Terjed a vállalkozói bűnözés új formája

A hackerek régen Lamborghinikkel dicsekedtek a figyelemért – ma már sokkal inkább üzleti szemlélettel bánnak bűncselekményből származó bevételeikkel: startupokat, éttermeket vagy programozóiskolákat indítanak. Ez az egyik legfontosabb megállapítása a Sophos X-Ops kiberbiztonsági szakértők friss tanulmányának. Az elemzés kimutatja: a kiberbűnözők tudatosan fektetik be illegálisan szerzett nyereségüket valós vállalkozásokba – gyakran legális látszatot keltve –, de egyre inkább hosszú távú, stratégiai befektetésekként is. Munkáltatókká, üzletemberekké és befektetőkké válnak, és így láthatatlanabbak, mint valaha.

A hekkertámadástól a holdingtársaságig: a bűnözésből származó nyereségek utat találnak a valós piacokra

Zsarolóvírus-támadásokkal, adatlopással vagy adathalászattal a hackercsoportok milliókat termelnek – többnyire kriptovaluta formájában. Az, hogy mi történik ezután a pénzzel, eddig kevés figyelmet kapott. A Sophos most utánajárt, hogyan használják fel ezeket a nyereségeket ezek a csoportok, és egy olyan globális hálózatra bukkant, amely látszólag legális cégekből áll – de közelebbről megvizsgálva úgy tűnik, hogy digitális bűnözésből finanszírozzák őket.

„Már nem csupán a hagyományos pénzmosásról beszélünk” – mondja John Shier, a Sophos Field CISO-ja. „Amit most látunk, az a vállalkozói bűnözés egy új formája – olyan bűnözők, akik legitim üzletemberekként integrálódnak a valódi gazdaságba.”

Startupok, az árnyékgazdaság és a pénzmosás között

Számos esetben az elkövetők ismert csatornákat, például a Telegramot vagy a WhatsApp Business-t használják üzleti kapcsolatok kiépítésére és befektetések lebonyolítására. A cégeket gyakran professzionális márkajelenléttel, befektetőbarát üzleti modellel és valós gazdasági tevékenységgel alapítják – legalábbis papíron.

A kiberbűnözők különösen gyakran fektetnek be az alábbiakba:

  • Kiberbiztonsági startupokba és IT-szolgáltatókba – gyakran azért, hogy célzottan tudáshoz vagy infrastruktúrához jussanak további támadásokhoz.
  • Ingatlanprojektekbe, részvényekbe vagy nemesfémekbe, például aranyba és gyémántba – lehetőleg stabil joghatóságokban, mint Svájc, az USA vagy az Emírségek.
  • Civil szervezetekbe, oktatási intézményekbe vagy vendéglátóipari vállalkozásokba, hogy radaron kívül működhessenek – például programozóiskolák vagy látszólag nonprofit oktatási projektek létrehozásával.
  • Alkohol- és dohányáru-kereskedelembe, éttermekbe és bárokba – hagyományos iparágakba, amelyekben készpénzforgalom van és kevés az ellenőrzés.

A vállalkozói szellem sötét oldala

A legális befektetések mellett a Sophos X-Ops számos példát azonosított a szürkezónában – valamint egyértelműen bűncselekményen alapuló üzleti modellekre is. Ezek közé tartoznak:

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo