesebbek” azonnal kimerítik a rendelkezésre álló keretet.

Az új pályázati ciklus az intézményi rendszerben is hoz újat: a korábbi közreműködő szervezet, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség megszűnt, helyette az egyes szakminisztériumokhoz kerültek az irányítási feladatok. Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkár az átalakítást a szakmaisággal és az átláthatósággal indokolta egy NGM-es sajtótájékoztatón.

Hogy pontosan mi változik a pályázatok kiírása és beadása kapcsán a korábbiakhoz képest, arról itt olvashat bővebben.

Újraiparosítunk

Az Európai Unió újraiparosítási törekvésével párhuzamosan az ipari termelés GDP-arányos bővítése a célja a hazai gazdaságfejlesztési pályázatoknak is, hiszen így várható a legtöbb új munkahely. Glattfelder Béla, gazdaságszabályozásért felelős államtitkár az említett sajtótájékoztatón hangsúlyozta: Magyarország nagyon jól áll ezen a téren, hisz jelenleg az ipar 22 százalékkal részesedik a bruttó hazai termékből, szemben a 15 százalékos uniós átlaggal, ráadásul a részesedése dinamikusan bővül.

Az eddig megnyílt kkv-pályázatok utófinanszírozású, vissza nem térítendő támogatások. A kkv-k számára azonban eddig is és most is nehézséget jelent, hogy szinte a beruházás teljes összegével rendelkezniük kell.

– A probléma kiküszöbölése érdekében a kapacitásbővítésre pályázók ötven százalék előleget igényelhetnek, és a külpiacra jutást támogató pályázatoknál is szeretnénk ezt lehetővé tenni. A kedvezményes hitellel társított pénzügyi eszközök – a kombinált, visszatérítendő és vissza nem térítendő részből álló, valamint csak visszatérítendő forrást kínáló pályázatok – kialakítása azonban még folyik – mondta Glattfelder Béla gazdaságszabályozásért felelős államtitkár a Piac&Profit kérdésére válaszolva.

A 7 leggyakoribb pályázati hiba, ami könnyen elkerülhető
A pályázók gyakran – figyelmetlenségből, vagy tudatlanságból – olyan alapvető hibákat vétenek, amelyek miatt sikertelenül próbálkoznak támogatást szerezni a brüsszeli kalapból. Ez valószínűleg nem változik az új ciklusban sem. Segítünk elkerülni a legáltalánosabbakat!
Kkv-pályázatok

Kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítése

Keretösszeg: 8,5 milliárd forint

Pályázható összeg: 10–100 millió forint

Támogatásintenzitás: a beruházással megvalósuló érték 50%-a

Mintegy 200, a feldolgozóiparban működő cég kaphat támogatást új gép- és gyártókapacitás kiépítésére, valamint kapcsolódó infrastrukturális beruházásra (informatikai fejlesztésre, épület bővítésére és építésére bizonyos fenntarthatósági szempontok figyelembevételével). Feltétel a legalább egyéves működés, minimum 10 fő foglalkoztatása, valamint hogy az árbevétel legalább 50%-a a fejlesztéssel érintett iparágban keletkezzen.

Külpiaci terjeszkedés támogatása

Keretösszeg: 1,5 milliárd forint

Pályázható összeg: 3–7 millió forint

Támogatásintenzitás: 50%, bizonyos esetekben 70%

A magas feldolgozottságú, végfogyasztásra szánt termékeket előállító cégek pályázhatnak külpiaci marketingtevékenység támogatására (csak többször használatos eszközök előállítása támogatható), kiállításon való megjelenésre, terembérletre. Feltétel az idegen nyelvű honlap elkészítése, külkereskedelmi munkatárs alkalmazása, piackutatás elvégzése, valamint a Nemzeti Kereskedőházzal való kapcsolattartás.

Munkahelyteremtő pályázatok

Fiatalok vállalkozóvá válásának támogatása

Keretösszeg: 4 milliárd forint

Támogatásintenzitás: 90%

Cél: 18–24 éves fiatalok vállalkozóvá válásának támogatása

Októberben azok a szervezetek pályázhatnak, amelyek a vállalkozóvá váló fiatalok képzését vállalják. A közvetlenül a fiataloknak szóló pályázatokat – saját vállalkozás indítására, illetve üzleti terv készítésére – később írják ki.

Ifjúsági garancia program

Keretösszeg: 40 milliárd forint

Cél: fiatalok munkanélküliségének csökkentése

A 15–24 év közötti, végzettséggel nem rendelkező, nem tanuló, munkanélküli fiatalok hat, illetve négy hónapon keresztül kaphatnak segítséget a foglalkoztatási szolgálatokon keresztül. A foglalkoztatási központok a keretből képzéseket, illetve a fiatalok elhelyezkedését támogathatják.

Munka és magánélet összehangolása, rugalmas foglalkoztatás kialakítása

Keretösszeg: 4 milliárd forint

Pályázható összeg: 2–15 millió forint

Támogatásintenzitás: 100%

Cél: a kisgyermekesek munkaerő-piaci visszatérésének segítése

A támogatás a rugalmas munkaidő, az atipikus foglalkoztatási formák bevezetésére nyerhető el.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo