Versenyhátrányba kerülhetnek a cégek mesterséges intelligencia nélkül

A mesterséges intelligencia szédítő sebességgel formálja az életünket. Aki kimarad, valószínűleg lemarad. Azok a vállalatok, amelyek nem használják ki az MI-ben rejlő potenciált, hamar versenyhátrányba kerülhetnek. Miben verhetetlen és mire nem alkalmas korunk meghatározó technológiája? Hallucinál-e az MI és mire kell figyelnünk, ha vele dolgozunk? Tényleg elveszi-e a munkánkat és mit tehetünk ez ellen? A válaszokat ezúttal is közösen keresik a Bosch Magyarország Podcast legfrissebb adásának szakértő vendégei.

A podcastban szó esik arról, amikor egy jól ismert ázsiai digitális nagyvállalat fejlesztői a ChatGPT segítségével próbálták kijavítani a programkódjukat, és bár a művelet sikerült, a vállalat bizalmas ipari adatai kikerültek a ChatGPT nyilvános szervereire. A hasonló esetek elkerülése érdekében elengedhetetlen a felhasználói tudatosság. Figyelni kell emellett arra, hogy kellő óvatossággal használjuk az MI rendszereket, felismerve az MI „hallucinációit”, azaz a magabiztos, de megalapozatlan válaszokat is.

Minőségben verhetetlen

Repülőgépet vezetni vagy beteget műteni az MI válaszai alapján nem tanácsos, de van olyan alkalmazási terület, ahol a mesterséges intelligencia szinte verhetetlen. Az MI-nek az iparban jelenleg a hibakeresés, a hibamegelőzés, a minőségbiztosítás és a termékellenőrzés területén, valamint az ellátásilánc-menedzsment optimalizálásában lehet kiemelt szerepe – véli Kiss Gergely. A repülőgépiparban már egy ideje alkalmazzák azt a prediktív eljárást, hogy a hajtóművek rezgési frekvenciájának változásai alapján megjósolják a várható meghibásodást, és már azt megelőzően kijavítják azt, hogy a hiba bekövetkezne. Ez a megközelítés a mesterséges intelligencia segítségével ma már teljes gyártási folyamatok során alkalmazható és képes előre jelezni, valamint megelőzni olyan hibákat, amelyek egyébként költséges problémát vagy leállást okoznának.

A magyarországi Bosch csoportnál is számos példa van az MI-alapú minőségellenőrzésre, mára a vállalat minden hazai telephelyén elérhetőek az MI alapú hiba-előrejelző rendszerek – emeli ki Porteleki Balázs, a Bosch szakértője. Ezzel a termékek minősége javítható, a későbbi meghibásodások esélye csökkenthető, és összességében a termelés hatékonysága javítható.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo